Diğer
  Ana SayfaFitnessRakamlarla dans et

  Rakamlarla dans et

  -

  Son günlerde spor salonlarında Bokwa rüzgarı esmeye başladı. Güney Afrikalı Kwaito dansçısı olan Paul Mavi tarafından Los Angeles’ta yaratılan bu yeni grup fitness akımı, “Sweat the alphabet and dance the digits” (Alfabeyle terle, rakamlar ile dans et) sloganı ile dans ve fitness severleri pistlere sürüklüyor.

   

   

  Güney Afrika dans stilinin aerobik adımlamaları ve hip hop enerjisiyle harmanlanmasından oluşan kardiyo egzersizi dört yaşından 75 yaşına kadar hareket edebilen, harfleri ve sayıları okuyabilen herkese hitap ediyor. 45 dakikalık grup dersleri olarak uygulanan Bokwa’nın öne çıkan en önemli özelliği figürlerinde Latin alfabesinin kullanılması. 

  - Advertisement -

  Türkiye’de de Bokwa dersleri birçok spor salonunda uygulanıyor. Bunlardan biri de Essporto Health & Fitness Club. Bokwa Eğitmeni Neslihan Gıcan, Türkiye’de yeni başlayan akıma dair şu bilgileri veriyor: “Bokwa, adımlardaki hareketlerin; harfler ve numaralar üzerine kurulmuş olmasıyla gerçekleşiyor. Dans hocasının verdiği talimata göre belirli harfler üzerinde geliştirilen ritimlerle o harf adım atılarak dans figürüne çevriliyor. Bu yeni akım aynı zamanda grup fitness egzersizi. Bir derste tam performans sergilendiğinde kişi, ortalama 800-1000 kalori yakabiliyor. Yağ yakımının yanı sıra Bokwa vücuda fit bir görünüm sağlıyor.”

  Aytaç Özkardaş Gozzi
  Formsanté 2015 – Aralık sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz