Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsKediler Koronavirüs olur mu? Enfekte ihtimali düşük hayvanlar hangileri?

  Kediler Koronavirüs olur mu? Enfekte ihtimali düşük hayvanlar hangileri?

  -

  Koronavirüs’ün hayvanlarla arasındaki ilişkisine dair yapılan araştırmalara bir yenisi daha eklendi. Bilim dergisi ‘’Science’’da yayımlanan bir araştırma, kedilerin yeni tip koronavirüsle enfekte olabileceğini ortaya koydu. Peki, kediler Koronavirüs’ten nasıl enfekte olurlar? Enfekte olma ihtimali düşük hayvanlar hangileri? İşte Science dergisinde yayınlanan o araştırma…

  ENFEKTE İHTİMALİ DÜŞÜK OLAN HAYVANLAR

  Dağ gelinciklerinin enfekte olma ihtimalini de ortaya koyan çalışmaya göre, köpekler, tavuklar ve ördeklerin enfekte olma ihtimali ise çok daha düşük.

  KEDİLER BİRBİRLERİNİ ENFEKTE EDEBİLİR

  Çalışmada kedilerin solunum damlacıkları yoluyla birbirlerini de enfekte edebilecekleri belirtiliyor. Enfekte olan kedilerin ciğerlerinde, burun ve boğazlarında yoğun lezyonlar tespit edildiğini ifade eden araştırmacılar, kedilerde yapılacak gözlemin insanlarda virüsün elimine edilmesi için yardımcı bir rol oynayabileceğini kaydetti.

  DSÖ: İNSANLAR VİRÜSÜ HAYVANLARA BULAŞTIRABİLİR

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamada, evcil hayvanların koronavirüs pandemisindeki rolünün detaylı olarak araştırıldığı belirtildi. DSÖ’den epidemiyolog Maria Van Kerkhove, şu ana kadar ellerinde olan verilere dayanarak, ‘’bulaştırmada evcil hayvanların bir rol oynadığını düşünmediklerini, ancak koronavirüs taşıyan bir insan üzerinden enfekte olabileceklerini’’ kaydetti.

  NEW YORK’TAKİ KAPLAN’IN TESTİ POZİTİF ÇIKMIŞTI

  New York’taki Bronx Hayvanat Bahçesi’ndeki dört yaşındaki Malezya kaplanı Nadia’nın enfekte bir hayvan bakıcısıyla teması sonrası kuru öksürük ve iştahsızlık gibi bazı semptomları gösterdiği gözlemlenmişti. Hayvanın korona testinin pozitif çıktığı belirtilmişti. New York’taki vakanın, bir insanın hayvana bulaştırdığı tespit edilen ilk vaka olduğu kaydedilmişti.

  - Advertisement -

  Koronavirüsün ana kaynağının yarasalar olduğu tahmin ediliyor. Şu ana dek kedi ve köpekler arasında rastlanan birkaç vaka dışında evcil hayvanların taşıyıcı olabileceğine yönelik ise henüz güçlü kanıtlar bulunmuyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz