Diğer
  Ana SayfaBeslenme & Diyetİşlenmemiş Gıda Diyeti nedir? Nasıl yapılır? Kimler yapabilir?

  İşlenmemiş Gıda Diyeti nedir? Nasıl yapılır? Kimler yapabilir?

  -

  Dünyanın gündeminde yeni bir beslenme akımı var: İşlenmemiş Gıda Diyeti. Tartışmalara da yol açan bu popüler diyeti mercek altına aldık! 

  Hazırlayan: İlknur Eşsiz

  Beslenme dünyası sürekli yeni akımların peşinde. Dünya çapında ses getiren ve ülkemize de sıçrayan İşlenmemiş Gıda Diyeti akımı da bunlardan biri. İşlenmemiş Gıda Diyeti, işlenmemiş veya en az işlenmiş gıdaların beslenme düzenine dahil edildiği bir yaklaşımı ifade ediyor. Bu diyette, taze sebzeler, meyveler, tam tahıllar, tavuk, balık ve tofu gibi protein kaynakları ve sağlıklı yağlar tüketilebiliyor. Diyette kesinlikle işlenmiş et ürünleri, şekerleme ya da fast food beslenmeden uzak duruluyor. Radikal kurallarıyla tartışmaları da beraberinde getiren, özellikle sürdürülebilirlik konusunda zor görünen İşlenmemiş Gıda Diyeti’ni Diyetisyen Serenay Bender ile konuştuk.

  “İşlenmemiş Gıda Diyeti” dünyada ve Türkiye’de gündem olan bir akım. Nedir bu diyetin ABC’si?

  - Advertisement -

  İŞLENMEMİŞ GIDA DİYETİ NEDİR?

  İşlenmemiş Gıda Diyeti adını şu sıralar sıklıkla duyduğumuz, özellikle yurt dışında popüler olan bir diyet biçimi. Bu diyetin temel amacı işlenmiş hiçbir ürünü tüketmemek; daha da ötesinde ürünleri çiğ tüketmek. Bu diyet biçimi sürdürülebilirlik açısından oldukça zor. Sürdürülebilirliğin zor olduğu bir beslenme biçimi, kişilere uygunluk açısından detaylıca değerlendirilmeli. Çiğ besinlerin tüketimi, sindirimi kişiden kişiye değişiyor. Tam da bu nedenle herkes için uygun bir beslenme biçimi değil.

  İŞLENMEMİŞ GIDALAR HANGİLERİDİR?

  İşlenmemiş gıdalar; meyve ve sebzeler, kuruyemişler veya koruyucu ya da katkı maddeleriyle işlem görmemiş et gibi bitkisel ve hayvansal gıda kaynaklarından doğal olarak yenilebilir olanları içeriyor. Herkesin farklı bir “işlenmemiş” tanımı olsa da nasıl yaptığınıza bağlı olarak pişmiş yiyecekler -ister fırında ister ocakta- çoğu kişi için hala işlenmemiş sayılıyor. Bu beslenme biçimini benimseyen ve uygulayan bazı insanlar da tamamen çiğ gıdaları tercih ediyor.

  En az işlenmiş gıdalar arasında; turşu gibi fermantasyona uğramış, humus gibi öğütülmüş veya birçok süt ürünü gibi pastörizasyondan geçirilmiş olmak üzere muhafaza süreci için biraz değiştirilmiş olanlar bulunuyor.

  İşlenmiş gıdalar arasında; bir miktar tuz, şeker veya yağ eklenmiş olabilecek önceki gruplardaki yiyecekler bulunuyor. Konserve meyve ve sebzeler, bazı peynirler, taze yapılmış ekmek ve konserve balık bunlara örnek verilebilir. Bu gıdalar, tipik olarak en az iki ila üç bileşenden yapılıyor.

  Ultra işlenmiş gıdalar arasında ise önceki grupta yer alan ve tuz, tatlandırıcı, yağ, aroma veya koruyucu madde ilavesi içerenler bulunuyor. Bu ilaveler, ürünün raf stabilitesini artırmak, dokusunu korumak ve daha lezzetli hale getirmek amacıyla ürüne eklenmiş olabilir. Genellikle yemeye hazır gıdalar olurlar. Başka bir hazırlık da gerektirmezler. Bu gıdaların genellikle lif ve besin değeri düşük oluyor. Örnek olarak paketlenmiş kurabiyeler, bazı cipsler ve kahvaltılık gevrekler, bazı dondurulmuş akşam yemekleri ve öğle yemeği etleri verilebilir.

  Bu diyetin gündeme gelmesini sağlayan bir konu da bazı kişilerin bu diyeti yaparken eti de çiğ olarak tüketmesi. Sizce çiğ et tüketimi ne kadar doğru?

  ÇİĞ ET TÜKETİMİ NE KADAR DOĞRU?

  Eti çiğ olarak tüketmek sağlıklı bir durum değil. Çiğ ette bulunan bakteri ve parazitler insan sağlığını olumsuz etkiler. Besin zehirlenmelerine ve enfeksiyon bulaşmasına yol açabilir. Bu diyette kendi kurallarınızı kendiniz oluşturuyorsunuz aslında. Çoğu kişi et, tavuk ve balık grubunu fırında veya haşlama yöntemiyle pişirip tüketiyor. Çiğ şekilde tüketen kişi sayısı oldukça az.

  Evde yapılan konserve, turşu, peynir ya da yoğurt işlenmiş gıda kategorisine mi giriyor?

  En az işlenmiş ürün kategorisine giriyor yani tüketim sıklığına dikkat edildiği takdirde porsiyonlar ayarlanarak bu besinler bu diyet kapsamında tüketilebiliyor.

  BU DİYETTE HANGİ GIDALARIN ÇİĞ TÜKETİLMESİ GEREKİYOR?

  Çiğ besin diyetini takip etmek demek, diyeti uygulayan kişinin tükettiği yiyeceklerin en az yüzde 75’inin çiğ olması demek. Bu beslenme düzeninde yenilebilecek yiyecekler; tüm meyveler, tüm sebzeler, çiğ fındık ve tohumlar, çiğ ya da suda ıslatılmış tahıl ve baklagiller, kuru meyveler ve kuru etler, badem sütü, fındık yağı, soğuk sıkım zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, lahana turşusu gibi fermente gıdalar, deniz yeşillikleri, isteğe bağlı olarak çiğ yumurta veya süt, istenirse çiğ et veya balık.

  Bu diyetin temel amacı nedir? Kilo vermek mi? Kilo korumak mı? Sağlıklı yaşamak mı?

  Bu diyet biçimi, sağlıklı beslenmeye teşvik etmek, vücut sağlığını artırmak ve korumak aynı zamanda kilo kontrolü sağlamak.

  BU DİYET KİMLER İÇİN UYGUN?

  Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; bu diyetin uzun süre yapılmasını önermiyoruz. Uzun süreli uygulandığında, yetersiz besin alımı nedeniyle kişilerde vitamin ve mineral eksiklikleri gerçekleşebiliyor. Bu sebeple herhangi bir kronik rahatsızlığı olan, hamilelik ya da emzirme döneminde olan kişilere uygun değil.

  İşlenmemiş Gıda Diyeti’nin “Raw Food” yani Çiğ Beslenme Diyeti’ne benzer tarafları çok aslında. İki diyetin birbirinden farkı nedir?

  RAW FOOD (ÇİĞ BESLENME DİYETİ)NDEN FARKI NEDİR?

  Raw Food ile İşlenmemiş Gıda Diyeti arasındaki temel fark, işlenmemiş ürünlerin bu diyet biçiminde tamamen sınırlandırılması. Raw Food beslenme uygulayanlar, çoğunlukla veya tamamen çiğ, işlenmemiş gıdalar tüketiyor. Ayrıca bu beslenme sisteminde gıdalar rafine ya da pastörize edilmemeli, ayrıca böcek ilacı gibi etkenlere maruz kalmamalı.

  Şunu da belirtmeliyim ki; İşlenmemiş Gıda Diyeti, birçok fayda sağlasa da potansiyel olarak tehlikeli durumları içerebiliyor. Diyetin nasıl uygulandığına, kişilerin kan parametrelerine, sağlık durumlarına uygun olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor. Bilinçsizce uygulanması halinde kişinin sağlığını tehlikeye atabilir. Bir yandan da son derece katı bir diyet biçimi olduğu için de hem sürdürülebilirlik kısmı zor hem de kişiler üzerinde stres yaratma ihtimali oldukça yüksek.

  “Radikal kuralları olan bu diyetin temel amacı işlenmiş hiçbir ürünü tüketmemek; daha da ötesinde et, tavuk gibi ürünleri bile çiğ tüketmek.”

  ULTRA İŞLENMİŞ GIDALAR

  • Paketlenmiş hazır yemekler
  • Kurabiyeler
  • Bazı cipsler
  • Kahvaltılık gevrekler
  • Bazı dondurulmuş pişmiş etler

  İŞLENMİŞ GIDALAR

  • Konserve meyve ve sebzeler
  • Bazı peynirler
  • Bazı ekmekler
  • Konserve balık

  EN AZ İŞLENMİŞ GIDALAR

  • Turşu gibi fermantasyona uğramış gıdalar
  • Humus gibi öğütülüp değiştirilmiş gıdalar
  • Birçok süt ürünü gibi pastörizasyondan geçirilmiş gıdalar

  İŞLENMEMİŞ GIDALAR

  • Meyve ve sebzeler
  • Kuruyemişler
  • Koruyucu ya da katkı maddeleriyle işlem görmemiş et
  • Bitkisel ve hayvansal gıda kaynaklarından doğal olarak yenilebilir olanlar

  Önemli Not:
  Bu gıda biçimini benimseyen bazı kişiler et de dahil birçok ürünü çiğ tüketse de, özellikle et gibi ürünlerin çiğ tüketimi sağlıklı değildir.

  “İşlenmemiş Gıda Diyeti, birçok fayda sağlasa da potansiyel olarak tehlikeli durumları içerebiliyor. Diyetin nasıl uygulandığına, kişilerin kan parametrelerine, sağlık durumlarına uygun olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor.”

  HAFTALIK İŞLENMEMİŞ GIDA DİYETİ PROGRAMI

  PAZARTESİ
  Sabah
  2 ince dilim ananas + 1 avuç içi yaban mersini ile meyve salatası
  Öğle
  Avokadolu salata
  Ara
  1 avuç içi çiğ badem veya fındık
  Akşam
  Karabuğday salatası

  SALI
  Sabah
  Green smoothie
  Öğle
  Badem sütlü, kırmızı meyveli smoothie
  Ara
  1 avuç içi çiğ badem veya fındık
  Akşam
  Pirinç tabule salatası

  ÇARŞAMBA
  Sabah
  Meyve salatası
  Öğle
  Chia puding
  Ara
  1 avuç içi çiğ badem veya fındık
  Akşam
  Nohut salatası

  PERŞEMBE
  Sabah
  Mercimek krep + salata
  Öğle
  Kırmızı meyveli smoothie
  Ara
  1 avuç içi çiğ badem veya fındık
  Akşam
  Maş fasulyeli pancar salatası

  CUMA
  Sabah
  Antioksidan smoothie + 1 avuç içi çiğ badem veya fındık
  Öğle
  Avokado salatası
  Ara
  1 porsiyon meyve
  Akşam
  Domatesli kabak spagetti

  CUMARTESİ
  Sabah
  Avokadolu cevizli salata
  Öğle
  Karabuğdaylı kinoalı salata
  Ara
  1 avuç içi çiğ badem veya fındık
  Akşam
  Kinoa salatası

  PAZAR
  Sabah
  Kırmızı meyveli kuru yemişli yulaf lapası
  Öğle
  Raw brownie
  Ara
  1 avuç içi çiğ badem veya fındık
  Akşam
  Kurubaklagil salatası

  • Bu program örnek amaçlıdır. Kişilerin ihtiyaçları, sağlık durumu, kan değerleri, vücut kompozisyonu, yaşam şekli gibi durumlara göre farklılık gösterir.

  TARİFLER

  CHIA PUDİNG

  Malzemeler
  1 su bardağı badem sütü
  3 yemek kaşığı chia tohumu
  5 adet badem
  1 avuç içi kırmızı meyve

  Hazırlanışı
  Chia tohumunu ve badem sütünü karıştırıp, buzdolabında sabaha kadar bekletin. Yiyeceğiniz zaman üzerini badem ve kırmızı meyvelerle süsleyin. Afiyet olsun!

  AVOKADO SALATASI

  Malzemeler
  1 adet orta boy avokado
  2 adet ceviz içi
  1 tatlı kaşığı keten tohumu
  Bol marul

  Hazırlanışı
  Tüm malzemeleri sevdiğiniz boyutlarda kesin ve bir kasede karıştırın.

  KİNOA SALATASI

  Malzemeler
  1 su bardağı kinoa
  6-8 küçük parça pancar
  50 g ayçiçeği çekirdeği (geceden suda bekletilmiş)
  Bir tutam maydanoz/nane (doğranmış)
  1 küçük boy doğranmış kırmızı soğan
  Birkaç yaprak marul
  1 adet salatalık

  Hazırlanışı
  Yarım su bardağı kadar kinoayı bir su bardağı sıcak suda bekletin. Kinoa şiştikten sonra tüm salata malzemeleriyle birleştirin. Afiyet olsun!

  GREEN SMOOTHIE

  Malzemeler
  1 avuç içi ıspanak
  Yarım adet elma
  1 çay kaşığı tarçın
  1 ince dilim ananas
  1 su bardağı badem sütü

  Hazırlanışı
  Tüm malzemeleri blender’dan geçiriyoruz.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz