Diğer
  Ana SayfaSağlıkKorunmasız seks yapmak Rus ruleti gibi... AIDS vakaları yüzde 100 arttı!

  Korunmasız seks yapmak Rus ruleti gibi… AIDS vakaları yüzde 100 arttı!

  -

  Dünyada 42 milyon, Türkiye’de ise bin 802 AIDS hastasının olduğu tahmin ediliyor. Ülkemizde durum daha masum gibi görünse bazı hastane kayıtları AIDS vakalarının yüzde yüz arttığını gösteriyor. Üstelik hasta sayısının resmi verinin en az 10 katı fazla olduğunu söyleyen uzmanlara göre, “Korunmasız ilişkiye giren hayatıyla oynuyor!

  Geçtiğimiz günlerde gazetelerde yer alan AIDS’le ilgili bir haber kimi ne kadar ilgilendirdi bilmiyorum. Kişisel tahminim, çoğunluk, habere şöyle bir göz gezdirip, “vah, vah” deyip geçti. Cankurtaran’ın Deri ve Zührevi Hastalıklar Hastanesi’nin hasta raporlarına göre, AIDS vakalarında ülkemizde yüzde 100’lük bir artış sözkonusu. Gerçekten artık küçümsenmeyecek bir durum bu.

  Eğer AIDS’in sadece seks ticareti yapan, uyuşturucu kullanan ve homoseksüel ilişkilere giren kişileri tehdit ettiğini ve size bulaşmasının da imkansız olduğunu düşünüyorsanız, haberi gerçekten önemsememiş olmalısınız. Oysa durum farklı…

  Elbette kara bir tablo çizmekten hoşlanmıyoruz, ancak uzmanlar AIDS ve korunma yöntemleri hakkında her geçen gün artan sayıda toplantılar düzenleseler de bu çabaların bilinçlenme konusunda yetersiz olduğu fikrindeyiz. İşte bu yüzden hastalığı sadece 1 Aralık Dünya AIDS gününde değil, başka zamanlarda da hatırlamalı, yanlış önyargılarımızı değiştirmeli ya da eksik bilgilerimizi tamamlamalıyız.

  Bugünkü veriler gösteriyor ki AIDS’in yayılmasında artık homoseksüel değil, heteroseksüel ilişkiler ağırlıkta. Üstelik son yıllarda çok eşliliğin benimsenmesi ve cinsel ilişkiye başlama yaşının giderek düşmesi daha çok insanı AIDS ile karşı karşıya getirdi. Artık korunmasız ilişkiye girmek bir anlamda hayatımızla “Rus ruleti” oynamak gibi bir şey. Ayrıca, şüpheli bir durum karşısında, önyargılar nedeniyle bir sağlık kurumuna başvurmayı sakın ihmal etmeyin. Yani, AIDS hayatı ciddi boyutlarda tehdit eden, çok tehlikeli bir hastalık. Bunca karanlık tablodan sonra şunu da rahatlıkla ilave edebiliriz ki, korunma yöntemlerine dikkat ettiğimiz sürece bu hastalıktan korkmamıza gerek yok. AIDS’in tedavisindeki gelişmeleri ve en önemlisi de nasıl korunmamız gerektiğini uzmanlara sorduk.

  - Advertisement -

  Dakikada 10 kişi yakalanıyor!

  Bugün dünyada yaklaşık 45 milyon kişi AIDS’le yaşamını sürdürüyor. Üstelik bu sayıya her gün 14 bin, her dakika 10 yeni AIDS vakası daha ekleniyor.

  Sadece geçen yıl AIDS nedeniyle yaşamını yitiren insan sayısı 3 milyondan fazla. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre; ülkemizde de bin 802 AIDS hastası var. Bu rakamın gerçeği yansıtıp yansıtmadığını Hacettepe Üniversitesi AIDS Tedavi ve Araştırma Merkezi Başkanı (HATAM) Prof. Dr. Serhat Ünal’a soruyoruz. Aldığımız yanıt AIDS’in ülkemizde ne denli tehlikeli boyutlara ulaştığını bir kez daha ortaya koyuyor. Prof. Dr. Serhat Ünal, bu rakamın aslında buzdağının görünen kısmı bile olmadığına dikkat çekiyor: “Toplumdaki önyargılar yüzünden sağlık kurumlarına başvurmaktan çekinilmesi ve ülkemizdeki kayıt sisteminin yeterli olmaması nedeniyle hastalığın gerçekte ne kadar yaygın olduğu konusunda kesin bir bilgiye sahip olmasak da resmi rakamların en az 10 katı AIDS hastası olduğunu tahmin ediyoruz.”  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz