Diğer
  Ana SayfaHaberKara erik kompostosu (hoşafı) faydaları nelerdir? Nasıl yapılır?

  Kara erik kompostosu (hoşafı) faydaları nelerdir? Nasıl yapılır?

  -

  Yaz ayları, özellikle sıcakların bastırmasıyla insanları bunaltıyor. Bazen nefes almakta bile zorlandığımız yaz aylarında vücudun su ihtiyacını karşılamak için bol sıvı tüketmek önemlidir. Ev yapımı hoşafın adeta bir vitamin deposu olduğuna dikkat çeken Dr. Fevzi Özgönül, özellikle yaşlanmaya savaş açmak için yaz aylarında sıklıkla tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Peki, kara erik kompostosu ya da hoşafının faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Kara erik kompostosu nasıl yapılır? İşte yanıtı…

  Yaz aylarında hava sıcaklığı çok artığı için vücudumuz çok terleyerek su kaybederiz tabii ki terleme ile sadece su değil vücudumuzdan bir kısım mineralleri de kaybederiz. Bu su ve mineralleri vücudumuza geri koymak için mutlaka sıvı bir şeyler içmeliyiz. Günümüzde su tüketimi özellikle kilo problemi yaşayanlar arasında çok azdır. Bu problemi olan kişilerin sindirim sistemi düzgün çalışmadığı için yiyeceklerde sindiremedikleri şekeri ya tatlı olarak veya tadı olan bir içecek tüketerek gidermeye çalışırlar. Aslında su içmek diğer tüm içeceklerden çok daha önemlidir. Çünkü vücudumuzun ihtiyacı sudur.

  kara erik kompostosu

  KARA ERİK KOMPOSTOSU (HOŞAFI) FAYDALARI

  Su içemiyor veya arada su dışında bir başka alternatif arıyorsanız size hoşaf önerelim. Diğer tüm alternatif içecekler ile karşılaştırıldığında hem kendinizin hazırlayabileceği, doğal ve en önemlisi içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral içerdiği için asırlardır, kullanılan hoşafı tekrar hatırlama zamanımız geldi de geçiyor bile. Kimisi taze meyveden yapılana komposto, kuru meyveden yapılana hoşaf dermiş ama bence biz Türk halkı olarak hepsine hoşaf deriz. Birçok hoşaf tarifi vardır. Bunlar arasında en yaygın kullanılanı kara erik hoşafı. Kansere ve yaşlanmaya karşı koruyucudur. Vücuda giren ve kendi ürettiğimiz serbest radikal dediğimiz zararlı maddeleri en iyi temizleyen yiyeceklerin başında ise kuru erik gelir.

  KARA ERİK KOMPOSTOSU NASIL YAPILIR?

  Malzemeler

  - Advertisement -
  • 10 tane siyah erik
  • 1 su bardağı şeker
  • Tarçın
  • 3-4 su bardağı su

  Hazırlanışı

  1. Tencereye suyu koyup kaynatalım. Bu arada siyah eriği küçük doğruyoruz. Ve ardından kaynayan suya atalım.
  2. Hemen şekeri de ilave edelim.
  3. Kaynama devam ederken tarçında ilave edelim ki etrafa güzel kokular yayılsın.
  4. Ocaktan aldığımız tencereyi ılıyınca servis yapalım. Ben yeni doğum yapan arkadaşıma götüreceğim. ?

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz