Diğer
  Ana SayfaGüzellikMikro dokunuşla genç bakış

  Mikro dokunuşla genç bakış

  -

  Yaşlanma etkilerinin ilk görülen yerlerinden biri olan göz çevresinde, estetik uygulama yapılması en zor bölge alt göz kapağıdır. Şimdi yeni ve özel bir yöntem olan mikrobotoksla hassas bölgelere de uygulama yapılabiliyor.

  Göz ve göz çevresi vücudumuzun en hassas ve ince dokuya sahip bölgesi. Bu hassas bölgeyi aşırı kullanmamız yani mimikler zamanla kırışıklıkların oluşmasına yol açıyor. Kaz ayaklarına botoks işlemi uygulanırken üst göz kapağını kaldırma operasyonuyla yaşlanmaya karşı estetik dünyası farklı yöntemler sunuyordu. Ancak alt göz kapakları deri ve kastan oluştuğu için estetik girişimde bulunmak risk taşıyordu. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Karaca, mikrobotoks adı verilen yeni ve özel bir teknik sayesinde artık alt göz kapağına da işlem yapılabildiğini anlattı. 

   

  Göz çevresinde ilk çizgiler, kırışıklıklar nasıl ve nerelerde oluşuyor?

  - Advertisement -

  Göz çevresi kırışıklıkları en çok aşırı kullandığımız mimikler yüzünden oluşuyor. İlk olarak gözlerin dış kenarlarında görülüyor. Bunlara kaz ayağı kırışıklıkları deniliyor. Yıllar geçtikçe bu kırışıklıklar derinleşiyor ve uzuyor. Yanaklara ve elmacıklara doğru uzanıyor, üstelik sayı olarak da artış gösteriyorlar. Zamanla göz kenarlarında sınırlı kalmayıp alt göz kapağına da yayılıyorlar. 

   

  Bu bölgelere hangi işlemler yapılıyor ve nasıl sonuçlar elde ediliyor?

  Göz çevresi kırışıklıklarının tedavisinde farklı basamaklara hitap eden tedavi seçenekleri bulunuyor. Hepsi de belli ölçüde etkili oluyor. Bu basamaklar temel olarak üçe ayrılabiliyor. Bunlar; kırışıklıklara neden olan etkenin ortadan kaldırılması, cildin kırışıklıklara karşı güçlendirilmesi ve var olan kırışıklıkların altının doldurulması. Cildin güçlendirilmesi derken, çeşitli besleyici kozmetik ürünleri ve PRP uygulamalarını kastediyorum. Kırışıklıkların altlarının doldurulması ise kişinin kendi yağ dokusu ya da güvenilir sentetik dolgu materyalleri ile yapılıyor. Burada asıl bahsetmek istediğim kırışıklığın nedeninin ortadan kaldırılmasının da önemli olduğu. Kırışıklıkların oluşmasında en büyük suçlu aşırı mimikler olduğuna göre, bu aşırı mimikler makul düzeyde azaltıldığı takdirde kırışıklık oluşması önlenebilir. Bu da genellikle botoks uygulamasıyla yapılıyor. Bu uygulama,  kas aktivitesini geçici ve kontrollü olarak durduruyor. Doğru uygulanan botoks, göz çevresi kırışıklıklarının önlenmesinde ve var olanların azaltılmasındaki en önemli tedavi olarak kabul ediliyor. 

   

  Alt göz kapağının özelliği nedir? Bu bölgeye neden diğer işlemler yapılamıyor?

  Alt göz kapağı çok hassas bir organ. Deri ve kastan oluşuyor. Gözü korumak, nemli tutmak ve istirahatte kapalı kalmasına yardımcı olmak gibi görevleri var. Alt göz kapağına uygulanan tüm cerrahi ve kozmetik işlemler diğer bölgelere göre biraz daha fazla risk içeriyor. Çünkü alt göz kapağının deri gerginliğinde ya da kas gücündeki ufak bir değişiklik, bu hassas organın aşağı doğru çekilmesine neden olabilir. Bu durum hem estetik hem de fonksiyonel açıdan sorun oluşturabilir. Bu nedenle klasik botoks uygulamasında alt göz kapağının iç kısımlarına uygulama yapılmaması öneriliyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz