Liposuction’da son trendler

ekim-2011-estetik-resim-1

Ay göbeğim çıktı, ay basenim göründü diye aynalarla barışamayanların imdadına en hızlı şekilde koşan yöntemlerden biri olan liposuction da trendlere göre değişiyor.

ekim-2011-estetik-resim-2
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayse Bilge Sezgin
Liposuction, gelişen teknoloji ve tıbbi donanımların desteklemesiyle oldukça ileri ve yaygın kullanılan bir teknik haline geldi. Lokal anestezi ile yapılabilen bu operasyon erkeklerin de en sık başvurduğu yöntemlerden biri oldu. Op. Dr. Ayşe Bilge Sezgin, “Erkek hastalar genelde çekinerek geliyor ve yüzde 90’ında boyun yani gıdı bölgesinde, yüzde 80’inde karın ve yan karın denilen bölgelerde yağlanmaya rastlanıyor. Erkeklerde ayrıca jinekomasti yani kadın tipi meme büyümesi sıklıkla görülüyor” diyor. Kadınlar ise en sık basen ve kalça bölgesine liposuction ihtiyacı duyuyor.

Yüzdeki yağlanmaya dikkat!
Genellikle yağlanma bel aşağısında oluyor ancak bazen üst kol veya sırt bölgesinde de yağlanma artışına rastlanabiliyor. Karın ve bel bölgesinde yağlanma fazlalığı olan kişilerde kol arkalarında ve sırt bölgesinde de yağlanma daha sık görülüyor. Bu kişilerde gıdı, sırt ve kol arkası yağlanma hormonal değişiklik veya düzensizlik ve yaş ilerlemesi durumunda daha sık görülüyor. Op. Dr. Ayşe Bilge Sezgin, “Özellikle yanak bölgesi alt kısmından boyuna birleşmiş gibi görünen yağ birikimi yüzün tüm ifadesini olumsuz etkiliyor. Yüz ve boyuna yapılan liposuction ile birlikte genelde lipofilling yani yağ enjeksiyonu uygulaması da beraber yapılıyor. Lipofillinge ihtiyacı olmayan hastalar da oluyor ama genelde bu deformiteler ileri yaşlarda görüldüğünden lipofilling işlemine de ihtiyaç duyuluyor. Yağ dolgusu sadece yüze değil aynı anda vücutta da çukur ve dalgalı bölgelere yapılabiliyor” diyor. Yağ dolgusu yapılan kişilerin kesinlikle bir süre ağır egzersiz ve spordan korunmaları gerekiyor. Bu süre genellikle üç hafta oluyor ancak bacak bölgesine ve ayak bileği, diz altı gibi bölgelere yağ eklenmesi yapıldığında en az altı hafta korunmak ve aşırı spordan uzak durmak gerekiyor. Hangi bölgeye yapıldıysa o bölgeyi baskılayan özel bir bandaj uygulanıyor veya özel bir korse giyiliyor. Bacak bölgesi için ayrıca varis çorabı da öneriliyor. Devamı diğer sayfada

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here