✓ Doğruluğu kontrol edilmiş makale

Nörolog Dr. Mehmet Yavuz


Ana Sayfa Psikoloji Bahar depresyonuna karşı 6 öneri

Bahar depresyonuna karşı 6 öneri

Doğa tüm görkemiyle yeniden uyanıyor, gökyüzü daha mavi, güneş daha parlak, renkler daha canlıyken kendinizi eve kapanmış, yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Eğer cevabınız evet ise yalnız değilsiniz. Çünkü mevsim değişiklikleri söz konusu olduğunda birçok kişi kendini depresif ve mutsuz olarak tanımlayabiliyor. Peki, bahar depresyonuna karşı neler yapılabilir? İşte bahar depresyonuna karşı 6 öneri

BAHAR DEPRESYONUNA KARŞI 6 ÖNERİ *

Bu noktada doğayla barışmak gerektiğini vurgulayan Nörolog Dr. Mehmet Yavuz, bahar depresyonuna karşı almamız gereken ipuçlarını şöyle sıralıyor:

  1.  İçinizdeki karanlığı yenmek için yaşam alanlarınızdaki aydınlık seviyesini arttırın. Bunun için panjur ve perdeleri açabilir, daha erken kalkarak güneşten daha fazla yararlanabilirsiniz.
  2. Güneşten kaçmayın. Bahçeniz varsa orada daha fazla zaman geçirin. Bunun için güzel bir günde yürüyüşe çıkabilir ve kendinize güzel bir öğle molası hediyesi verebilirsiniz.
  3. Arkadaşlarınızla daha fazla konuşun ve telefondan dahi olsa sosyalleşmek depresyon için her zaman en iyi tedavilerden biridir.
  4. Olduğunuz yerden uzaklaşmayı deneyin. Eğer şartlar uygunsa sahil kıyısına gidin.
  5. Spor yapmaktan vazgeçmeyin. Sporun, hem fizyolojik hem de psikolojik olarak en iyi iyileştirme aracı olduğunu unutmayın.
  6. Terapiye gidiyorsanız bu süreci mutlaka devam ettirin.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here