Diğer
  Ana SayfaSağlıkMultivitamin kullanmak yararlı mıdır?

  Multivitamin kullanmak yararlı mıdır?

  -

  FORMSANTE ÖZEL İÇERİK

  Günlük hayatımızda yorgun düşüp enerjimiz azaldığında hepimizin aklından multivitamin kullanmak geçer. Peki meyve sebze yemeden önce multivitamin kullanmak yararlı mıdır? İşte yanıtı…

  Türkiye, meyve ve sebzeler açısından zengin bir ülkedir. Bunları normal miktarlarda tüketen bir insan, aslında vitamin almak zorunda değildir. Ancak meyve, sebze tüketimi az olan kişiler, bedenen ve zihnen yoğun enerji harcayanlar, vitamin kullanabilirler.

  Yeditepe Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları uzmanı Dr. Arzu Yalçın’a göre, vitamin komplekslerinin içinde, tüm vitaminlerden belirli oranlarda bulunur ve herhangi bir vitamin eksik olduğunda onu yerine koymaya yetmeyebilir.

  VİTAMİN ALMANIN 10 ALTIN KURALI

  - Advertisement -

  Vitamin ve mineral eksikliğini belirleyebilmek için, ülkemizde özellikle D vitamini, B12 vitamini, demir, çinko, biotin ve iyot ölçümlemeleri yapılmaktadır. Bu vitaminlerin herhangi birinin ya da birkaçının eksikliği saptandığı durumlarda ise, eksik vitamini tek tek yerine koymak, daha doğru bir yaklaşımdır.

  Örneğin emilim kusuruna bağlı bir eksiklikte, vitamini ağızdan değil, damardan veya kalçadan vermek daha uygun bir “yerine koyma” metodu olur.

  GEBELİKTE VİTAMİN MİNERAL TAKVİESİ HEM ANNE HEM DE BEBEK İÇİN ÖNEMLİ



  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz