Diğer
  Ana SayfaHaberKadınlar Günü'nde kadın ve toplum araştırmasından çarpıcı sonuçlar!

  Kadınlar Günü’nde kadın ve toplum araştırmasından çarpıcı sonuçlar!

  -

  8 Mart Dünya Kadınlar Günü‘ne özel gerçekleştirilen araştırmada, kadın-erkek eşitliği, kadınların yaşadıkları sorunlar ve kadının toplumdaki rolü ile ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

  8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile kadınların toplumdaki yeri, kazanımları, karşılaştıkları zorluklar, mücadele ettikleri ve etmek zorunda kaldıkları konular bir kez daha gözler önüne seriliyor.

  NG Araştırma Şirketi, kadınlar, erkekler ve toplumla ilgili yaptığı kamuoyu araştırması ile çarpıcı sonuçlar elde etti.

  Araştırma Türkiye genelinde, 18 yaş üzeri, farklı sosyo-ekonomik gruplardan 2257 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi.

  İşte araştırma ile elde edilen çarpıcı sonuçlar:

  - Advertisement -
  • Katılımcıların %71’i ev işlerinde sorumlulukların paylaşılması gerektiğini düşünüyor. %27’si ise sorumluluğun kadınlara ait olduğunu savunuyor. Erkeklerin sorumlu olduğu düşüncesini belirtenlerin oranı %2.
  • Para kazanmanın ortak sorumluluk olması gerektiğini belirtenlerin oranı %65. Eve para getirmenin erkeğin görevi olduğunu düşünenler ise %35. 1-24 arası katılımcıların %75’i para kazanmanın ortak sorumluluk olduğunu belirtiyor.
  • Ankete katılan her 10 kişiden 8’i Türkiye’de kadın-erkek eşitliği olmadığını düşünüyor. 10 kişiden 2’si ise eşitlik olduğunu savunuyor. Ankete katılan kadınlara bakıldığında, her 10 kadından 9’u eşitlik olmadığını düşünüyor.
  • Katılımcılardan her 5 kadından 1’i eşi veya sevgilisi tarafından hayatında en az bir defa fiziksel şiddet uğradığını söyledi.
  • Fiziksel şiddete maruz kalanların bunu engellemek için neler yapılabileceğini bilenlerin oranı her 4 kişide üç. Fiziksel şiddet görenlerin bu konudaki bilgisi, şiddet görmemişlere göre daha az.
  • Her 3 kişiden 1’i hayatında en az bir defa psikolojik şiddet gördüğünü söylüyor. Psikolojik şiddet gördüğünü belirten kadınların oranı erkeklerin 2 katı.
  • Psikolojik şiddet görenlerin %10’u, bu olguyu bilmediği için yaşadıklarının ne olduğunun farkında değiller.
  • Ankete katılan her 4 kişiden 3’ü kadınların çalışma hayatına atılması gerektiğini düşünüyor. Her 10 kişiden 1’i ise çalışan kadın sayısının azalması gerektiği fikrine sahip.
  • 20 kişiden 9’una göre, çalışan kadının en büyük sorunu evdeki sorumlulukların çoğunu üstlenmesi.

  KADINLAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz