Diğer
  Ana SayfaHaberKoronavirüs (Covid-19) kalbe zarar veriyor mu?

  Koronavirüs (Covid-19) kalbe zarar veriyor mu?

  -

  İngiliz bilim insanları tarafından yapılan araştırmaya göre, Covid-19‘a yakalanan ve tedavileri biten hastaların bir çoğunda kalp rahatsızlıkları görülüyor. Yapılan testlerde enfekte olan her sekiz hastadan birinin kalbinde bir takım fonksiyon bozukluklarına rastlandı. Doktorlar bu hastalarda kalbin pompalama görevinde aksaklıklar yaşandığını tespit ettiler.

  VİRÜS KALBİ ANORMAL ŞEKİLDE ETKİLİYOR

  Yine Covid-19 hastalarının yarısından fazlasının da hastanedeki tedavileri sırasında kalplerinde anormal değişiklikler saptandı. Uzmanlar virüsün kalbi anormal şekilde etkilediğini ve bu nedenle kalp hastalığı bulunanların bu salgına yakalanmamaları için çok dikkatli olmalarını gerektiğini vurguladı.

  69 ÜLKE BAZ ALINDI

  69 ülkeden 1216 Covid-19 hastasını kapsayan bir araştırma yapıldı. Araştırma kapsamında tüm hastaların kalp grafikleri incelendi. Covid-19’un bir soğuk algınlığı ya da grip gibi algılanmaması gerektiğini, başta kalp olmak üzere bazı organlara kalıcı zarar verdiğini açıkladı. İngiliz Kalp Sağlığı Derneği, uzun süre bu virüsle efekte olanlar kişilerde kalıcı olarak akciğer, böbrek ve beyinlerinde bir takım hasarların meydana geleceğinini altını çizdi.
  Yapılan araştırmalara göre İngiltere’de Covid-19 rahatsızlığı ile hastaneye başvuran her dört kişiden bir kişinin hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Uzmanlar iyileşenlerin ise uzun süreli belki de ömür boyu, başta kalp olmak üzere önemli rahatsızlıklarla boğuşacakları konusunda uyardı.

  SİGARAYI BIRAKTILAR

  İngiltere genelinde salgın döneminde milyonlarca kişi sigarayı bıraktı. Edinburgh Üniversitesi Profesörlerinden kardiyolog Mark Dweck, “Covid-19 öyle bir komplekski, birçok kişinin vücudunda kalp rahatsızlığı da olmak üzere büyük hasarlara neden olabilir” dedi.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz