Karnınız mı şişiyor? İşte şişkinlik nedenleri

Nedeni ne olursa olsun, adeta balon gibi şişen karnınız sizi çileden çıkarıyor. Giydiğiniz kıyafetler, şişlik yüzünden tüm çekiciliğini yitiriyor. Ağrı ve sancılar yüzünden sinir küpüne dönüyorsunuz. Aslında düz bir karna sahip olmak ne zor ne de hayal…

Yemekleri hızlı tüketiyor olmanız ya da stres altında kalmanız bu problemin sebebi olabilir. Regl öncesi dönemde hormon seviyesindeki değişimler de karın şişikliğine neden oluşturuyor. İşte size karın şişikliğine yol açan nedenler ve çözümleri…

ŞİŞKİNLİK NEDENLERİ *

SAFRA YETMEZLİĞİ

Karaciğer, safra üretemiyor ya da ürettiği safrayı boşaltamıyor olabilir. Böyle durumlarda, yağ içeren besinler tükettikten sonra vücut, sindirimde zorlanabiliyor. Hatta sindirim sorunu, bağışıklık sistemi, osteoporoz ve kalp ritim bozukluğuna da yol açabiliyor.Enginar, karahindiba, curry bahartı safra üretimine yardımcı olduğundan bol bol tüketin.

YAŞAM TARZI

Fast food tarzı beslenme biçimi bağırsakları tembelleştiriyor. Hareketsiz bir yaşam da bağırsak hareketlerini yavaşlatıyor.Besinler gereğinden fazla bağırsakta kalınca,bakterilerin gaz oluşturmalarına ortam hazırlanıyor.Hızlı yemeyin. Şeker, süt, lahana, baklagil, karbondioksitli içecekler gaz oluşumuna sebep oluyor.Dikkatli tüketmekte fayda var.

PMS

Regl öncesi ve sırasında karnın şişmesine genelde hormon düzeyindeki değişimler sebep oluyor. Soğan, domates,sarımsaktan kaçının. Temiz havada yürüyüşler yapın. Bol su için ve gazlı içeceklerden kaçının.

ALERJİ

Vücudunuz, bazı besin maddelerine karşı alerji geliştirmiş olabilir.Kırmızı şarap, sütteki laktoz, fındık, soya bunlardan en bilinenleri. Bu besinleri tespit edip uzak durmak gerekiyor.

STRES

Şikayetinizin nedeni tahriş olan bağırsaklar olabilir. Sıcaklık bu durumda iyi bir çözüm. Stres ise tam tersi ağırlaşmasına yol açıyor. Stres, besinlerin hızlı tüketilmesine de yol açıyor.Psikoterapi egzersizleri ve yoga, ruhsal dinginlik sağlayabilir. Refleksoloji ve akapunkturun yanı sıra bitki çayları da oldukça faydalı.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here