Multipl Skleroz (MS) nedir? Dünya MS Günü ne zaman?

0

Uluslararası Multipl Skleroz (MS) Federasyonu ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından 30 Mayıs Dünya MS Günü olarak ilan edilmiştir. Peki, multipl skleroz (MS) nedir? Belirtileri nelerdir? Hangi yaş aralığında daha sık görülür?

MULTİPL SKLEROZ – MS NEDİR? *

Multipl Skleroz genç erişkinlerde görülen, genellikle alevlenme ve düzelmelerle seyreden, merkezi sinir sistemini (beyin ve omurilik) tutan bir hastalıktır. Genel kabule göre bağışıklık sistemini etkileyerek sinir hücrelerinde ve miyelin dediğimiz sinir hücresi kılıfında hasar oluşturan bir mekanizmaya sahiptir.

MULTİPL SKLEROZ – MS HASTALIĞININ BELİRTİLERİ *

Beyin ve omuriliği etkilediği için çok çeşitli nörolojik belirtilere yol açabilen MS’e bağlı yakınmalar “MS atağı”dediğimiz durumlarda ortaya çıkıp daha sonra iyileşebileceği gibi, bir kısmı uzun dönemde kalıcı olabiliyor.

Merkezi sinir sistemi hastalığı olan, beyin ve omuriliğin birçok alanını etkileyen MS, görme bulanıklığı, çift görme, görüntünün kayması gibi görme bozuklukları, kol ve bacaklarda güçsüzlük, yürümede dengesizlik, bir veya iki elde titreme, uyuşma, idrar yapamama ya da kaçırma gibi belirtilerle kendini gösterebiliyor.

MS HASTALIĞI HANGİ YAŞLARDA GÖRÜLÜR? *

Genellikle 20-40 yaş arasında başlayan ve kadınlarda 2-3 kat daha sık görülen MS5, genellikle alevlenme ve düzelmelerle seyrediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here