Diğer
  Ana SayfaGenelİlk koronavirüs hastası aslında ilk değilmiş! İşte asıl ilk koronavirüs hastası!

  İlk koronavirüs hastası aslında ilk değilmiş! İşte asıl ilk koronavirüs hastası!

  -

  Fransa’daki bir hastanede eski zatürre hastalarının kayıtları incelendiğinde, bir hastanın aslında koronavirüslü olduğu ortaya çıktı. Aralık ayında hastaya zatürre testi uygulanmıştı. Fransa ilk koronavirüs vakasını bu olaydan 1 ay sonra açıkladı.

  Fransa’da bir hastane, eski kayıtlarında şaşırtıcı bir sonucu fark etti. Zatürre hastalarının eski örneklerini yeniden test eden bir Fransız hastanesi, Fransa hükumetinin ilk koronavirüs vakalarını doğrulamasından bir ay önce, 27 Aralık’ta koronavirüslü bir hastayı tedavi ettiğini keşfetti.

  Guardian’da yer alan habere göre, Paris dolaylarındaki Avicenne ve Jean Verdier hastanelerinde resüsitasyon başkanı Dr. Yves Cohen, bilim insanlarının Aralık ve Ocak aylarında grip için negatif test edilen 24 hastadan alınan örnekleri tekrar test ettiğini açıkladı.

  Örneklerin hepsi başlangıçta koronavirüs varlığını tespit etmek için de kullanılabilen, genetik tarama işlemi olan PCR testlerinin yardımıyla gribin saptanması için toplanmıştı. Her bir örnek hata olmadığından emin olmak için birkaç kez tekrar tekrar test edildi.

  Fransa’da, 1 Mart’tan bu yana yaklaşık 25.000 kişi koronavirüs yüzünden hayatını kaybetti. Ülkedeki ilk üç COVID-19 vakasını 24 Ocak’ta Paris’te iki hasta ve güneybatı Bordeaux şehrinde bir hasta olmak üzere doğrulanmıştı.

  - Advertisement -

  İlk koronavirüs hastalarının kim olduğunu bilmek, virüsün nasıl yayıldığını anlamak için kritik bir öneme sahiptir. Ancak Dr. Yves Cohen, hastanın Fransa’nın “0 numaralı hasta”sı olup olmadığını bilmek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

  Dr. Yves Cohen, ayrıca hastanın hayatta kaldığını ve ilk kontaminasyonu izlemek için ilk araştırmanın yapıldığını belirtti. Doktor, “Adam 15 gündür hastaydı ve iki çocuğunu da enfekte etmişti ama süpermarkette çalışan karısına koronavirüs bulaşmamıştı. Şaşkındı, adam nasıl koronavirüse yakalandığını anlamadı. Bulmacanın parçalarını bir araya getirdik ama yolculuk da yapmamıştı. Tek temas kurduğu kişi karısıydı” dedi.

  Erkek hastanın karısı, Çinli iş arkadaşlarıyla yakın olacak biçimde bir suşi standının yanında çalışmıştı. İş arkadaşlarının Çin’e seyahat edip etmediklerini ve yerel sağlık yönetimi tarafından soruşturulmalarının gerekip gerekmediğini bilmediğini de Dr. Yves Cohen sözlerine ekledi.

  Dr. Yves Cohen, hastalanmayan eşin asemptomatik hasta olup olmadığını merak ettiklerini söyledi ve sözlerine ekledi: “Bu adam 0 numaralı hasta olabilir ama belki de başka uyruklu kişiler de olabilir. Zatürre için tüm negatif test sonuçları tekrar test edilmelidir. Virüs muhtemelen kişiler arasında dolaşıyordu” dedi.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz