Diğer
  Ana SayfaFitnessÖzgürlüğün sporu: Yelken

  Özgürlüğün sporu: Yelken

  -

  Arkamızda kalan kara parçasının İstanbul olduğunu belli eden detaylar hızla küçülüyor. Teknemiz su üzerinde kayar gibi yol alıyor, süratiyle çelişen bir sessizlikle… Dümende Çağla Kubat var. Aslında haber için buradayız ama bu bize işten çok gezi gibi geliyor ve tüm ekip aynı şeyi söylüyoruz: “Yaşamak bu demek!”

  Kapak ve konu çekimlerini gerçekleştirmek üzere teknedeyiz ama bu iş, işten çok gezi gibi geliyor ekibimize. Dümende Çağla Kubat var. Garanti- Bonus Card sponsorluğunda yarışan Çağla çok başarılı bir sörfçü ama yelkenle fazla haşır neşir olmamış. Ancak yine de Ayhan Kırbaç hoca, hiç tereddüt etmeden ona dümeni emanet ediyor. Sonradan anlıyoruz ki, bu Ayhan hocanın ve bu haberi gerçekleştirmemiz için bize yardımcı olan İstanbul Sailing Academy'nin öğretim metodu. Yani daha ilk dersi teknede alıyor, dümeni tutuyorsunuz. Sonra tıpkı, kısa zamanda kaptan olmaya hevesli bir miço gibi başlıyorsunuz her şeyi yaşayarak, deneyerek öğrenmeye. Bence hem çok zevkli, hem de çok etkili. Çünkü biz bile çekimler sırasında yelkenle ilgili pek çok şey öğrendik!
  Evet, yelken her yaştan herkesin yapabileceği en zevkli sporlardan biri. Belki, siz de bir gün bu spora başlamak, rüzgarın sesi kulağınızda, denizin kokusu burnunuzda, dalgaların üzerinde özgürce yol almak istediniz. Ama bu spora nasıl, nerede başlanır, kolay mıdır, zor mudur yoksa çok mu maliyetlidir bilemediniz. Biz de bu ay, yelken sporuna ilgi duyanlar için Kalamış'taki İstanbul Sailing Academy'nin yolunu tuttuk ve sorularımızı İstanbul Sailing Akademy'nin yöneticilerinden İsmet Özbakır ve eğitmenlerinden Ayhan Kırbaç'a yönelttik.
  Her yaştan, herkes yapabilir
  Yelken yaş sınırı olmadan herkesin başlayabileceği bir spor. Eğer ilgi duyuyorsanız 7 ya da 77, kaç yaşında olursanız olun bu spora başlayabilirsiniz. Yelken belirli bir kondisyon da gerektirmiyor başta. Zamanla ihtiyacanız olan kondisyon ve güç de, bu spordaki tecrübenizle birlikte gelişiyor. Yelkencilik sporunu amatör ya da profesyonel olarak yapmak isteyen hatta yarışçı olmak isteyenler için yelken kulüplerinde ve okullarında eğitimler veriliyor.

  Devamı 2005 Ekim sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz