Diğer
  Ana SayfaPsikolojiNefesin Coşkusu

  Nefesin Coşkusu

  -

  Korkular, sıkıntılar, çelişkiler ve yaşanamamışlar; bilinçaltımızın derinliklerinde ne kadar da çok şey gizli. Bütün bunları bir nefeste dışarı çıkarmak, stresten ve yaratıcılığın önündeki engellerden kurtulmak mümkün. Ünlü terapist Bodhi Ray, meditasyonu ve kendinizi tekrar tanımanızı sağlıyor.

  Ünlü Amerikalı osho terapisti Bodhi Ray geçtiğimiz Mart ayında bir kez daha ülkemizdeydi. Daha önce bizi AUM meditasyonuyla tanıştıran Bodhi Ray bu kez "The Joy of Breathing/ Nefesin Coşkusu" adlı 5 günlük bir grup çalışması yaptı.

  Osho'ya göre, çağdaş insan çok yeni bir şey; onun için hiçbir eski ve geleneksel metot kullanılamaz çünkü o eski değil. İşte bu nedenle tüm geleneksel metotlar geçerliliğini yitiriyor.. Doğallığını yitiren bedenlere geleneksel yöntemlerle yardımcı olmak pek mümkün olamaz. Bu yöntemlerinde yeni koşullara uygun şekilde değiştirilmesi ve yeniden düzenlenmesi gerekiyor.

  Mümkün olduğunca hızlı nefes alın, mümkün olduğunca derin; bütün enerjinizi açığa çıkarın ve buna tanıklık yapın. Bir gözlemci edasıyla olan biteni seyredin. Sanki bütün bunları başkası yapıyormuş gibi kendinize dışarıdan bakın.

  1. Aşama ( Yaklaşık 10 dakika )

  Kaotik derin nefes alma

  - Advertisement -

  Çok derin ve sesli bir şekilde burnunuzdan nefes alın ve buna konsantre olun. Nefes derin bir şekilde ciğerlerinize kadar inmeli. Elinizden geldiğince hızlı olmaya çalışın. Nefes almanıza yardımcı olması için bedeninizden ve doğal vücut hareketlerinizden yardım alın.

  2. Aşama ( Yaklaşık 10 dakika )

  Katarsis

  Bunun için patlama aşaması da demek mümkün. İçinizde birikmiş olan ne var ne yoksa dışarı atma zamanı. Çığlık atın, bağırın, gülün, ağlayın, titreyin, dans edin ya da şarkı söyleyin. İçinizde hiçbir şey kalmamalı. Ancak bu arada tüm kontrolü bırakmaya ve bilincinizin olup bitenle ilgilenmesine sakın izin vermeyin.

  3. Aşama ( Yaklaşık 10 dakika )

  Hoo de ve Zıpla!

  Kollarınız havada zıplamaya başlayın bu arada en yüksek sesinizle "Hoo -hoo" diye bağırın. Ayak tabanlarınız yere her vurduğunda, vücudunuzda bağırmadan dolayı oluşan titreşimin seks merkezinize inmesine dikkat edin. Bu aşamada kendinizi yormanız gerekiyor.

  4. Aşama ( Yaklaşık 15 dakika )

  Durma ve seyretme aşaması

  Dur! Nasılsan öyle kal. Vücudunu bir şekilde kontrol etme ve kıpırdatma. En ufak bir oynama bile enerjinin uçmasına neden olabilir. Sadece dur ve neler olup bittiğini gözlemle.

  5. Aşama

  Kutlama

  Dans ederek, şarkı söyleyerek, dönerek bütün bu olan biteni kutlama vakti. Şimdi sahip olacağın mutlulu gün boyu seninle olacak.

  Kimler için?

  -Daha sağlıklı olmak isteyenler
  -Stres düzeyini düşürmek isteyenler
  -Bilinçaltı travmalardan, korkulardan ve iç sıkıntılarından kurtulmak isteyenler
  -Yaratıcılığın önündeki engellerden kurtulmak isteyenler
  -Daha duru daha sakin bir zihin yapısına sahip olmak isteyenler  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz