Diğer
  Ana SayfaGüzellikNurtopu gibi bir lekeniz oldu!

  Nurtopu gibi bir lekeniz oldu!

  -

  Kumsalda uzanmak, güneşe yüzünüzü dönmek artık geride kaldı. Şimdi güneşin etkileriyle baş etme ve ardında bıraktığı izleri silme zamanı. Kozmetik dünyasının yeni ürünleri de güneşin verdiği hasarı gidermek için çalışıyor. İşte çalışkan ürünler!

  Güneş lekelerine karşı oldukça etkili oldukları bilinen leke açıcı kremleri seçerken dikkat etmemiz gereken birçok şey var. Konuyla ilgili bilgi aldığımız Cosmed Ürün Sorumlusu Biyolog Ayşegül Adıgüzel leke açıcı krem seçmenin püf noktalarını anlattı.

  Güneş lekelerine karşı leke açıcı kremlerin etkileri neler?
  Leke kremlerinin etki mekanizmalarına göre birçok çeşidi bulunuyor. Genellikle melanin pigmentinin sentezini engelleyerek ve biriken pigmentleri dağıtarak, cildin dengeli renge kavuşmasını sağlıyor. Bunun dışında, yaz aylarında ve gün ışığında kullanılmayan, cildin üst tabakasını soyarak etki eden ürünler de mevcut.

  Bu kremleri seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor?
  Kullanılacak olan ürünün cildi soyarak mı etki ettiği, ürünün içerisindeki etken maddenin hamilelik sırasında kullanıma uygun olup olmadığı, güneş koruyucu, nemlendirici içeriklere sahip olup olmadığı gibi sorularla seçim yapılacak ürünlerin artıları ve eksileri karşılaştırılmalı. Özellikle hamilelik sırasında, hormonal değişimlerden dolayı ciltte lekelenmeler meydana geldiği için bu dönemde kullanılmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

  - Advertisement -

  Bu ürünler nasıl kullanılmalı?
  Öncelikle cilt mutlaka, cilt tipine uygun bir temizleyici ile temizlenmeli. Bazı ürünler yaz aylarında kullanılamıyor, bazıları sadece geceleri kullanılabiliyor, bazıları ise hem gece hem gündüz. Eğer ürün UV koruyucu içermiyorsa, mutlaka ardından bir SPF30- SPF 50 güneş koruyucu uygulanmalı. Unutulmaması gereken en önemli şey, cilt lekeleri oluşmadan önüne geçebilmek. Bunun için de yaz mevsiminde güneşin dik geldiği zamanlarda güneşlenmemek, geniş spektrumlu (UV-A ve UV-B) güneş koruyucu kullanmak gibi önlemler alınmalı.

  Bu ürünleri kimler kullanamaz?
  Ürün içeriğine göre cildi aşırı hassas olanlar, akne tedavisi görenler, hamile ve emzirme döneminde olan kişiler, ürünleri kullanmadan önce ürünle ilgili detaylı bilgiye sahip olmalı.
  ekim-2012-gunes-sonrasi-resim-2
  Nilgün YILDIZ

  Formsante Dergisi Ekim 2012 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz