Diğer
  Ana SayfaSağlıkOnlar da yaza hazırlanıyor

  Onlar da yaza hazırlanıyor

  -

  Yaza girerken cildinizi ve vücudunuzu yaza nasıl hazırlayacağınızı bilmiyorsanız işin uzmanlarına kulak verin. Onların kendi ciltlerini yaz mevsimine nasıl hazırladıklarını öğrenip kopya çekebilirsiniz.

  haziran-2012-saglik-5-resim-1Doç. Dr. AHU BİROL
  Memorial Şişli Hastanesi Dermatoloji Uzmanı
  C vitamini içeren bir serum kullanıyorum

  “Sigara içmiyorum ve cilt bakımında en önemli şeyin bu olduğunu düşünüyorum. Yaz aylarında güneşe maruz kaldığım anlar sadece yüzdüğüm zamanlar oluyor. Yazın aynı zamanda deriye renk veren güneş koruyucu kremleri kullanıyorum. Bazen jel bazen köpük formunda ürünler olmak üzere günde en az bir kez yüzümü yıkıyorum. Karma tipte bir cildim var, seçtiğim makyaj ürünlerinin komedojenik olmamasına önem veriyorum. Asla makyajlı uyumuyorum. Yüzümü yıkadıktan sonra gece mutlaka akne oluşumunu engelleyen bir tonik kullanıyorum. Nemlendirici seçerken su bazlı olmasına dikkat ediyorum. Bu nemlendiriciyi duş sonrası ya da makyaj öncesi kullanıyorum. Gece mutlaka ya retinoik asit ya da glikolik asit içeren bir krem kullanıyorum. Sabah eğer unutmazsam C vitamini içeren bir serum sürmeyi tercih ediyorum. Kırışmaya meyilli bir göz yapım var. Günde birkaç defa krem ya da serum şeklinde göz ürünü kullanıyorum. Kimyasal peeling, derma roller, vitamin ile mezoterapi ve botoks dönem dönem kendime uyguladığım yöntemler arasında yer alıyor. Hormonal akne problemi yaşadığım için bazen akne tedavisi uyguladığım da oluyor. Duş alırken vücudumu kurutmayacak kremli bir duş ürünü ve nemlendirici kullanıyorum.”

  haziran-2012-saglik-5-resim-2Dr. CAN EMİNE CENGİZ
  Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Dermatoloji Uzmanı
  Güneş kremimi unutmuyorum

  “Yaz aylarında sabah güneşe çıkmadan önce mutlaka 40 faktörlü bir güneş kremi kullanıyorum. Çünkü güneşin cilt üzerindeki olumsuz etkilerini ciddiye alıyorum. Özellikle leke sorunu yaşayanlar yaz aylarında çok daha dikkatli olmalı. Lekesi olanlara laktik asitli peeling ya da meyve asitli peeling uygulamasını öneriyorum. Yazın cildimin parlaması ve ışıltı kazanması için Anthocyanidin uygulaması yaptırıyorum. Botoksu ise rutin olarak 4-6 ayda bir yaptırıyorum böylece kırışıklıkların oluşmasını engelliyorum. Yaz aylarına, daha dolgun dudaklarla ve yaşlılık çizgilerinden kurtularak girmek isteyenlere dolgu uygulamasını tavsiye ediyorum. Dolguları da ihtiyacıma göre bir ya da 1.5 senede bir yaptırmaya özen gösteriyorum.”

  haziran-2012-saglik-5-resim-3Dr. EYLEM ACAR
  Esteworld Plastik Cerrahi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı
  PRP uygulamayı ihmal etmiyorum

  “Hepimiz pürüzsüz, kusursuz bir cilt yapısı ile dünyaya geliyoruz. Bunun değerini çok iyi bilmeli, cildimize ihtiyaç duyduğu gerekli bakımı ve özeni göstermeliyiz. Önemli olan cilt tipimizi tanıyıp, onun istek ve ihtiyaçlarına göre doğru bakımın uygulanması. Benim kuru ve lekelenmeye meyilli bir cilt yapım olduğu için yazın cildime ekstra özen gösteriyorum. Cilt bakımında birinci temel kural olan temizlik ürünlerimi ve nemlendiricimi seçerken bunu dikkate alıyorum. Kışın soğuk ve kuru havalarda çok daha yoğun bir nemlendirici kullanırken, yazın daha hafif su bazlı ancak lekelenmeyi de önleyici etkisi olan kremleri kullanmayı tercih ediyorum. Yaz veya kış mutlaka güneş koruyucu kullanıyorum. Yazın yaklaşık 30 faktörlü güneş koruyucumu nemlendiricimin üstüne mutlaka sürüyorum. Sabah, akşam cilt temizliği ve nemlendirici kullanımına dikkat ediyorum. Çünkü cilt kendini gece yeniliyor. Geceleri cilt yenileme kapasitesi yüksek olan daha yoğun gece kremlerini tercih ediyorum. Ancak sadece bunlar yetmiyor, biraz daha profesyonel uygulamalar da yapmak gerekiyor. Mesela yazın kendini hissettirdiği, güneşin etkisini arttırdığı şu günlerde mutlaka botoksumu tekrarlıyorum. Bu dönemde yapılan botoks yazı daha iyi geçirmemi sağlıyor. Cildin direncini arttırmak, cilt hücrelerini uyarmak amacıyla mezoterapi yapıyorum. Hem cildim daha canlı duruyor hem de yazın oluşabilecek lekelenme tehlikesine karşı cildimin savunmasını arttırmış oluyorum. PRP (Platelet Rich Plazma) de sevdiğim ve uyguladığım yöntemlerden biri. Mezoterapi ile dönüşümlü uygulamayı tercih ediyorum. Vücut bakımında da LPG uygulamasını çok seviyorum. Hem sıkılaşma sağlıyor, hem de masaj gibi etki ederek rahatlatıyor ve stresimi alıyor. Bu uygulamaların yanında yazın daha fazla su içmeye özen gösteriyorum. Sigara, alkol kullanmıyorum. Kolajen ve antioksidan içeren nutrikozmetik gıda takviyelerini de mümkün olduğunca kullanmaya gayret ediyorum.”

  - Advertisement -

  haziran-2012-saglik-5-resim-4Dr. MELİSA ECZACIBAŞI
  Melisa Eczacıbaşı Dermatolojik Merkezi Uzmanı
  Vitamin enjeksiyonları yapıyorum

  “Yaza girmeden önce özellikle yüz bakımım için oksijen terapi kürü uyguluyorum. Cilt üstündeki ölü hücreli tabakayı atmak ve cildin nem kazanmasını sağlamak için oldukça etkili bir yöntem. Ayrıca yazın güneşin etkisiyle cildimde kuruluk meydana gelebiliyor bu nedenle yaz mevsiminden önce ciltte nem tutma oranı yüksek olan hylaronoik asit içeren ilaç enjeksiyonları uyguluyorum. Böylece hem kolajen ve elastin üretimini düzene sokuyorum hem de oluşabilecek cilt kuruluğunun önüne geçmiş oluyorum. Güneş koruyucu ve nemlendirici kullanmayı, bol su içmeyi de ihmal etmiyorum. Vücut güzelliğim için doğru besleniyorum, düzenli olarak spor yapıyorum. Haftada iki kere kese ve buhar banyosu uyguluyorum. Selülit problemim yok ama bu konuda sorunu olanlara mezoterapi veya lipoliz öneriyorum. Bazen vitamin kürleriyle vücut direncini ayakta tutmaya çalışıyorum. Yaz aylarında çok bronzlaşmamaya dikkat ediyorum ve güneş koruyucu kremlerle güneş hasarının önüne geçmeye gayret ediyorum.”

  haziran-2012-saglik-5-resim-5Dr. DİLEK AVŞAR
  Özel Avşar Polikliniği Estetik ve Plastik Cerrahı
  Botoks yaptırıyorum

  “Yaz mevsimine girerken hassas bir cildim olduğu için daha dikkatli bakım yapmaya özen gösteriyorum. Bana göre cilt bakımının en önemli kuralı temizlik. Her gece yatmadan önce hastalarıma da tavsiye ettiğim gibi cildimi temizlemeyi ihmal etmiyorum. Yaz aylarında dikkat ettiğim bir diğer konu da cildimi bol bol nemlendirmek. Özellikle güneş koruma faktörü içeren nemlendiricileri tercih ediyorum ve evden çıkarken mutlaka kremimi sürüyorum. Yaza hazırlanırken tercih ettiğim yöntemlerden biri de botoks oluyor. Çünkü özellikle güneşli günlerde gözleri daha fazla kısıyoruz bu da göz çevresindeki kırışıklıkların daha fazla belirmesine neden oluyor. Botoks ile bu kırışıklıkların belirginleşmesini de önlemiş oluyorum. Botoks terleme konusunda da oldukça iddialı bir yöntem. Hastalarımın birçoğu yaza girerken özellikle el ve koltukaltları için botoks yaptırıyor. Ben de bu yöntemi çok terleyen kişilere kesinlikle öneriyorum. Cildimdeki leke sorununa ise yaza girmeden önce yaptığım meyve asitli peeling ile çare buldum. PRP (Platelet Rich Plazma) cilt yenileyici olarak kendime de uyguladığım yöntemlerden biri. Böylece cildim daha parlak görünüyor. Yaz aylarında vücuduma da özel bir ilgi göstermem gerekiyor. Daha dolgun dudaklar ya da derin kırışıklıklar için dolguları tavsiye ediyorum. Cilt nemini korumak için bu dönemde çok fazla su içiyorum. Vücudum için ise kese yaptırmayı ihmal etmiyorum. Duş alırken vücudumu kurutmayacak duş jellerini kullanıyorum ve duştan sonra mutlaka tüm vücudumu nemlendiriyorum.”

  Nilgün YILDIZ

  Formsanté Dergisi Haziran 2012 Sayısı  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz