Diğer
  Ana SayfaFitnessKayağa gitmenin tam zamanı

  Kayağa gitmenin tam zamanı

  -

  Kim demiş kışın spor yapılmaz! Ocakta kayak ve snowboard keyfini doyasıya yaşayın. Bazen eğlenceli, bazen de adrenalin dolu dakikalar geçirmek için karlı dağlar sizleri bekliyor…

  ULUDAĞ

  Türkiye’nin en büyük, köklü kış ve doğa sporları merkezi olan Uludağ’ın yüksekliği 2543 metre. Oteller bölgesi ise 2000 metrede konumlanıyor. Kayak için en uygun dönem aralık-şubat ayları olarak belirtiliyor. Özellikle aralık ve ocak aylarında doluluk oranı artıyor. Uludağ kış sporlarının yanı sıra yaz aylarında ziyaretçilerine trekking, kampçılık gibi doğa aktiviteleri yapma imkanı sunuyor.

  Toplam 11 adet ana pistin yer aldığı Uludağ Kayak Merkezi’nde Alp disiplini, snowboard, cross country, heli skiing stillerinde kayak yapılan parkurların yanı sıra farklı alanlar da kullanılabiliyor.

  - Advertisement -

  Otel konaklamalarının yanı sıra günübirlik kayak turları ve geziler de düzenlenen Uludağ’da alışveriş ve eğlence merkezlerinin çokluğu da dikkat çekiyor. Bursa şehir merkezine ve havaalanına yakın olması sayesinde ulaşımın kolay olduğu Uludağ, kış tatillerinin gözde mekanlarından biri olarak öne çıkıyor.

  NEREDE KALMALI?

  Grand Yazıcı Uludağ 

  www.grandyaziciuludag.com

  Ağaoğlu My Mountain Uludağ 

  www.agaoglumyresort.com.tr

  Monte Baia Uludağ www.baiahotels.com

  Alkoçlar Chalet www.alkoclar.com.tr

  ANADOLU’NUN KALBI

  ERCİYES

  Kayseri’de bulunan Erciyes Dağı’nın yüksekliği 3917 metre. Karasal iklimin hüküm sürdüğü bölgede kar kalınlığı 50-100 cm arasında değişiyor. Kayak için en uygun zaman aralığı aralık-nisan ayları olarak belirtiliyor. Pist eğiminin yüzde 10-50 arasında değiştiği Erciyes’te farklı zorluklara göre parkurlar bulunuyor. Bunlar da değişik renklerle belirtiliyor. Mavi renkli pistler orta, kırmızı renkliler iyi, siyah renkliler ise tecrübeli kayakçıların tercih ettiği en zor parkurları işaret ediyor.

  Anadolu’nun adeta ortasında yer alan Erciyes Dağı’na tüm Türkiye’den hava ve kara yolu ile ulaşım mümkün. Ulaşım için hava yolunu tercih edenler, Kayseri Erkilet Havaalanı’ndan Erciyes’e kolaylıkla gidebiliyor. Özel aracıyla gitmek isteyenler için zincir takma zorunluluğu bulunuyor, aksi halde dağa çıkmaya izin verilmiyor.

  NEREDE KALMALI?

  Mirada del Lago 

  www.miradadellago.com

  Magna Pivot www.magnahotels.com

  Grand Eras Erciyes Hotel

  www.granderaserciyeshotel.com

  KARTEPE

  1699 metre yükseklikteki Kartepe, Türkiye’deki diğer kayak merkezlerine oranla nispeten daha yeni. Pistlerde her türlü zorluk derecesine uygun bölgeler bulunuyor. Bu denli çok çeşitli pisti bir arada sunmak, ziyaretçi sayısını da artırıyor. Kartepe de aynı Uludağ gibi kış sporlarının yanı sıra yazın trekking ve benzeri aktivitelere ev sahipliği yapıyor. Kar kalınlığı 80 cm’den 250 cm’e kadar değişebiliyor.

  İstanbul’a 1-1,5, Ankara’ya ise dört saat uzaklıkta olan Kartepe’de kayak için en uygun zaman aralığı aralık-mart ayları olarak belirtiliyor. Mevsimin başlarında toz, sonlarında ise ıslak karlara rastlanıyor.

  NEREDE KALMALI?

  Green Park Hotel www.karteperesort.com

  PALANDÖKEN

  Ülkemizin en soğuk illerinden biri olan Erzurum’da yer alan Palandöken Dağı, son dönemde kış sporlarının yeni gözdesi oldu. Zirvesi 3185 metre olan dağ, yaklaşık altı ay boyunca karlarla kaplı. İklim koşullarından ötürü dört-beş ay toz karın hakim olduğu Palandöken’de sezon diğer merkezlere göre daha erken açılıyor. Bölgenin en uzun pisti kesintisiz olarak 12 km’ye kadar uzanıyor. Yoğun kar sebebi ile snowboard’a da çok elverişli bir bölgede yer alan Palandöken, her seviyedeki pisti ile snowboard ve kayak tutkunlarını ağırlıyor.

  NEREDE KALMALI?

  Dedeman Ski Lodge Palandöken 

  www.dedeman.com

  Polat Renaissance Erzurum 

  www.polatturizm.com.tr

  Sway Hotels Palandöken www.swayhotels.com

  COURCHEVEL 

  Meribel, Les Mennuires, Val Thorens’i kapsayan dünyaca ünlü “Les Trois Valles” (3 Vadi bölgesi), 200 teleferiği ve 600 kilometre uzunluğunda kayılabilir pistleri ile dünyanın en geniş kayak alanlarından biri. Courchevel’de 2738 metre yüksekliğe kadar çıkan pistlere yerleştirilmiş 562 kar makinası ile uzun süre kar yağmadığı zaman bile kayak garantisi sunuluyor. Cenevre’ye 2,5 saat mesafede konumlanan bölge, yalnızca kış sporları değil, kaliteli ve lüks konaklama alanları ile alışveriş için de Avrupa’nın önemli merkezleri arasında yer alıyor. Yeni başlayanlar ve orta seviyedeki ziyaretçiler için uygun pistler bulunan merkezde, 3 Vadi bölgesindeki off-pist seçenekleri ise iyi kayakçılar için birçok alternatife sahip. 

  NEREDE KALMALI? 

  Hotel Le Lana www.lelana.com 

  Hotel La Sivoliere 

  www.hotel-la-sivoliere.com 

  Le K2 Hotel www.hotellek2.com

  DAVRAZ 

  Isparta şehir merkezine uzaklığı 25 km olan Davraz Dağı’nın yüksekliği 2637 metre. Ancak kış sporlarına elverişli kısmı yaklaşık 1650 metreye karşılık geliyor. Kayak için en uygun zamanı şubat olan Davraz, gerek mevsim farkı gerekse fiyat açısından diğer kış sporları merkezlerinden ayrılıyor. Üstte karlı dağlar, aşağıda yemyeşil ormanların yer aldığı Davraz’ın bir diğer yanında ise Eğirdir Gölü var. Uzunluğu 8-10 km arasında değişen pistleri bulunan Davraz Dağı’nda amatör ve profesyonel tüm kayakçılar kuzey disiplini, Alp disiplini, tur kayağı ve snowboard yapma imkanı bulunuyor. Isparta’ya 26 km, Antalya’ya 154 km, Ankara’ya 452 km uzaklıktaki Davraz Dağı’na hava yoluyla ulaşmak isteyenlerin ise Antalya Uluslararası Havalimanı’na ulaştıktan sonra 130 km’lik karayolunu kullanması gerekiyor. 

  NEREDE KALMALI? 

  Sirene Davras Ski Resort www.davras.com.tr 

  İsperia Davraz Otel www.isperiahotels.com 

  BANSKO

  Bulgaristan’ın bir numaralı, Avrupa’nın da sayılı kayak merkezlerinden biri olan Bansko, Pirin Dağı’nın eteğinde yer alıyor. Çok sayıda ve farklı zorluk derecesinde kayak pistine sahip merkezde gece kayağına özel aydınlatılmış pistler, yarışçılar için slalom yarış kayak pistleri ile snowboard tutkunları için muhteşem parkur olanakları bulunuyor. Yalnızca spor değil, eğlence arayanlar için bölgedeki Bulgar tavernaları ve meyhanelerde otantik, yöresel lezzetler sunuluyor. Şehir merkezinde yer alan irili ufaklı hediyelik eşya dükkanları ile sanat atölyeleri ise alışveriş tutkunlarını bekliyor. Kara yoluyla gitmek isteyenlerin İstanbul’dan yaklaşık 600 km; hava yolunu tercih edeceklerin ise uçakla Sofya’ya, oradan da yaklaşık 2,5 saat kara yoluyla seyahat edeceğini belirtmek gerekir. Ama Bansko’ya ulaşmak yolculuğun bittiği anlamına gelmiyor. Çünkü bu bölgede konaklama alanlarının büyük kısmı ile pistler farklı bölgede yer alıyor. Otel seçerken bu ayrıntıyı unutmamak gerekiyor!

  NEREDE KALMALI?

  Hotel Pirin River Ski&Spa www.pirinriver.com

  Kempinski Bansko Hotel www.kempinski.com

  Premier Luxury Mountain Resort www.banskohotelpremier.com

  Formsante 2016 – Ocak sayısı
  Ayşegül Uyanık Örnekal  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz