Diğer
  Ana SayfaFitnessPilates Egzersizleri

  Pilates Egzersizleri

  -

  “Pilates boyu uzatıyor mu, uzatmıyor mu? ” Tartışmaları bir yana; güçlü sırt kasları, sağlam bir omurga ve dik bir duruş sağlayan bu egzersizlerle, gerçekten uzamasanız da birkaç santim daha uzun görüneceğiniz kesin!

   
   

  AYTAÇ ÖZKARDAŞ [email protected] – FOTOĞRAFLAR: METİN BAKIRKAYA

  Duruş bozukluğu, omurların yüksekliğini kaybetmesi ve özellikle zayıf, esnek olmayan kaslar nedeniyle boyunuzu olduğundan daha kısa gösterebilir. Hatta daha da önemlisi tüm bunlar yaş ilerledikçe boyunuzun gerçekten kısalmasına neden olabilir. Les Ottomans Otel Pilates Süpervizörü Nurkan Akın’ın hazırladığı egzersizlerle kaslarınızı güçlendirerek ve duruşunuzu düzelterek daha uzun görünebilirsiniz!

  Hareketleri yaparken…

  Hareketleri çok yavaş, sanki ağır çekimdeymiş gibi ama duraksamadan akıcı bir şekilde yapmaya özen gösterin. Harekete konsantre olun ve hangi kaslarınızın çalıştığına dikkat edin.

  - Advertisement -

  yuvarlanma ( 5 tekrar )

  Amacı: Kasları egzersize hazırlamak

  Harekete ayakta dik durarak başlayın. Omuzlarınızı kulaklarınızdan uzaklaştırın, derin karın kaslarınızı hafifçe sıkın. Ayaklarınızı, topuklar kalça hizasına gelecek şekilde birbirine paralel olarak açın. Burundan derin nefes alıp başınızdan başlayarak yavaş yavaş aşağı doğru nefes vererek yuvarlanın. Ağırlığınızı ayak parmak uçlarınıza doğru verin. Dizlerinizi bükmeden eğilebildiğiniz son noktaya kadar yuvarlanmaya devam edin. (Yan sayfada 1-b) Aynı hareketleri, en son başınız kalkacak şekilde, aşağıdan yukarı tekrarlayın ve başlangıç pozisyonuna dönün.

  Omuz köprüsü
  ( 5 tekrar )

  Amacı: İç bölge karın kaslarını, arka bacak ve kalça kaslarını kuvvetlendirmek.

  Harekete sırtüstü yatar pozisyonda, dizler bükülü ve ayak tabanları yerde, nefes alarak başlayın. Nefes verirken aynı anda vücudunuzu kuyruk sokumundan başlayarak ve omurlarınızı minderden tek tek kaldırarak omuz köprüsünü yapın. Yukarı kalktığınızda beliniz ne çok yukarıda ne de aşağıda olmalı; omuzlarınızdan dizlerinize doğru düz bir çizgi oluşturmalısınız. Bu pozisyonu koruyun, tekrar derin bir nefes alın; nefesi verirken bu sefer sırt omurlarından başlayarak aşamalı olarak gövdenizi mindere indirin.

  Yüz

  Amacı: Karın kaslarını kuvvetlendirerek sırt bölgesine destek olmak.

  Harekete sırtüstü yatar pozisyonda, bacaklar topuklar kalça hizasına gelecek şekilde açık, dizler bükülü, ayak tabanları yere basar pozisyonda başlayın. Doğal duruşunuzu bozmadan derin bir nefes alın. Nefes verirken başınızı ve gövdenizin üst kısmını kürek kemikleriniz yerden kesilecek kadar kaldırırken kollarınızı da aynı anda aşağı doğru indirin ve vücudunuzu bu pozisyonda tutun. Burada beklerken 10 kez derin ve uzun nefes alıp verin, aynı anda kollarınızı da çok küçük bir aralıkta (10 cm) aşağı yukarı seri bir şeklide hareket ettirin. Son bir kez derin nefes alın ve yavaş yavaş başlangıç pozisyonuna dönün.

  Haberin devamı 2009 Mart sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....