Diğer
  Ana SayfaFitnessUzman görüşü: Pilateste ekipman ne kadar önemli?

  Uzman görüşü: Pilateste ekipman ne kadar önemli?

  -

  Pilates denince pek çoğumuzun aklına matta mı yoksa ekipman eşliğinde mi yapılanın daha faydalı olduğu gelir.

  PİLATESTE EKİPMAN NE KADAR ÖNEMLİ?

  Pilates metoduyla ilk tanıştığımız dönemlerde mat ve top eşliğinde yapıldığı şeklinde lanse edilen pilates, grup derslerine taze bir alternatif olarak karşımıza çıkmıştı. Herkesin sorduğu soru “Toplu mu topsuz mu?” idi. O dönemlerde çok az sayıda bulunan tam donanımlı stüdyolarda özel ders alabilen üyeler dışındaki genel kitle, pilatesi daha çok büyük bir top eşliğinde mat üzerinde yapılan bir hareket deneyimi olarak tanıdı. Ardından insanlar Reformer aletiyle tanıştı. Yatay bir kasa içerisinde hareket eden bir taşıyıcı ve taşıyıcıyı kasaya bağlayan yaylar sayesinde, yatarak da tüm vücudu çalıştırabilme fırsatı ortaya çıktı.

  TRAPEZ (CADILLAC) PİLATES

  Bazı büyük stüdyolar Reformer grup derslerini ürün yelpazelerine katarak üyelerine yaylı sistemle çalışma olanağını sundu. Bu sefer de stüdyolara “Reformer Pilatesi yaptırıyor musunuz?” sorusu sorulmaya başlandı. Sosyal medyada tanınmış kişilerin Trapeze Table ekipmanı üzerinde paylaştıkları fotoğraflar yeni bir trendin başlangıcını getirdi. Herkes ayaklarını pelüşlere geçirip kendilerini baş aşağı sarkıttıkları fotoğrafları paylaşma yarışına girişti. Yeni trend Trapez (Cadillac) pilatesiydi. Herkes o fotoğraflardan istiyordu. “Stüdyonuzda Cadillac var mıydı?”

  Joseph Pilates Reformer, Trapeze Table (Cadillac), Wunda Chair, Spine Corrector ve de günümüzde az kullanılan Ped-o-Pull ile Guillotine adlı aletleri kendisi bulup geliştirdi. Her bir üyenin ihtiyacı doğrultusunda da tüm ekipmanları derslerinde kullandı. Bu ekipman çeşitliliği onun aklındaki kişilerin optimal hareket becerilerini geliştirme fikrini kolaylıkla uygulaması için çok gerekliydi.

  Farklı ekipman parçalarının üzerinde yapılan hareket aynı olsa bile her bir ekipmanın hareketin kalitesine olan etkisi bambaşkaydı. Yayların bağlı oldukları bar ya da pedaldaki bağlanma yerleri yerçekiminin yönüne göre farklılık gösterdiği için de destek ya da direnç üretebilmeyi kolaylaştırıyordu.

  - Advertisement -

  Örneğin bir Swan (kuğu) hareketi mat üzerinde yapıldığında farklı bir sonuç doğururken Trapeze Table üzerinde uygulandığında yayların kaldırma gücü aynı harekete bambaşka bir nitelik katıyordu.

  Çağdaş bazı sistemler özel derslerde çoklu ekipman kullanımına önem veriyor. Madem ki ders kişiye özel olarak hazırlanıyor öyleyse uygun ekipman kullanımıyla maksimum fayda sağlanmalı. Eğitmenler ise yetkinliklerinin bir göstergesi olarak her bir ekipmanı derslerine entegre edebilir olmalı. Üyeler ve öğrenciler özel dersin olmazsa olmazı çoklu ekipman kullanımı konusunda ısrar ederek en üst düzeyde fayda sağlamayı amaç edinmeli.

  Böylelikle sorulması gereken yeni soru artık belki de “Pilates tüm ekipmanlarla mı yapılmalı?” olmalı.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....