Diğer
  Ana SayfaPsikolojiİşte nadir duyulan 4 tuhaf psikolojik bozukluk

  İşte nadir duyulan 4 tuhaf psikolojik bozukluk

  -

  Yaygın psikolojik bozukluklar hakkında genel olarak bir fikrimiz var peki ya nadir olanlar hakkında ne kadar bilgiliyiz? İşte nadir ve tuhaf psikolojik bozukluklardan dört tanesi;

  EROTOMANİA

  Nam-ı diğer Eros hastalığıdır. Bu bozukluğa sahip olan danışanlarda kanıtlar tam tersini gösterse de belirli bir kişinin kendisine aşık olduğuna dair gerçekçi olmayan inançları bulunmaktadır. Aşık olan kişi genellikle daha yüksek sosyal statü sahibi ya da meşhur insanlardandır. Gizli mesajlar kullanarak bu kişinin kendisi ile iletişime geçtiğine inanmaktadır danışan.

  Bu bozukluk pek yaygın değildir. Paranoyak gerçekçi olmayan inançlar söz konusudur. Kendisine aşık olunduğu konusunda kanıtlar tam tersini gösterse de gerçek olmayan inançlara sahip olma durumunu danışan sürdürmektedir. Kadınlar arasında daha yaygındır. Aniden başlayabilir ve belirtileri uzun sürebilir. Kendisine aşık olan kişi genellikle daha yaşlı ve ulaşılması güç, daha yüksek sosyal statüden biridir. Bu kişiyle önceden çok az ya da hiç tanışıklık olmamaktadır.

  - Advertisement -

  YABANCI EL SENDROMU

  Öncelikle sinirsel bir bozukluktur. Anarşik el sendromu diye de bilinmektedir. Genelde sebebi büyük çaplı kazalar ve ya felç geçirmedir. Kişi farkında olmadan eli bir takım davranışlar ve aksiyonlar alabilmektedir. Ancak elin davranışları ve aksiyonları dikkatini çektiğinde kişi farkına varır. Bazı durumlarda kişi elinin kontrolünün bir uzaylı tarafından ele geçirildiğine inanır.

  ABOULOMANİA

  İradenin etkilendiği bir çeşit zihinsel bozukluktur. Kararsızlık hali belirtilerinden biridir. Kişiyi zayıf düşürür. Genel olarak her tür aktivite için kararsızlık hali devam etmektedir. Birçok yaygın bozukluk ile yakından ilgilidir. Bunlar anksiyete, depresyon vb. Kişi şüphe duymadan kararsız olma halindedir. Zar zor verilen kararlar da tekrar değerlendirildiği için kişi olumsuz olarak etkilenmektedir. Ayrıca belirsiz durumların olumsuz şekilde aşırı analiz edilmesi de yaygındır.

  CAPGRAS SENDROMU

  Yaygın olmayan bir bozukluktur. Kuruntulu, gerçekçi olmayan inançlar belirtileri arasındadır. Yoğun bir şekilde hissedilir. Kişi yakın çevresindeki kişilerden birinin ikizi kadar benzer bir sahtekâr tarafından yer değiştirildiğine karşı kuruntulara sahiptir. Dış görünüşleri aynı olsa da bozukluğa sahip olan kişiye göre o kişi yakın çevresindeki kişi değil başka benzer dış görünüşlü bir sahtekardır.

  Sebepleri tam olarak belirlenememiştir. Ancak şizofreni gibi ruhsal bozukluklar ile benzerlik gösterdiği noktalar vardır. Birçok araştırmacı sağ temporal lob hasarlarından kaynaklandığını ileri sürmektedir. Travma kaynakları ortaya çıkabildiği de ihtimaller arasındadır. 

  10 ADIMDA ZİHNİNİZİ TEMİZLEYİN

  İLAÇLA TEDAVİ Mİ, PSİKOTERAPİ Mİ?  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....