• ✓ Doğruluğu kontrol edilmiş makale
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Hürkal

Koronavirüs mide bulantısı yapar mı?

Koronavirüsün Türkiye’de ikinci pik noktasında doğru ilerlediğini söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Hürkal, koronavirüs belirtilerini açıkladı. Peki, koronavirüs mide bulantısı yapar mı? Koronavirüs mide bulantısı belirtisi daha çok hangi yaşlarda görülüyor?

‘BİRİNCİ DALGANIN İKİNCİ PİKİNİ YAŞIYORUZ’

Koronavirüs salgınında Türkiye’de eylül ayı itibarıyla geldiğimiz noktaya bakarsak, her geçen gün yeni vaka sayısında iyileşen vaka sayına göre artış mevcut. Bazı günlerde bu oran iki kata dayanmış duruyor. Giderek artan vefat ve yoğun bakıma yatan hasta sayısı da salgının ikinci pik noktasına doğru ilerlediğimizi gösteriyor. Evet, bu birinci dalganın ikinci piki. Haziran ve temmuz aylarında oldukça düşen hasta sayıları, yaz sonuna doğru özellikle turizm beldelerin de görülen kontrolsüz sosyal yaşam, maskesiz ve mesafesiz sosyalleşme buna eklene bayramlaşma süreci ve düğün-dernek organizasyonları, mevsimsel işçilerin kontrolsüz yer değiştirmeleri, toplu sınav ve ibadethanelerin açılması ve özellikle yurtdışında gelen kişilerin kontrolsüz ülkeye alınması Türkiye için ikinci pik oluşmasını sağladı.

mide bulantısı

Şimdi önümüzde sonbahar var, okulların yarı zamanlı açılması ve iş döneminin başlaması ile işyerlerinin kalabalıklaşması, havaların soğumasıyla birlikte açık alanlardan kapalı alanlara geçişin başlaması ve tabii ki üniversitelerin yarı zamanlı açılması ile salgının büyümesi olası gözüküyor.

KORONAVİRÜS MİDE BULANTISI YAPAR MI? *

Son aylarda mutasyona uğrayan koronavirüs, tutunma ve bulaştırıcılık gücünü arttırdı. Halen en sık görülen semptom; ateş, halsizlik, tat ve koku kaybı, şiddetli baş ağrısı, eklem ve kas ağrısı. Ancak özellikle küçük çocuk ve gençlerde bulantı, kusma ve ishal de sık gördüğümüz semptomlar arasında. Özellikle 4-5 gün gibi uzun süren mide-barsak şikayetlerine tanık olabiliyoruz.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here