Diğer
  Ana SayfaSağlıkRegl oldum ama kan gelmiyor! Neden olabilir, ne iyi gelir?

  Regl oldum ama kan gelmiyor! Neden olabilir, ne iyi gelir?

  -

  Adetimizin beklenen tarihten bir hafta önce veya sonra olmasının normal bir durum olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Op. Dr. Pınar Yalçın Bahat, regl dönemi kan gelmemesi durumunda yapılması gerekenleri açıkladı. Peki, regl dönemi kan gelmiyor sorusunun yanıtı nedir? Regl dönemi kan gelmiyor ise ne yapılmalı? İşte yanıtı…

  REGL OLDUM AMA NEDEN KAN GELMİYOR?

  Regl (adet) dönemi biz kadınlar için her ay hem gelişini beklediğimiz hem de aslında içten içe yakındığımız bir dönem. Başlangıcı, süresi, miktarı kısaca tüm detayları bizim için çok önemli çünkü bütün programımızı ona göre düzenliyor ve organize ediyoruz. Bunun için pek çoğumuz bazı uygulamalardan bile destek alıyor günler öncesinde uyarılarla kendimizi takibe alıyoruz. Peki beklenen tarih geldi ve biz adet olmadıysak…

  HAMİLE MİYİM?

  Tabii ki ilk akla gelen ‘Gebe miyim?’ sorusu oluyor eğer şüphemiz varsa 2-3 gün daha beklemeli ve ardından kan testi ile gebelik tahlili yaptırmalıyız. Ama unutmamalıyız ki adetlerimiz günü gününe olmak zorunda değil özellikle geçirdiğimiz bu dönemde strese bağlı olarak pek çok kadın adet gecikmesi ve adet düzensizliği sorunu yaşıyor. Bunun için öncelikle kendimizi takip etmeli ardından bir kadın hastalıkları uzman hekimine muayene olup olası hastalıkları dışladıktan sonra adet döngümüzü takibe devam etmeliyiz. Adetimizin beklenen tarihten bir hafta önce veya bir hafta sonra olması beklenen tarih aralığıdır o yüzden bu süreyi beklemeye özen göstermeli adet ile ilgili belirtileri (memelerde dolgunluk, akıntı tipi değişikliği, gerginlik, ruhsal değişiklik) gözlemlemeliyiz.

  regl oldum ama kan gelmiyor

  TEDAVİSİ

  Eğer bu gecikmeler her ay tekrar ediyor ve bir düzensizlik olduğunu hissediyorsak bunun bazı hormonal bozukluklara veya organik patolojilere bağlı olabileceğini düşünerek kadın doğum hekimimize başvurarak tedavimize başlamalıyız.

  - Advertisement -

  Ama özellikle günümüzde stres faktörüne bağlı adet gecikmesi ile sık karşılaştığımız için rahatlamak için bitki çaylarından destek almalı, yoga, meditasyon ve nefes egzersizlerini hayatımızın bir parçası haline getirerek stres düzeyimizi en aza indirmeye özen göstermeliyiz.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz