Diğer
  Ana SayfaGüzellikObezite ameliyatı sonrası 360° değişim ve toparlama ameliyatı

  Obezite ameliyatı sonrası 360° değişim ve toparlama ameliyatı

  -

  Obezite hastalarının başvurduğu cerrahi sonrası vücutlarında oluşabilen deformite ve sarkmalar için başka bir operasyon daha yapılıyor. Yoğun kilo kaybı sonrası oluşan deri sarkmalarının tedavisinde toparlama ameliyatı öne çıkıyor.

  Hazırlayan: Deran Çetinsaraç

  Tüm dünyanın mücadele ettiği sorunların başında gelen obezitenin, kişinin sadece fiziksel görünümünü olumsuz yönde etkilemekle kalmayıp birçok hastalığa da davetiye çıkartarak yaşam süresini kısalttığı artık bilinen bir gerçek. Diyet ve sporla kilo veremeyen hastalarda uygulanan obezite cerrahileri yani zayıflama ameliyatları, günümüzde yaygın olarak uygulanan bir nevi hayat kurtarıcı operasyonlardan. Zayıflama ameliyatlarının bilinen sonucu ise verilen kilolara bağlı olarak oluşan deri sarkmaları. Hatta bazen, hiç zayıflama ameliyatı olmamış hastalarda da sık sık kilo alıp vermeler, vücutta yaygın bozulmalara ve sarkmalara neden olabiliyor. 360 Body Lift, özellikle zayıflama ameliyatı sonrasında beklenen yoğun kilo kayıpları ile oluşan deri sarkmalarının tedavisinde kurtarıcı bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Özay Özkaya, 360 Body Lift operasyonu hakkında merak edilenleri sizin için anlattı.

  Obezite tedavisi sonrasında hızla verilen kilolara cildin aynı hızla adapte olamaması özellikle gövde bölgesinde değişikliklerin ve sarkmaların ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu operasyon ile karın, kalça ve bel bölgesinde oluşan deri sarkmalarının tek seferde toparlanması sağlanırken aynı zamanda hastanın ideal karın/kalça oranlarına getirilmesi hedefleniyor.

  toparlama ameliyatı

  - Advertisement -

  BU OPERASYON BİR ŞİŞMANLIK TEDAVİSİ Mİ?

  Operasyon, bir şişmanlık tedavisi değil tam tersi obeziteyi yenmiş hastaların vücutlarının yeniden ideal form ve şekle getirilmesi ameliyatı olarak kabul ediliyor. Belt Lipektomi ya da kuşak germe olarak da adlandırılan operasyon, tek ameliyatla karın bölgesinin gerilmesini, gevşemiş karın kaslarının bir iç korse gibi dikilmesini, sarkmış genital bölgenin toparlanmasını, kalçanın kaldırılmasını ve hacimlendirilmesini kapsıyor. Ayrıca zayıflama ameliyatı sonrasında deri sarkması gelişen hastalarda da sıkça uygulanıyor. Bu operasyon, kesinlikle obez hastaları zayıflatma amacıyla uygulanmamalı ve obez hastalar öncelikle zayıflamaya teşvik edilmeli.

  SARKMA AMELİYATI NE ZAMAN PLANLANMALI?

  Zayıflama ameliyatları (tüp mide, mide balonu, bypass ameliyatları vb) sonrasında hedeflenen kiloya ulaşılması kişiden kişiye değişse de genellikle 9-12 ay içinde gerçekleşiyor. Sarkma ameliyatlarına başlamanız için hedeflenen kiloya ulaşmış olmanız ve bu kiloda en az üç ay süresince sabit kalmanız gerekli. Genellikle hastalar zayıflama ameliyatından altı-sekiz ay sonra oluşan sarkmalar nedeniyle panik olup doktorlarına başvuruyor ve hemen germe ameliyatı olmak istiyorlar. Oysa vücudumuzun verilen kilolara adapte olması ve yapacağımız germe ameliyatının sonuçlarının daha kalıcı olmasını sağlamak için bu süre yeterli değil. Bu nedenle biz plastik cerrahlar germe ameliyatlarında başarılı ve kalıcı sonuçları alabilmek için zayıflama ameliyatı sonrasında en az bir yıl geçmiş olmasını, hastanın hedef kilosunda en az üç ay sabit kalmış olmasını isteriz.

  Zayıflama ameliyatı sonrası vücudun pek çok bölgesinde sarkma gerçekleşiyor. Operasyonda öncelik sırası var mı?

  Öncelikle endişe etmeyin çünkü yüksek miktarda kilo kaybeden hastalarda, hızlı ve yoğun kilo kaybına bağlı esnekliğini kaybeden deri dokusu nedeniyle çoğu hastada tüm vücut bölgelerinde (kol, meme, karın, sırt, kalça, bacak) sarkma oluşuyor. Ameliyat planlamasına kişiyi ayrıntılı şekilde muayene etmekle başlıyoruz. Muayene ile hangi ameliyatlara ihtiyacı olduğunu belirledikten sonra kişiye özel bir tedavi planlaması oluşturuluyor. Planlanan sarkma operasyonları ortalama üçer ay ara bırakılacak şekilde bir yol haritası oluşturarak uygulanıyor.

  TÜM SARKMA AMELİYATLARI AYNI ANDA YAPILABİLİR Mİ?

  Bu sorunun cevabı ne yazık ki, hayır. Unutmayın, nasıl ki bu kiloları bir günde almayıp bir günde hepsini vermediyseniz aynı şekilde bir günde tüm sarkmalarınızın tedavisi edilmesini beklememelisiniz. Çoğu hastada deformasyonların en fazla oluştuğu gövde bölgesinin toparlanmasına yönelik gerçekleştirilen 360 Body Lift’in ilk operasyon olarak tercih edilmesini öneriyoruz. Bu operasyon ile hastanın karın, kalça ve bacak yan bölgelerindeki sarkmaları tek seansta tedavi etmeyi amaçlıyoruz. Bu operasyonla ilgili en genel bilgiler şu şekilde:

  • Operasyon, plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahlar tarafından yapılmalı.
  • Tam teşekküllü hastane ortamında ve genel anestezi ile uygulanmalı.
  • Hastalar çoğunlukla zayıflama ameliyatı sonrası yüksek miktarda kilo kaybetmiş oluyor. Karın derisinde sarkma, deri katlantıları, genital bölgede sarkma, popo üstü bölgede kilo kaybına rağmen devam eden kalınlık, popoda sarkma ve düzleşme şikayetlerinden iki ya da daha fazlası bu hastalarda mutlaka bulunuyor.
  • Operasyon süresi ortalama altı-sekiz saat arasında değişiyor. Yaptıran kişiler iki gece hastanede misafir ediliyor. Ancak operasyondan sonraki gün hasta hemen ayağa kaldırılıyor ve hareket etmesi sağlanıyor. Operasyondan çıkarken kişiye giydirilen özel korseler, vücudun istenilen şekilde iyileşmesine yardımcı olurken aynı zamanda aşırı ödem oluşmasına da engel oluyor.
  • Acılı ve ağrılı bir ameliyat değil, kişiler hafif ağrı kesicilerle süreci rahatlıkla atlatıyor. Sigara içen hastaların en az üç hafta öncesinde sigarayı bırakması gerekiyor.
  • Obezite tedavisinde sıkça başvurulan zayıflama ameliyatları ile yüksek miktarda kilo kaybeden hastalarda, hızlı ve yoğun kilo kaybına bağlı esnekliğini kaybeden deri dokusunda oluşan sarkmaların tedavisinde tercih edilen germe ameliyatlarından biri olan Body Lift, iyileşme süresi tahmin edilenden çok daha kısa, sonuçlar açısından ise hasta memnuniyeti oldukça yüksek bir operasyon.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....