Diğer
  Ana SayfaGüzellikKozmetikte son trend

  Kozmetikte son trend

  -

  botoxKırışıklarından kurtulmak için acil önlem almak isteyen ancak operasyon geçirmekten ya da enjeksiyonlardan korkanlar müjde! Botox etkisi yaparak, mimik çizgileri üzerinde etkili olan kremler piyasada. Ancak, yanlış anlaşılmasın; bunlar botox içermiyor. Sadece botox gibi etki ederek, kasları gevşetiyor, cildi rahatlatıyor ve kırışıkların görünümünü hafifletiyor.

  Kırışıklardan ebediyen kurtulmayı, hem de zahmetsizce kurtulmayı mı istiyorsunuz? Yalnız değilsiniz. Dünyadaki milyonlarca kadından sadece birisiniz. Şu an dünyanın çeşitli yerlerinde, kim bilir kaç kadın, kırışıklıklarla savaşan bir krem sürüyor, kaç tanesi, yüzünü gerdiriyor, lazerle peeling yaptırıyor. Ve kim bilir kaç tanesi de botox enjekte ettiriyor. Evet, sonsuz gençlik arayışındakiler arasında hayli popüler olan bir yöntem de, botox, yani “botiulinum toksini” enjeksiyonu.

  1990’da, Amerika’da FDA (Food and Drug Administration) tarafından onaylanan ve göz kası spazmlarını tedavi etmek amacıyla kullanılan bu toksinin zamanla bir yan etkisinin olduğu ortaya çıkmış. Hem de oldukça ilginç bir yan etki. Bu toksinin enjeksiyonuyla o bölgedeki kırışıklar da rahatlıyor, zamanla hafifliyormuş. Gerisini sanırım, biliyorsunuz. Botox, kozmetik amaçla kullanımına izin verildiğinden beri sürekli gündemde. Hakkında çok şey söyleniyor, yazılıyor, çiziliyor. Ama ortada bir gerçek var ki, o da sadece 2001 yılında, tam 1.6 milyon Amerikalının, mimikler nedeniyle oluşan kırışıklara karşı botox uygulaması yaptırdığı.

  Ama herkes bu kadar cesur değil. Bazıları bu tarz işlemleri yaptırmaya asla cesaret edemiyor. Neyse ki, kozmetik sektörü onları da düşündü ve botox etkisi yapan kremleri piyasaya sundu. Yalnız, yanlış anlaşılmasın, bu kremler botox içermiyor. Sadece botox gibi etki ediyorlar. Yani, mimik yaparken kullandığımız kaslar nedeniyle sürekli kasılan cildi rahatlatıyor, bu nedenle oluşan ve derinleşen kırışıkların hafiflemesini sağlıyorlar. Biraz karışık mı geldi? O zaman önce kırışıkların nasıl oluştuğunu anlamalısınız.

  Kırışıktan kırışığa fark var
  Bütün kırışıkların aynı tipte olduğunu iddia etmek mümkün değil. Dinamik ve statik olarak başlıca ikiye ayrılan kırışıklarla baş etmek için farklı yöntemler denemek gerekiyor. Statik kırışıklar, yüzde herhangi bir ifade yokken, yüz dinlenme halindeyken bile görünür olanlar. Bunların oluşum nedeni kolajen ve elastin liflerinin zayıflaması ve kopması. Güneş ve nemsizlik gibi dış faktörler bu kırışıkların oluşmasına en önemli etken. Ve bunlarla ciltteki kolajen üretimini arttırarak savaşmak gerekiyor.

  - Advertisement -

  Dinamik kırışıklarsa, yüzdeki ifadeye göre belirginleşenler. Zaten oluşum nedenleri de yüzümüzün aldığı ifadeler, yaptığımız mimikler. Bir insan günde yaklaşık 15 bin kez mimik yapıyor, gülüyor, şaşırıyor, gözlerini kısıyor ya da kaşlarını çatıyor. Bu hareketlerle, kaslar kasılıyor ve gevşiyor. Bu hareket cildin alt katmanlarındaki liflere kadar etki ediyor, lifler de kasların hareketini izleyerek ciltte kasılma ve gevşemeye sebep oluyor. İşte tüm bunlar zamanla yüzde izler bırakıyor ve yüzümüzde çizgiler oluşuyor. Peki, yüz kaslarının hareketini engellemek mümkün olmadığına göre, bunun cilde olan etkisini hafifletecek bir yöntem var mı? Bu sorunun yanıtını “kas- gevşeterek kırışıkları hafifletme prensibine dayanan botox” diye vermek mümkündü. Tabii, kısa bir süre öncesine kadar. Çünkü son teknoloji ürünü kremler, bunu kozmetik dünyasına taşıdı. Enjeksiyona gerek kalmadan, cildin rahatlamasını sağlayan bu kremlerin botox gibi etki ettiği ve kırışıkların görüntüsünü kısa zamanda hafiflettiği söyleniyor.

  Kremler nasıl etki ediyor?
  Son teknoloji kırışık karşıtı kremler, tıpkı botox gibi, cildin kasılmasını engelleyerek etki ediyorlar. Bunların içinde cilt ağının kasılmasını önleyen, cildi rahatlatan özel maddeler var. Bu maddeler sayesinde cilt rahatlıyor ve kırışıkların görünümü hafifliyor. Bu ürünler sadece cilt üzerinden uygulanmalarına rağmen cilt üzerindeki gerginliği azaltıyor. Tabii, bu kremler özellikle mimik çizgileri üzerinde etkili.

  Kremlerin botoxtan farklı olan yanıysa, çizgileri bloke etmelerinin yanı sıra, cildi de beslemeleri ve dışarıdan gelen diğer faktörlere karşı da koruyuculuk sağlamaları. Yani hem statik hem de dinamik kırışıklar üzerinde etkililer.

  Kimler için uygun?
  Mimikler nedeniyle oluşan kırışıklar, 30 yaşından itibaren belirgin bir hal almaya başlıyor. İlk olarak belirdiği yerlerse, yüzümüzde en çok hareket ettirilen yerler. Yani, kaşların arası, dudak ve göz çevresi. İşte buralarda olan sürekli hareket, cildin elastikiyetini yitirmesine ve kırışıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. Tabii, bunlar zamanla derinleşiyor. Yani, kırışıkların ilk olarak belirginleşmeye başladığı 30’lu yaşlar önlem almak için ideal. Botox etkili kremlerin özelliği, var olan kırışıkların görünümünü hafifletmesi. Herkes yüzünü eşit derece hareket ettirmiyor. Kimileri, diğerlerine kıyasla çok daha fazla mimik yapıyor ve bu nedenle diğerlerine kıyasla daha fazla kırışığa sahip olabiliyor. Bu kişiler için bu kremler özellikle tavsiye ediliyor.

  Aynada yüzünüzü inceleyerek çeşitli yüz ifadeleri yapabilir ve yüzünüzde en çok hangi bölgenizin kırıştığına, çizgilerin en çok nerelerde oluştuğuna dikkat edebilirsiniz. Güldüğünüzde, gözlerinizi kıstığınızda ya da kaşlarınızı çattığınızda nerelerde, ne derinlikte çizgiler oluşuyor? İşte bu bölgeler kremleri yoğun şekilde uygulamak için ideal. Botox etkisi yapan kremlerin içinde kasları ve cildi gevşeten maddelerin yanı sıra cildi besleyen, elastikiyetini artıran diğer maddeler de var.

  Hangi Ürün Nasıl Etki Ediyor?
  1- Helena Rubinstein Expressionist:

  Helena Rubinstein uzmanları, enjekte yoluyla yüz kasları çevresinde oluşan kırışıkların bloke edilmesi yöntemini, kozmetik sektöründe uygulayarak Expressionist’i yaratmışlar. Sadece deri üzerinden uygulanmasına karşı Expressionist, yüz kaslarımız çevresinde, yıllar boyunca ifade ve mimikler nedeniyle oluşan kırışıklar üzerindeki hücresel mikro-gerginliği B-Neutrox karışımıyla kaldırarak cildin elastikiyetini arttırıyor. Cildi güçlendiriyor ve ifade çizgilerinden arındırıyor. Cilt Düzeltici Bakım Kremi ve Yoğunlaştırılmış Cilt-Düzeltici Serum’dan oluşan Expressionist Serisi, yaşlanma etkilerini geciktiriyor. Fiyatı: 140 milyon TL.

  2- DDF Wrinkle Relax:
  Ünlü Amerikan kozmetik firması DDF Doctor’s Dermatologic Formula tarafından geliştirilen Wrinkle Relax, amino asitlerden doğal yollarla elde edilen iki ana maddenin kombinasyonuyla formüle edilmiş. Sürekli yapılan yüz hareketleri nedeniyle oluşan kırışıkları, yüz ifadesinde bir kayba neden olmadan hafifletiyor. Ürünün formülünde ayrıca, cildin elastikiyetini veren kolajen ve elastin üretimini artıran maddeler var. DDF Wrinkle Relax’ın formülündeki başlıca maddeler, magnezyum askorbil, hyalüronat ve shea bitkisi yağı. Firma yetkililerinin ifadesine göre, Wrinkle Relax kullanarak iki hafta içinde gözle görülür sonuçlar elde etmek olası. Ürün yüzde en çok çalıştırılan kasların üzerine hafif masaj hareketleriyle yediriliyor ve günde iki kez kullanılıyor. Ürünün en etkili olduğu bölgeler göz çevresi ve kaşlar arasındaki alın bölgesi. Fiyatı: 163 milyon TL

  3- Lancome Resolution D-Contraxol:
  Resolution D-Contraxol, mimik çizgileri dahil olmak üzere, tüm kırışık oluşum sebeplerine karşı geliştirilmiş geniş kapsamlı bir cilt bakım kremi. Resolution, mimikler yüzünden tekrarlanan yüz kasılmalarına ve kırışıklara karşı Çizgi-Açıcı Teknoloji D-Contraxol maddesi içeriyor. Bu teknoloji, cilt hücrelerinden oluşan ağın kasılmasını engelliyor. Cildin en alt katmanlarındaki liflerin içine etki ederek cildin rahatlamasını sağlıyor. Sonuçta rahatlayan cilt, orijinal şekline geri dönüyor. Ürün aynı zamanda yaşa ve güneş ışınlarına bağlı kırışıklarla savaşmak için de kullanılabiliyor. Bileşiminde bulunan Retinol-A hücre yenilenmesini destekliyor ve cildin kalitesini artırıyor. Yine formülünde bulunan Anti-Elastase içeriği cilde elastikiyetini veren liflerin kalitesini koruyor. Skinfibre teknolojisi ise cilt yüzeyinde bir ağ oluşturarak çizgilerin içini dolduruyor ve cildin nem seviyesini koruyor. Fiyatı: 150 milyon TL.

  4- L’Oreal Dermo-Expertise Decontract’Rides :
  L’Oreal Paris Dermo-Expertise cilt bakım serisinin ifade kırışıklarına karşı sunduğu çözümün adı Decontract’Rides. Ürünün bileşiminde L’Oreal laboratuarları tarafından geliştirilen Boswelox isimli madde var. Boswelik asit ve manganezin bileşiminden meydana gelen bu madde, kasların kasılmasının dermadaki yansıması olan kalsiyum salgılanmasını düzenleyerek çizgi oluşumunu engelliyor. Özel parfümünün kasları rahatlattığı “elektro myogramme” testi ile kanıtlanmış. Decontract’Rides, ayrıca anında dolgunluk etkisi sağlayan polyamid ve silicate bileşimi içeriyor, günlük UV ışınlarına karşı cildi özel filtrelerle koruyor. Fiyatı: 35 milyon TL.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz