Diğer
  Ana SayfaTrendIşık terapileri

  Işık terapileri

  -

  Kış mevsiminin gelişiyle birlikte çoğumuz daha karamsarlaşıyor ve olumsuz düşünceler içine giriyoruz. Bazılarımızda ise bu tablo daha da ağırlaşarak ‘kış depresyonuna’ dönüşebiliyor. Oysa, ışık terapileriyle en kasvetli günlerde bile ruhunuzu aydınlatabilirsiniz.

  FUNDA ÇATAR

  Havaların soğumaya başlaması ve
  güneşin artık elini eteğini bizden çekmesi sonucunda çoğumuz melankolik bir ruh haline bürünüyor, daha da kötüsü depresyona girebiliyoruz. Yorgunluk, karamsarlık, konsantre olamama, sürekli şeker ve karbonhidrat tüketme isteği, sabah uyanmada zorluk çekme, uykusuzluk veya tam aksine aşırı uyku, baş ağrısı, isteksizlik ve içe dönüklük gibi bir dizi belirtiyle gelişen kış depresyonunun en şiddetli dönemi ise Ocak ve Şubat aylarına rastlıyor. Aslında kış depresyonuna geçit vermemek bizim elimizde. Üstelik bunun için ışığın gücünden faydalanmamız yeterli! Çünkü uzmanlar özel ışık terapileri sayesinde bunun mümkün olduğunu söylüyor.

  Sorumlusu hormonlar!

  Kış depresyonu sonbaharla birlikte tetikte beklemeye başlıyor ve kış aylarında ışığın azalması ile ortaya çıkıyor. Bu hastalığın gelişim mekanizması tam olarak bilinmese de, genel olarak duygu durum dengelenmesinde önemli rolü olan serotonin hormonunun ve salgılanması ışık ritmine bağlı olan melatonin hormonunun etkisi olduğu düşünülüyor. Gün ışığı azaldıkça, mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonini taşıyan protein azalıyor ve bunun sonucunda depresyonun gelişme riski artıyor. Gecelerin uzun, gündüzlerin kısa ve puslu olduğu kış aylarında organizmamız, uyku ritminin ihtiyaç duyduğundan daha fazla melatonin üretiyor. Bu uyku hormonunun fazla olması da sadece bedensel aktiviteyi frenlemekle kalmayıp, ruhsal durumumuzu da olumsuz yönde etkiliyor.

  - Advertisement -

  Kış depresyonuna karşı 6 özel terapi

  1. Gün ışığından yararlanın

  Gökyüzünü kara bulutlar kaplamış, yollar da sabahın erken saatlerinde bastıran sağanak yağmur nedeniyle yürünmez halde… Kışın sıkça karşılaştığımız bu tablo yüzünden, gideceğimiz yer kısa mesafede de olsa yürümek yerine arabamızı tercih ediyoruz. Doğa etkinliklerinden kaçınmamız da cabası. Aslında hiç de doğru yapmıyoruz! Çünkü bizi bunalıma sürükleyen bu kasvetli günlerde bile gökyüzü önemli bir oran olan 2 bin 500 – 5 bin lüks (metre başına bir lümenlik ışık veren aydınlık miktarı) saçıyor. Bu rakamın bizim için ne denli önemli olduğunu isterseniz bir örnekle ortaya koyalım: Güneşli bir günde gökyüzü 10 bin lüks yayarken, 60 watt'lık bir ampulde bu rakam sadece 100 lükse ulaşabiliyor.

  Haberin devamı 2009 Şubat sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz