Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsKoronavirüs yüzeylerde ne kadar kalır? Cansız yüzeyden bulaşır mı?

  Koronavirüs yüzeylerde ne kadar kalır? Cansız yüzeyden bulaşır mı?

  -

  Çin’den çok kısa bir zaman içinde dünyaya yayılan Koronavirüs, gün geçtikçe can almaya devam ediyor. Virüsün bulaşma hızı oldukça yüksek olduğu için insanlar en çok Koronavirüsün cansız yüzeylerden bulaşıp bulaşamayacağını merak ediyor. Peki, Koronavirüs yüzeylerde ne kadar kalır? Koronavirüs cansız yüzeyden bulaşır mı? Ve koronavirüs yüzeylerde ne kadar süre hayatta kalır? İşte yanıtı…

  KORONAVİRÜS CANSIZ YÜZEYDEN BULAŞIR MI?

  Tam olarak bilinmiyor ama diğer koronavirüsleri ile aynı gibi görünüyor. Uzmanlar virüslü olan yerler ve alanlar için uzun saatler ya da bir kaç gün temkinli olunması gerektiğini söylüyor.

  Tabi bunun bölgenin ısı durumu, nem ve çevresel durumlarının da nasıl olduğuyla alakası var.
  Eğer olduğunuz yerin virüslü olduğunu düşünüyorsanız, antibakteriyal bir şeyler kullanarak bölgeyi temizleyin. Böylelikle hem kendinizi hem çevrenizdekileri korursunuz. Ellerinizi mutlaka alkol bazlı el dezenfektanlarıyla yıkayın, su ve sabun kullanın. Gözünüze ağzınıza ve burnunuza kesinlikle dokunmayın.

  KORONAVİRÜS YÜZEYLERDE NE KADAR KALIR?

  Prof. Dr. Y. Birol Saygı konuyla ilgili, “Hastalığın üstesinden gelmenin en iyi yolu insan temasını kesmek veya azaltmaktır. Aynı zamanda Covid-19’un cansız nesneler yoluyla yayıldığına inanılmakta.

  Araştırmacılar, koronavirüsün plastik ve paslanmaz çelik üzerinde üç gün boyunca hayatta kalabileceğini bulmuşlar. Virüsü, bulaşan yüzeylerden veya cansız nesnelerden bu noktada alıp almayacağınızı bilmiyoruz. Tersine, laboratuvar bulguları virüsün plastik cep telefonu kılıflarına ve paketlere yapışabileceğini gösteriyor. Bu da muhtemelen gıda dağıtım ambalajına yapışabileceği anlamına geliyor. Bununla birlikte, sipariş edilen ambalaja dokunduktan sonra yemeye başlamadan önce mutlaka ellerinizi yıkamanız gerekir.” dedi.

  - Advertisement -

  İLGİLİ İÇERİKLER

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz