Diğer
  Ana SayfaHaberDüz tabanlık nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir? İşte tedavisi

  Düz tabanlık nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir? İşte tedavisi

  -

  Ayak tabanında bulunan kavisin olmaması bunun sonucunda ayağın orta kısmının yere temas etmesine düz taban tıbbi ismiyle pes planus denir. Bu kavisin bozulması çocuklarda yürürken veya ayakta dururken problemler meydana getirebilmektedir. Peki, çocuklarda düz tabanlık nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır? Fizyoterapist Necdet Döner anlatıyor…

  DÜZ TABANLIK NASIL ANLAŞILIR?

  Düz tabanlığı olduğunuzu düşünüyorsanız şöyle bir test yapabilirsiniz. Ayaklarınızı ıslatın ve bir kağıt üzerine basın ayağınızı kaldırdığınızda ayak tabanınızın izi komple çıkıyorsa düz tabanlığınız olabilir ve mutlaka hekiminize başvurunuz.

  DÜZ TABANLIK BELİRTİLERİ

  • Genellikle ayak kemeri ve ayak bileğinde ağrı hissedilir. Hatta bu ağrı diz kalça ve bel bölgelerine kadar hissedilebilir.
  • Kişinin yürüyüşü değişir.
  • Kişinin giymiş olduğu ayakkabının şeklinin bozulmasından da anlaşılabilir.
  • Ayak ve bacak bölgesine giren kramplar

  GÜNLÜK YAŞAMA NE GİBİ ETKİSİ VARDIR?

  Düz tabanlık ayak arkının bozulması sonucu kişinin günlük yapacağı hareketleri kısıtlayabileceğinden ve yürüyüşü de olumsuz etkileyeceğinden dolayı kişinin yaşam kalitesini etkilemektedir.

  düz taban

  DÜZ TABANLIK TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

  Düz tabanlık yani pes planus teşhisini hekim koyduktan sonra hekimin kararıyla tedaviye başlanır. Ciddi derecede bir düz tabanlılarda ise bazen cerrahi müdahale gerekebiliyor. Ameliyatsız tedavi seçenekleri içerisinde ise fizik tedavi ve egzersizin önemi büyüktür. Bu konudaysa Fizyoterapistlere iş düşmektedir. Terapi sürecinde Fizyoterapinin önemi büyüktür. Egzersiz, germe hareketleri, dinlenme, buz uygulaması ve ortez desteği ile kişinin yaşam kalitesini ve bağımsız hareket etmesine yardımcı oluruz.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz