Diğer
  Ana SayfaİlişkiOrgazm nedir? 7 soruda orgazm rehberi

  Orgazm nedir? 7 soruda orgazm rehberi

  -

  Orgazm nedir? Kadınların orgazm taklidi anlaşılabilir mi? Orgazmı engelleyen nedenler neler? Orgazmla ilgili merak edilenleri Formsante arşivinden (2019) derledik:

  Cinsel ilişki sırasında hazzın doruklarına çıkıyorsanız, sorun yok! Ama Meg Ryan’ın “Harry ile Sally Tanışınca” filmindeki efsanevi orgazm performansının yakınından bile geçmediğinizi düşünüyorsanız bu sayfalara bir göz atın.

  Hazırlayan: Ayşegül Uyanık Örnekal

  Olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu! Gerçi Shakespear bunu orgazm için söylemedi ama bugün cinsel hayat üzerine en çok konuşulan, kafa yorulan ve tartışılan konuların başında orgazm geliyor. Kimi kadınlar ömürleri boyunca orgazm olamamaktan şikayet ederken, kimi erkekler de partnerinin kendisine rol yapması nedeniyle cinsel anlamda yetersizlik hissine kapılabiliyor. Ama bir gerçek var ki çoğu kişi yaşadığının farkına varmadığı için orgazm olduğunu anlayamayabiliyor. Bazen yalnızca uyarılma sonucu dahi ortaya çıkabilen bu sonuç, cinsel ilişki sırasında daha çok yaşanabiliyor. Partnerler arasında zaman zaman sorun çıkmasına yol açan, kafa karışıklığı yaratan ve yokluğunun cinsel hayatta bir eksikliğe yol açtığı düşünülen orgazma ilişkin sorularımızın yanıtlarını Psikiyatri Uzmanı Dr. Serap Çakıcı Alparslan’dan öğrendik.

  ORGAZM NEDİR?

  Kişide belirli bir süreklilikte cinsel uyarının devam etmesi halinde, sürece cinsel heyecan eklenip, artıyor. Sonucunda da tüm vücutta doğal kabul edilen kan basıncında artış, çarpıntı, kızarma gibi değişiklikler ortaya çıkıyor. Yeterli cinsel uyarının devam etmesi halinde cinsel uyarının verildiği önceki evrelere göre oldukça kısa süreli, kadınlarda vajinanın dışındaki 1/3’lük kısımda ve rahimde sayısı iki-üçten 15-20’ye dek değişen ritmik kasılmalar, erkeklerde ise ejakülasyon ve alt idrar yollarında kadınlarınkine benzer kasılmalarla karakterize cinsel yanıt oluşuyor. Orgazm olarak tanımlanan bu süreç, cinsel hazzın en yüksek olduğu evreyi ifade ediyor.

  - Advertisement -

  KLİTORAL VE VAJİNAL ORGAZMIN FARKLARI NELER?

  Bunlar bilimsel tanımlamalar değil. Kadınlarda orgazmın oluşması için vajinal ve klitoral uyarı etkili rol oynuyor. Vajinal uyarı, görece daha az etkiye sahipken, doğrudan klitoris üzerine yeterli süre ve yoğunlukta baskı uygulandığında orgazm çok daha kolay gerçekleşiyor. Dolayısıyla kadınlar cinsel birleşmeyle orgazm olamayabiliyor. Bu durumlarda cinsel birleşme biçiminin klitorise baskıyı artıracak biçimde olması, örneğin kadının üstte olduğu pozisyonlarda ve klitorise uyarı eklenmesi orgazmı kolaylaştırıyor. Yalnızca klitoris uyarısıyla da orgazm sağlanabiliyor.

  KADIN ORGAZMI ERKEKTEN FARKLI MI?

  Kadın ile erkek orgazmı arasındaki en temel fark; erkek orgazmında refrakter evre adı verilen orgazm sonrası bekleme evresinin varlığı. Erkekte tekrar sertleşme sağlanabilmesi için bu süre önem taşıyor. Söz konusu evrenin varlığı da erkekte üst üste orgazm yaşanmasına engel oluyor. Refrakter evre süre bakımından kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. Yaş, kronik hastalıklar ve kullanılan ilaçlar bu dönemde uzamaya yol açabiliyor. Kadınlarda ise refrakter dönem olmuyor. Dolayısıyla uyarının devam etmesi halinde, kadın birden çok kez orgazm olabiliyor.

  ORGAZMI ENGELLEYEN NEDENLER NELER?

  • Seyrek seks,
  • seks hakkındaki düşüncelerin az olması,
  • ergenlik öncesi cinsel temaslara maruz kalma,
  • cinsel tabular,
  • hamile kalma korkusu bu etkenlerin başında geliyor.
  • Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıklar, idrar yolu enfeksiyonları,
  • duygusal sorunlar,
  • stres dahil sağlık ve yaşam tarzına dair konular da orgazm olamamayı tetikliyor.

  Çocukluk travmaları da orgazm olmayı etkiliyor mu?

  Çocukluk döneminde yaşanan istismar kesin olarak orgazm problemine yol açıyor diyemeyiz. Orgazm olamayan kadınlarda, babalarını güvenilmez bularak ve sonraki sevgi objelerini de benzer şekilde görme eğilimi gösterebiliyor. Bu kadınlar, aşırı uyarılmayı ve kontrolü kaybetme potansiyeli içeren durumları fazla kontrol altına alma ihtiyacı hissediyor. Orgazm sorunu yaşayan bazı kadınların (elbette hepsinde değil), daha önce bir erkek figür tarafından terk edildiğine dair klinik bulgular bulunuyor.

  ORGAZM ACI VERİR Mİ?

  Orgazm sırasında haz, kasılmalar, çarpıntı, kan basıncında artış, vücuda yayılan ateş basması hissi ve kızarıklıklar doğal karşılanırken, ağrı, acı ve yanma hissi beklenilen sonuçlar arasında yer almıyor.

  Kadında orgazm bozukluğu neden ortaya çıkıyor?

  Cinsel terapiler, cinsel işlev bozukluklarının oldukça önemli miktarında düzelmeye yardımcı oluyor. Bu duruma yol açan nedenler ise bir hayli fazla. Bazen birlikte ya da neden-sonuç biçiminde ortaya çıkabiliyor. En sık görülen neden deneyimsizlikten kaynaklanıyor. Ayrıca kadına yeterince cinsel uyarı verilmemesi de orgazmı engelleyen etkenler arasında yer alıyor. Bunu; yetiştirilme şekli, geleneksel kadın rolü ve kültürel baskı, cinselliğin ve orgazmın değersizleştirilmesi, partner sorunları, cinsellik içindeki ilişki sıklığı, deneyimsizlik ya da eğitimsizlik nedeniyle rahatsızlık veren tavırlar, cinsel yönelim ya da kimliğe uygun olmayan partner gibi birtakım uyuşmazlıklar, kişilik soruları, eşten ya da kişinin bizzat kendisinden cinsellik içinde gerçek dışı beklentilerinin olması ile doğal olarak karşılanamaması gibi nedenler takip ediyor.

  KADINLARIN ORGAZM TAKLİDİ YAPTIĞI ANLAŞILIR MI?

  Cinselliğin spontan başlaması, hakkında konuşmamanın gerektiği, büyünün bozulacağı ya da partner ile eş zamanlı orgazmın şart olması tarzındaki mitler, eşlerin cinsellik içinde kendilerini ifade etmelerine engel oluyor. Partnerin orgazm taklidi yapıp yapmadığı tarzında bir merakın oluşması dahi ilişkide cinselliğin rahat konuşulamadığının bir göstergesi olabiliyor. Cinsellik, çiftler arasında konuşulabilir hale geldiğinde ise çözüm bulma ve destek alma daha da kolaylaşıyor.

  KADIN NEDEN ORGAZM TAKLİDİNE BAŞVURUR?

  İdeal orgazmı gerçekleştiremeyen kadın neden taklide başvuruyor?

  • Bazı kadınlar cinsel deneyimlerini film sahnelerinde gördükleri gibi olması gerektiğini düşünerek orgazm taklidi yapabiliyor.
  • “Cinsellik yalnızca erkeği mutlu eder, etmeli…’’ gibi düşüncelerle cinselliğin görev olarak algılanması orgazm sorunu yaşayan kadını taklide sürüklüyor.
  • Partner üzerinde olumlu izlenim bırakma arzusu,
  • Kadının kendini tahrik etme isteği,
  • Partnerde erken boşalma ya da sertleşme sorunu olması, cinsel ilişkinin yaşandığı ortamın rahat ve güvenli olmaması,
  • Daha önce sorunlu ya da travmatik cinsel deneyim yaşanması gibi nedenler de cabası…
  • Diğer bir yandan cinsel kimlik çatışmaları, sosyokültürel yasaklamalar ve dinsel inançlar, hamile kalma kaygısı, partner tarafından aldatılmış olma, vajinal akıntılar, alkolizm, depresyon gibi nedenlerden ötürü kadın orgazm taklidi yapabiliyor.

  ORGAZM TAKLİDİ ANLAŞILIR MI? NASIL ANLAŞILIR?

  Peki, parneri kadının onu kandırdığını anlayabilir mi?

  Partner, kadının boşalma taklidi yaptığını her zaman anlayamayabilir. Burada partnerin kadını ne kadar iyi tanıdığı ve cinsel açıdan ne kadar deneyimli olduğu da önemli.

  ORGAZM BAŞ AĞRISI NEDİR? NEDEN OLUR?

  Bu durum en sık, kişilik özelliklerinin kaygıya zemin hazırlayıcı doğası nedeniyle ortaya çıkıyor. Ayrıca halihazırda gerilim tipi baş ağrısı ve migreni olan kişilerde de görülebiliyor. Daha şiddetli baş ağrılarında ise mutlaka tıbbi yardım almak gerekiyor. Bu kişilerin kafa içi damar hastalıkları ile kronik kalp-damar rahatsızlıkları açısından incelenmesi önem taşıyor. Bir diğer önemli noktayı da baş ağrısı nedeniyle cinsellikten kaçınma ya da partnerden cinsellik sinyalleri alındığında yaşanan beklenti kaygıları oluşturuyor. Bu durum zamanla cinsel aktivitelerden kaçınmalara ve cinsel sağlıkta bozulmalara yol açabiliyor.

  ORGAZM OLAMAMA SORUNUNA KARŞI NELER YAPILABİLİR?

  1. Kadının cinsellikten zevk almak istemesi önemli. Kendini orgazm yaşamaya layık olarak görmesi de ilk adımlardan… Cinsellik yasak ya da ayıp değil. Bundan zevk almak için kendi bedenlerini tanımaları gerekiyor.
  2. Orgazma erişmek için odaklanmanız anın içinde olmanız gerekiyor. Bunun için de en uygun yöntem mastürbasyon. Buna nefes ve yoga egzersizleri de eşlik edebilir.
  3. Unutmayın ki siz nelerden hoşlandığınızı bilemezseniz, partnerinizin bilmesi de o kadar zorlaşır.
  4. Daha sonra partneri dahil edebilip, erotik materyalleri kullanabilir ve fanteziler kurabilirsiniz.
  5. Bu aşamalarda cinsel terapi danışmanlığı almaktan çekinmemeli. Çünkü cinsellik öğrenilebilen ve öğrenildikçe keyif veren bir aktivite.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz