Diğer
  Ana SayfaHaberHileli gıda, taklit ürünler: Tarım Bakanlığı yeni listeyi açıkladı

  Hileli gıda, taklit ürünler: Tarım Bakanlığı yeni listeyi açıkladı

  -

  Hileli gıda, taklit, tahşiş yapılan ürünler için yeni bir liste Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklandı. Gıdada taklit, tağşiş yapan firmalar ve hileli ürünler Bakanlığın sitesinden ifşa edildi. Listede taklit ve tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği belirlenen toplam 45 firmaya ait 55 parti ürünün isimleri yer alıyor. Peki, taklit, tahşiş hileli ürünler, gıdada hile yapan firmalar hangileri? Hangi firmanın sucuğunda at eti var? İşte hileli gıda ifşasının detayları:

  ET, SÜT, BAHARAT

  Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen 45 listeye ait 55 parti ürünü ifşa etti. Hileli ürünler arasında et ve et ürünleri, enerji içecekleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ ve baharatları da yer alıyor. 

  15 EYLÜL 2020 HİLELİ GIDA LİSTESİ

  Bakanlığın internet sitesinde şu bilgilendirme yapıldı:

  Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.
   

  HİLELİ ÜRÜNLER TAM LİSTE İÇİN TIKLAYIN

   
  Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 45 firmaya ait 55 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.
  Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1509 firmaya ait 3356 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir.
   
  Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir. 

  LİSTEDE HANGİ ÜRÜNLER VAR?

  Duyuruda, alkolsüz içecekler, arıcılık ürünleri, baharat, bitki, çay ve kahve, bitkisel yağ, çikolata ve kakao ürünleri, enerji içecekleri, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri ile takviye edici gıdalarda taklit-tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği belirlenen ürünlerin listesine yer verildi. 

  - Advertisement -

  ETTE AT ETİ, SÜTTE NİŞASTA

  Kamuoyuyla paylaşılan alkolsüz içecek ile enerji içeceklerinde, takviye edici gıda ve çikolata ile kakao ürünlerinde ilaç etken maddesi bulundu.

  Ballarda taklit ve tağşiş yapıldığı belirlenirken, baharatlarda gıda boyası, bitki, çay ve kahve ürünlerinde de ilaç etken maddesi tespit edildi. Süt ve süt ürünlerinde ise nişasta, jelatin ve bitkisel yağ belirlendi. Bitkisel yağlara da farklı tohum yağları katıldığı anlaşılırken, denetimler sonucu, kırmızı et ve et ürünlerinde at eti, kanatlı eti, sakatat ve baş eti tespit edildi.

  HİLELİ ET VE ET ÜRÜNLERİ TAM LİSTE

  AT ETİ BULUNAN ET VE ET ÜRÜNLERİ TAM LİSTE

  HİLELİ SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ TAM LİSTE

  HİLELİ TAKVİYE EDİCİ GIDALAR VE ÜRÜNLER TAM LİSTE

  HİLELİ BİTKİSEL YAĞ ÜRÜNLERİ TAM LİSTE

  HİLELİ BAHARAT ÜRÜNLERİ TAM LİSTE

   SAHTE ZEYTİNYAĞI NASIL ANLAŞILIR?

  SİLDENAFİL NEDİR? ZARARLARI NELERDİR?

  ÖNCEKİ AYLARDA AÇIKLANAN HİLELİ ÜRÜNLER HABERLERİ  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....