Diğer
  Ana SayfaFitnessHem egzersiz hem meditasyon. Kutsal dans Poi

  Hem egzersiz hem meditasyon. Kutsal dans Poi

  -

  kutsal-dans-poiAdını Yeni Zelanda yerlilerinin kutsal dansından alıyor. Günümüzde hem egzersiz hem de bir meditasyon tekniği olarak kullanılıyor. Bu sayede günlük sorunlarınızdan uzaklaşıp, kafanızı boşaltabiliyorsunuz. Ayrıca beden kaslarınız çalıştığı için dayanıklılığınız artıyor.

  Esin Altuğ

  “Poi” kelime olarak, “ipin ucuna bağlanmış ağırlık” anlamına geliyor. Aslında ipin dışında uygun bir eşarp ya da kumaşla bile Poi elde edebilirsiniz. Eşarbın ya da kumaşın her iki ucuna belli ağırlıklar bağlamanız Poi elde etmeniz için yeterli.

  Bundan bin yıl önce Yeni Zelanda kabilelerinin kutsal savaş dansı olarak ortaya çıkan Poi, günümüzde bir performans sanatı. Poi, Yeni Zelanda’dan Avustralya’ya yayılmış, sonra İngiltere’de geliştirilmiş ve bir terapi metodu olarak kullanılmaya başlanmış. Yurt dışında ergenlik çağındaki çocukların sorunlarını aşmalarına yardımcı olmak amacıyla da uygulanan Poi, fit kalmanın yanı sıra, stres atmak, koordinasyon, ritim ve denge sağlamaya yardımcı oluyor. Ama açıkçası bu çalışmanın amacı her şeyden önce eğlenmek ve görsellik yaratmak. İşte bu sebeple Poi, İngiltere’de underground partilerin bile gözdesi.

  kutsal-dans-poi2Poi, hem egzersiz, hem de meditasyon aslında. Poi”leri çevirirken, günlük sorunlarınızdan uzaklaşıp, kafanızı boşaltmanız, hatta transa geçmeniz bile mümkün! İyi Poi çevirmenin, kişinin yapısı ve ruh haliyle de yakından ilişkisi var. Zihnin berrak olması ve aceleci davranmamak, daha iyi bir performans sergilemeye yardımcı oluyor.

  Rengarenk “Poi”ler…
  Farklı stillerde Poi çevirebilirsiniz; Chase (takip) stilinde kumaş boyna dolanıp, eller arkada birleştirilerek, geriye doğru çevriliyor, Butterfly (kelebek) stilinde kumaşı bileklere doladıktan sonra bir adım öne atıp çapraz çevriliyor. Fountain (çeşme) stilinde ise kumaş boyuna dolandıktan sonra eller havaya kaldırılarak, bir ucu öne, bir ucu arkaya doğru hareket ettiriliyor.

  - Advertisement -

  Bu egzersiz, uçlarına ağırlık bağlanabilen her türlü materyalle uygulanabiliyor. İdeal boy, el hizasından omuza kadar olan bir malzeme ile çalışmak. Ateşli, kanatlı, kuyruklu, fosforlu ve ışıklı olmak üzere beş çeşit Poi var. Uygulanış sistemi, yaratıcılığa son derece açık. Yani siz de kendi Poi’nizi yaratarak, egzersize farklı bir görsellikler katabilirsiniz. Mesela, kullanılan malzemenin uçlarına bayraklar bağlayarak çevirdiğinizde “Kuyruklu Poi” elde edebilirsiniz. Loş ışıkta fosforlu kumaşları birbirine bağlayarak uygulanabileceği gibi, profesyonel yardım almak şartıyla Poi dansı ateşle de yapılabiliyor.



  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz