Diğer
  Ana SayfaHaberKoronavirüs'ün 13 yeni belirtisi ortaya çıktı

  Koronavirüs’ün 13 yeni belirtisi ortaya çıktı

  -

  Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, Koronavirüs’ün var olan yüksek ateş, kuru öksürük, nefes darlığı, tat ve koku kaybı belirtilerine ishal, boğaz ağrısı, baş ağrısı, yutmada güçlük, eklem ağrıları, ciltte döküntüler ile el ve ayak parmaklarında renk değişikliği de eklendi.

  ‘KORONAVİRÜS DİREK ORGANLARI ETKİLİYOR’

  Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Öğretim Üyesi Doç. Dr. Asuman İnan, ”Yeni belirtilerin olması şaşırtıcı değil, çünkü bir virüsün yani Koronavirüs’ün direk organları etkilemesi söz konusu. Ayrıca Koronavirüs’e özgün olarak, damarların iç yapısını etkilemesi ve pıhtılar oluşturarak organlarda hasar oluşturması söz konusu. Böyle olunca da ishalden deri döküntülerine, parmak uçlarında morarmalara ya da beyin kanamalarına, sinir sistemi bulgularına kadar çok geniş yelpazede hastalık bulguları görülüyor. 

  13 YENİ KORONAVİRÜS BELİRTİSİ

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) dünya genelinde 3 milyon 600 binden fazla insanı etkileyen 250 binden fazla insanın ise hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs ile ilgili 13 yeni belirtiyi daha listeye ekledi.

  Örgüt virüsün, ağrı ve sızlamalar, boğaz ağrısı, ishal, baş ağrısı, tat veya koku kaybı ile kendini gösterebileceğini duyurdu.

  Ayrıca, ciltte dökülme, el veya ayak parmaklarında renk değişikliği gibi daha az görülen belirtilerin de olabileceği belirtildi.

  - Advertisement -

  VİRÜS DAMARLARDAKİ KAN DOLAŞIMINI ETKİLİYOR

  Virüs damarlardaki kan dolaşımını etkilediği için tüm vücudu sarsıyor. Beyne pıhtı atması yüzünden yaşanan ani ölümlerde işte bu yüzden oluyor. 

  Koronavirüs’ün en yaygın ve bilinen belirtisi yüksek ateş, kuru öksürük ve nefes darlığı. Yakınınızda birisi virüse yakalanmışsa şüphelenmek şart. Ancak her belirti Koronavirüs’ü işaret etmiyor. Örneğin sadece başınız ağrıyorsa ya da sadece halsizseniz paniğe gerek yok.

  Doç. Dr. Asuman İnan, ”Koronavirüs olduğunuzda genelde fark etmemeniz mümkün değil. Burada önemli olan sizde gerçekten normalden farklı, çok farklı bir bulgunun olması ve bunun da sürmesidir. Örneğin gerçekten ayağınızda bir morluk fark ettiniz ve bu uzun sürüyorsa öncelikle ALO 180 SABİM’i arayarak bilgi de alabilirsiniz, bir hekime de başvurabilirsiniz” açıklamasında bulundu.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz