Diğer
  Ana SayfaGüzellikKeyifli banyo ya da enerjik duşla köpük köpük mutluluk

  Keyifli banyo ya da enerjik duşla köpük köpük mutluluk

  -

  keyifli-banyoKeyifli, uzun bir banyoyu mu, yoksa hızlı, enerjik duşu mu tercih edersiniz? Bu soruya vereceğiniz cevap sadece zevkinizin göstergesi değil; Çin tıbbına göre hangi tip enerjiye sahip olduğunuzu yani bir “yin” mi yoksa “yang” mı olduğunuz da açığa kavuşuyor. Enerjinizi doğru şekilde beslemekse kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlıyor.

  Hızla akıp giden, basınçlı suların altında enerji dolup kısa zamanda kendinize gelmek mi yoksa uzun uzun, sıcak suyun ve köpüklerin içinde yatarak iyice rahatlamak mı? Sizin tercihiniz hangisi bir düşünün… İlk başta, bu sorunun yanıtının basit ve tamamen kişisel olduğunu düşünebilirsiniz. Oysa binlerce yıllık geçmişi olan geleneksel Çin tıbbına göre, herkeste bulunan yaşam enerjisi, bedenlerimizin içinde iki şekilde dolaşabiliyor. Bunlardan ilki yin, ikincisi ise yang. Daima sakin ve huzurlu olan “yin”ler sakin bir banyodan, enerjik ve coşkulu “yang”ler ise dinamik duşlardan hoşlanıyorlar.

  YİN: BANYO KEYFİYLE  MUTLU

  Bazılarımız kendisini her zaman sakin ve huzurlu hissedebiliyor. Bu kişilerin diğer karakter özellikleri arasında, hassaslığı, sabırlı olmayı ve öne çıkan yaratıcılığı saymak mümkün. Yin tipi olmanın kötü yanı ise depresyona olan eğilim. Bu nedenle, kendilerini karamsar hissettikleri zamanlarda, arkadaşlarıyla daha çok vakit geçirmelerinde ve sıkıntılarını paylaşmalarında fayda var.


  Sessiz ortamlar, bu kişilerin içlerindeki yin enerjisini beslemek için son derece ideal. Zaten bu nedenle, yin enerjisine sahip olanlar çoğu zaman banyo yapmayı ve küvette kendi başına kalarak vakit geçirmeyi seviyor. İşte “yin”lere, banyo keyfini daha sağlıklı bir şekilde yaşamaları için öneriler.

  - Advertisement -

  keyifli-banyo2Sağlıklı banyo için
  Yin enerjisine sahip olanlar dolaşım bozuklukları, aşırı kuruluk gibi cilt sorunlarıyla fazla stres kaynaklı yorgunluk, uykusuzluk gibi sorunları yaşamaya eğilimliler. Bu sorunların çözümlerini sıcak bir banyoda bulmaları mümkün.

  Her akşam yapılacak ılık bir banyo bacaklarda oluşan, ödem, şişkinlik, dolaşım bozukluğu ve selülit gibi sorunlarla savaşmak için ideal. Yalnız küvete doldurulan suyun sıcaklığı 32 dereceyi geçmemeli. Banyo suyuna çeşitli tuzlar, banyo köpükleri ve aromaterapik ürünler karıştırılarak yaklaşık 20 dakika boyunca kendinizi rahatlamaya bırakabilirsiniz. Bu arada bacaklarınıza çok iyi gelecek bir egzersiz yapmanız da mümkün. Küvetin kenarına sıkıca tutunarak bacaklarınızı kaldırın ve içinizden 10’a kadar sayarak suyun içinde pedal çevirin. Bu egzersizi 5 kez tekrarlamanız yeterli.

  Uykusuzluğa karşı alınabilecek önlemler arasında hiçbir şey sıcak ve rahatlatıcı aromaterapi yağlarıyla zenginleştirilmiş bir banyo kadar işe yarayamaz. Su sıcaklığı en fazla 37 derece olmalı. Ayrıca banyonuzu mum ışıklarıyla aydınlatarak ve tütsüler yakarak, 10 dakika boyunca gözlerinizi kapatarak, suyun içinde kalmanız en iyi biçimde rahatlamanızı sağlayabilir.

  YANG: SUYUN COŞKUSUYLA  ENERJİK

  Her zaman, aktif, coşkulu ve dinamik. İşte yang enerjisini taşıyan kişileri tarif edecek en güzel kelimeler. Bir sağanak yağmurun altında olmak da onların en çok hoşuna giden şeylerden biri. Ancak yang enerjisinin gerektiği gibi dengelenememesi bazı sorunlara yol açabiliyor. Bu sorunların başında agresif tavırlar, hiperaktivite ve huzursuzluk gelebiliyor.

  Yang kadınları için dakikalarca sıcak suyun içinde yatmak pek de olası bir şey değil. Onlar sudayken bile hareket halinde olmalı, hatta dans etmeliler. İşte bu nedenle pek çoğu duş almayı, küvete tercih ediyor.
  Soğuk ya da sıcak olsun duşla kendilerini dengelemeleri ve fazla enerjilerini dışarı vurmaları olası.

  Sağlıklı bir duş için
  Yang enerjisine sahip kişiler aman zaman duygularında dengesizlik ve huzursuzluk gibi sorunlar yaşayabilirler. Bu yüzden alacakları bir duş kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayabilir. Ölü derilerden arınan ciltse daha iyi oksijen alacak bu da kişinin rahatlamasını ve tazelenmesini kolaylaştıracaktır.

  Ne zaman soğuk ne zaman sıcak?
  Sıcak duş: Bunun için sabah saatleri olması ve duşa aç karnına girilmesi en uygunu. Duşu özellikle omuzlarınızda ve sırtınızda yoğunlaştırmanız kaslarınızı rahatlatmanız için ideal. Ayrıca cildinizi sıkılaştırmak için sıcaktan sonra hemen soğuk su uygulayabilirsiniz.

  Soğuk duş: Kendinizi çok yorgun hissettiğinizde sanılanın aksine sıcak yerine ılık ya da soğuğa yakın bir duş kan dolaşımını hızlandırarak kendinizi daha zinde hissetmenizi sağlıyor. Soğuk suyla yapılan hızlı bir duş kendinize gelmeniz ve canlanmanız için pratik bir yol.

  SAĞLIKLI KEYİF

  * Eğer vaktiniz varsa hem sabah hem akşam 10 dakikalık banyo seansları yapmanızda sakınca yok.
  * Su akarken, kapıları ve pencereleri kapatarak su buharının banyoya hapsolmasını sağlayabilir böylece bir çeşit buhar odası yaratabilirsiniz. Bunun cildiniz üzerinde pek çok olumlu etkisi var.
  * Küvette en fazla 20 dakika kalmaya özen gösterin. Sıcak suda daha fazla kalmak damar ve dolaşım sorunlarına neden olabilir.
  * Kurulanmadan önce bir dakika bekleyin ve vücut kremlerinizi hafif nemli cilde uygulayın böylece bu ürünlerden maksimum fayda sağlayabilirsiniz.
  * Banyo sırasında vücudunuza doğal bir süngerle hafif hafif masaj yaparak hem kan dolaşımınızın canlanmasına hem de ölü derilerin atılarak cildinizin daha çok oksijen almasına olanak tanıyabilirsiniz.



  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....