Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetPapatya çayı faydaları nelerdir? Nelere iyi gelir? Hamileler içebilir mi?

  Papatya çayı faydaları nelerdir? Nelere iyi gelir? Hamileler içebilir mi?

  -

  Texas Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre papatya çayı ömrü uzatmaya yardımcı olabilmektedir. Çalışmanın sonuçları Gerontolog Dergisi’nde yayınlanmıştır. Peki, papatya çayı faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Papatya çayının ömrü uzattığı doğru mu? Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım konu hakkında bilgiler verdi.

  Araştırmacılar 5 farklı eyalette yaşayan 1,677 Meksika kökenli Amerikalıların verilerini analiz etmişlerdir. Çalışma 65 yaş ve üstü bireylerde papatya çayı içilmesinin ölüm riski üzerindeki etkisi üzerinedir. Çalışmaya göre katılanların %14’ü papatya çayı içmektedir. İçmeyenlerle kıyaslandığında herhangi bir nedenden ötürü ölüm risklerinin %29 daha az olduğu saptanmıştır. Sonuçlar sadece kadınlar için geçerlidir.

  PAPATYA ÇAYININ FAYDALARI

  • Papatya kan şekeri ve kan basıncını düşürür,
  • Kan inceltici özelliği vardır,
  • Kalp krizi ve felç riskini azaltabilir
  • Hazımsızlığa iyi gelir
  • Mide ülserine iyi gelir
  • uykusuzluk çekenler için idealdir
  • Anksiyetesi olanları rahatlatır 
  • Hemoroide iyi gelir
  • Egzema gibi çeşitli sağlık sorunlarının hafifletilmesinde kullanılmaktadır.

  PAPATYA ÇAYININ İYİ GELDİĞİ HASTALIKLAR

  Papatya çayı yaygınlıkla sakinleştirici, rahatlatıcı, uykuya yardımcı olarak kullanılıyor. Yapılan son araştırmalar papatyanın kasları rahatlatıcı etkilerinin olduğunu ortaya koyuyor. Soğuk algınlığına da iyi gelen papatyanın bu etkisinin antibakteriyel özelliklerinden kaynaklanabileceği ifade ediliyor. Papatya çayı, parazitlerin vücuttan uzaklaştırılmasında, diş eti ve ağız problemlerinde kullanılıyor. Gaz gidermeye yardımcı oluyor.

  HAMİLELER PAPATYA ÇAYI İÇEBİLİR Mİ?

  Uterusu hareketlendirebileceği için hamilelerin kullanması önerilmiyor.

  PAPATYANIN YAŞLANMA KARŞITI ÖZELLİKLERİ VARDIR

  Papatyada anti aging ve sağlığı destekleyici bir dizi besin öğesi vardır. En önemlileri luteolin, rutin, kafeik asit ve kuersetindir. Bunlara ek olarak apigenin adlı antioksidanı içerir, anti kanser ve anti inflamatuar (iltihap karşıtı) özellik gösterir.

  - Advertisement -

  İLGİLİ DİĞER İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz