Diğer
  Ana SayfaGüzellikSaçlarınız güneşle dost olsun

  Saçlarınız güneşle dost olsun

  -

  sac-bakimiBir yandan güneş ve denizin keyfini çıkarırken bir yandan da güzel ve bakımlı saçlara sahip olmak ister misiniz? Güzel yaz günlerinin izlerini, yıpranmış saçlarınızda görmek istemiyorsanız önerilerimize bir göz atın.

  Yaz aylarında, güneşin saçlarınıza olumsuz etkisi sanıldığından daha çok oluyor. Güneş ışınları, kum ve deniz suyu, saçların kurumasına, uçlarının kırılmasına, nemsiz kalmasına ve renginin açılmasına neden oluyor. Yazın saçlarınızda bırakmış olduğu zararın etkisini minimuma indirmek aslında çok basit. Bunun için, saçlarınızı yıpratıcı etkilere karşı özel ürünlerle korumanız şart.

  Maskeyle hayat verin
  Saçlarınız da cildiniz gibi güneşin zararlı ışınlarına maruz kalıyor. Saçlarınızı bu zararlı etkilerden korumak, bakımını yapmak ve canlılık kazandırmak için saç maskesi uygulamak iyi bir yöntem. Saç tellerinizi onarmak için önce saçınıza uygun bir maske alın. Maskeyi ince demetler halinde saçlarınızın diplerine doğru masaj yaparak yedirin, çünkü masaj yapmak kan dolaşımını hızlandırarak maskenin etkisini artırıyor. Sonra başınızı sıcak bir havlu ile sarın ya da sıcak fönle saçınızı kurutarak alüminyum folyoya sarmayı da deneyebilirsiniz. Çünkü maskeler, özellikle sıcak ortamlarda saça daha iyi nüfuz ederler. Maskenin en az yarım saat şaçınıza işlemesini bekleyin. Ardından, saçınızı şampuanla yıkayın.

  Rengini koruyun
  Boyalı ve permalı saçların özellikle yazın bakıma ihtiyacı var. Saçlarınız boyalıysa eğer, öncelikle rengini korumak için saçınıza bir bandana ya da şapka takabilirsiniz. Güneş tarafından yayılan UV ışınları, saç boyasındaki pigmentleri etkiliyor ve renklerinin zamanla solmasına neden oluyor. İşte bu nedenle koyu renk saçlar güneşin etkisiyle kızıllaşırken, sarı renk saçlar iyice açılıyorlar. Saçların rengini boyandığı ilk günkü gibi korumak için yapılacak ilk şey saç rengini koruyan özel bakım spreyleri kullanmanız.

  sac-bakimi2Saç koruyucusu sürün
  Güneşe maruz kalan saç kolaylıkla kuruyup kırılabiliyor. Bunu önlemek için, güneşe çıkmadan önce saçınızı güneşten, tuzdan, kumdan ve klordan koruyan UV filtreli koruyucu bir ürün kullanın. Deniz ya da havuzdan çıktıktan sonra saçınızı yıkamayı da ihmal etmeyin. Ancak, çok sıcak duş almayın ya da saçlarınızı çok sıcak suda yıkamayın. Ilık su kullanın, çünkü aşırı sıcak saçınızı ve derinizi kurutabilir.

  SAÇLARINIZI BESLEYİN
  Saçlarınızın pırıl pırıl ve canlı görünmesini istiyorsanız, beslenme bu aflamada önemli rol oynuyor. Saçlarınızın özellikle son zamanlarda cansız göründüğünü düflünüyorsanız ifle C vitamini alarak bafllayabilirsiniz. Ayrıca folik asit de saçın canlılığı için son derece önemli bir faktör. Bunları yaz aylarında temin edebileceğiniz birçok besin bulunuyor. Ayrıca; demir, çinko, selenyum ve bakır içeren besinleri de tüketmeye özen gösterin. Bol miktarda meyve, taze sebze, yeflil yapraklı bitkiler ve tabii ki bol bol balık tüketmeniz gerekiyor. Böylece, saçınızı canlandıracak, besleyecek ve dökülmesini önleyeceksiniz.

  - Advertisement -

  SAÇLARINIZI NEMLENDİRİN
  Kuru saçlara sahipseniz yazın mutlaka saçınızı nemlendirici bir ürün kullanmanız gerekiyor. Ayrıca özel nemlendirici saç sampuanlarını kullanmayı da ihmal etmeyin. Havuza ya da denize girdikten sonra, tuz veya kloru arıtıcı flampuan kullanın. Saçlarınızda hiç kalıntı kalmadığından emin olun. Saçlarınızı düzenli yıkamazsanız havuzun kloru saçlarınızı kurutabilir. Yazın, saç kurutma makinesi ve kimyasal maddeler saçı daha da kurtaracağı için kullanımlarını aza indirmeyi deneyin.

  GÖKÇE ALMAŞ – FOTOĞRAFLAR: www.dreamstimes.com  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....