Diğer
  Ana SayfaİlişkiMastürbasyon nedir? Ne zaman zararlı, ne zaman yararlıdır?

  Mastürbasyon nedir? Ne zaman zararlı, ne zaman yararlıdır?

  -

  Mastürbasyon hakkında birçok kişinin olumsuz düşüncüleri vardır. Peki, mastürbasyon konusunda bilinen yanlış bilgiler nelerdir? Zararlı mıdır?Psikiyatrist/Psikoterapist Cinsel Terapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney konu hakkında bilgiler verdi.

  MASTÜRBASYON NEDİR?

  Mastürbasyon, kişinin kendi kendine cinsel yönden doyum sağlamasıdır. Kişiler bunu bazen dergi, gazete veya video gibi görsel uyaranlarla, hayal kurarak ya da kendi kendine dokunarak ya da sürtünerek yapar. Mastürbasyon, insanın içinde bulundurduğu cinsel dürtüleri partneri olmadan tatmin etmesi olarak değerlendirilebilir ve sağlıklı bir durumdur. Esasen çocukluk çağından itibaren cinsel organla oynamak kişiye zevk verir. İnsanlar ergenlikle beraber cinselliklerini daha net keşfederler. Bu dönemde mastürbasyonla ilgili hem konuşmalar hem de eylemler artar. Ancak mastürbasyon sadece ergenlik döneminde görülen bir durum değildir çoğu zaman yaşam boyu sürer. Dünyada ve ülkemizde mastürbasyon erkeklerin % 95’i kadınların % 34’ü tarafından yapılmaktadır. Erkeklerin daha fazla yapmaları, erkeklerin daha fazla cinsel isteğe bağlı olmasından değil, kadınların mastürbasyon esnasında cinsel organlarına ya da kızlık zarlarına zarar vereceklerine dair korkularından ileri gelmektedir. Oysa mastürbasyonun kızlık zarına herhangi bir zararı yoktur. Mastürbasyon sadece bekârlarca değil evli veya partneri olanlarda da sık uygulanmaktadır. Bazen tek başlarına bazense eşinin eliyle mastürbasyon sıkça yapılmaktadır.

  mastürbasyon

  Birçok kişi mastürbasyon sonrası suçluluk duyguları yaşar. Bunun nedeni kişilerin çevreden duydukları yalan yanlış bilgileridir.

  MASTÜRBASYON KONUSUNDA YANLIŞ BİLGİLER

  KİŞİYİ CİNSEL İLİŞKİDEN SOĞUTUR

  Bilinenin aksine cinsel isteğin yoğun olması anlamındadır. İnsanlar bu sayede bedenlerini ve zevk alanlarını keşfederler.

  - Advertisement -

  BEDEN SAĞLIĞINA ZARAR VERİR

  Nasıl ki cinsel ilişki insanın bedenine zarar vermezse, bu durumda benzerdir. Bedensel zararı yoktur.

  RUH SAĞLIĞINA ZARAR VERİR

  Mastürbasyon cinsel isteğin giderilme yoludur. Cinsellik insanın doğasında olan bir gerçektir. Bu dürtünün giderilmesi yani mastürbasyon yapmak; düşünülenin aksine kişiyi gerilimden korur, daha az sinirli yapar. Bunu bastırmak durumunda kalmaz.

  ERKEKTE KISIRLIĞA YOL AÇAR

  Erkek bedeni cinsellik olmazsa bile sürekli sperm üretmeye devam eder, hatta bu çok ileri yaşlara kadar sürer. Bu nedenle spermin mastürbasyonla bitmesi mümkün değildir. Ayrıca spermin kalitesi de zarar görmez.

  KIZLIK ZARINI BOZAR

  Kadınların orgazmı daima klitoristen kaynaklanır. Kadınların mastürbasyonu; klitorisi doğrudan uygun şekilde ve yeterli süre uyarılarak olur. Bu uyarı kadının eliyle, çarşaf, yastık vs bir cisimle yapılabilir. Sonuç olarak, dıştan sürtünme ile yapılan mastürbasyonlarda kızlık zarı etkilenmez. Bununla birlikte kadınlarda orgazm sorunu ve cinsel isteksizlikler açısından da gelecek dönemlerde koruyucu bir tarafı vardır.
  Kadınların bu korkusu onları cinsellikte de olumsuz etkiler.

  MASTÜRBASYONUN ZARARLARI NELERDİR?

  Mastürbasyonun sorun olarak görüldüğü durumlar da vardır. Eğer mastürbasyon kişinin başka aktivitelere engel olacak kadar sık yapılıyorsa; yalnızlığın, sosyal ilişki kurmada zorluğun ve bir sosyal beceri eksikliğinin belirtisi olabilir. Ayrıca mastürbasyon uygunsuz yerlerde, zamanlarda, uygunsuz ve tuhaf bazı araçlarla yapılıyorsa, mutlaka bir cinsel terapiste başvurulmalıdır.

   İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz