Diğer
  Ana SayfaSağlıkMasanız sizi hasta etmesin

  Masanız sizi hasta etmesin

  -

  Günün neredeyse tamamını masa başında geçirdiğiniz bir işiniz varsa dikkat tehlike altındasınız! Günümüzün en büyük sağlık sorunlarından biri olan duruş bozukluklarına bağlı ağrılar sizin de sorununuz olabilir.


  İşi masa başında olanlar hep şanslı olarak adlandırılsa da, aslında bütün gün bilgisayarın karşısında hareketsiz oturmak, günümüzün en büyük sorunlarından biri. Beraberinde kilo, duruş bozuklukları, ağrı ve fıtık gibi ciddi hastalıkları da getiren bu sorunun pençesine düşmemek ya da risklerden kurtulmak için yapmanız gerekenler çok büyük değişiklikler değil. Konunun uzmanı Medistate Hastanesi Başhekimi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa Tekkeşin, masa başında oturanlara yönelik önemli bilgiler verdi.

  Kulak çınlamasına dikkat!

  - Advertisement -

  Duruş bozukluklarının birçok belirtisi bulunuyor. Bu belirtiler arasında en sık görülenler boyun, sırt, omuz bölgelerinde ağrı, kulak çınlaması, bacakta ve parmaklarda uyuşma, topukta yanma oluyor.

  Op. Dr. Tekkeşin, “Masa başında çalışan kişinin sandalyesi ortopedik değilse, masasında doğru şekilde oturmuyorsa, ekranın uzaklığı ya da yüksekliği doğru şekilde durmuyorsa, duruş bozukluğu devreye giriyor. Ardından sağlık sorunları ortaya çıkıyor” diyor.

   

  Kadınlarda daha fazla görülüyor

  Op. Dr. Mustafa Tekkeşin, masa başında çalışmaya bağlı olarak görülen boyun, sırt ve omuz ağrısı şikayetlerin en çok kadınlarda görüldüğünü söylüyor ve bunun sebebinin kadınların bilgisayar karşısında erkeklere oranla daha fazla zaman geçirmeleri olduğunu belirtiyor. Op. Dr. Tekkeşin, “Erkekler, bilgisayarın karşısında yarım saatten fazla duramıyor, daha geniş ve daha rahat davranıyor. Ama kadınlar daha titiz oldukları için başladıkları işi bitirmek istiyor” diyor.

   

  Yapılan diyete dikkat!

  Adale vücudun yapısında çok önemli, bu nedenle eğer adaleler güçlü değilse ekleme, kıkırdağa aşırı yük biniyor ve kireçlenme, romatizma ile ağrılara neden oluyor. Bu nedenle zayıflarken dikkat edilmeli. Diyet yapan biri protein ağırlıklı beslenmediğinde adaleden kaybettiği için bu kişilerde daha fazla ağrı görülüyor.

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....