Diğer
  Ana SayfaGüzellikLekesiz bir yaz

  Lekesiz bir yaz

  -

  Güneş ve denizin etkisiyle ortaya çıkabilen cilt lekelerine karşı yapacağınız ilk şey lekenin kaynağını ortadan kaldırmak; yani güneşten uzak durmak. Destek olarak da bu soruna özel ürünlerden yardım alabilirsiniz.

   

  Güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalmak bazen anında bazen de yaz sonunda cilt lekeleri oluşturabiliyor. Ortaya çıkan bu lekeleri çil, güneş lekesi (lentigo), hamilelik lekesi (melasma), bazı iyi huylu cilt benleri ve melanom olarak sayabiliriz…

  Çocukluğumuzdan itibaren erken dönemde güneşe maruz kalmak, yaşlanma etkilerini artırıyor ve hızlandırıyor. Yaşlanma, yüz ve ellerde kahverengi büyük lekelerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Çillerin aksine bu lekeler, kışın solmuyor ya da ortadan kalkmıyor. Solar lentigo olarak tanımlanan bu lekeler de yine açık renkli kişilerde daha çok görülüyor. Lentigo’lar deriyi boyayan melanosit denen hücrelerin artması sonucu oluşuyor. Zararsız olan bu lekeleri kansere neden olan lekelerden ayırmak gerekiyor. Eğer lekenin boyutu büyüyorsa ve birden fazla renk içeriyorsa mutlaka bir uzmana danışılmalı.

  - Advertisement -

  Cilt lekelerinden kurtulmak, sanıldığı kadar kolay değil. İlk olarak lekeyi oluşturan faktörün ortadan kaldırılması gerekiyor. Lekelenmeye neden olan birinci sebep güneş. Dolayısıyla ilk kural sadece yazın değil her mevsim güneşten korunmak ve koruma faktörlü krem kullanmak.

   

  Deran ÇETİNSARAÇ

  Formsanté Dergisi Ağustos 2013 sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz