Diğer
  Ana SayfaSağlıkSağlık Raporu

  Sağlık Raporu

  -

  Herhangi bir belirti olmasa bile 40 yaşın üzerindeki tüm kadınların, düzenli olarak yılda bir kez mamografi çektirmesi gerektiğini unutmayın!

  Menisküs yırtığı büyümeden tedavi edilmeli!
  İnsan vücudunda en sık yaralanan bölgelerin başında diz eklemi, en çok yapılan ameliyat nedenini ise dizdeki menisküs yırtıkları oluşturuyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Turhan Özler, menisküs yırtıklarının tedavisinin yırtığın büyüklüğüne bağlı olarak şekillendiğini belirterek, “Düşük dereceli ara tabaka yırtıklarının tedavisinde dinlenme, buz uygulama ve ilaç kullanımı ağrının giderilmesine yardımcı oluyor. Daha küçük yırtıklarda ise egzersizlerin yanı sıra ilaç, ağrı kesici ve bandajlarla diz eklemi desteklenebiliyor. Ayrıca son yıllarda güncellik kazanan PRP ve kök hücre tedavileri de uygulanıyor. Büyük menisküs yırtıklarında ise artroskopik yöntemlerle kapalı olarak çevre dokulara zarar vermeden, büyük kesiler yapmadan sadece sorunlu dokulara müdahale ediliyor” diyor.

  Çocuğum neden uyuyamıyor?
  Uyku sorunları sadece yetişkinlerin değil, çocukların da problemi. Acıbadem Altunizade Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İlkay Değerli, uykunun bebeklik ve çocukluk çağında en az beslenme kadar önem taşıdığını belirterek, “Dolayısıyla uyku bozukluklarının doğru tanımlanması, tanınması ve tedavi edilmesi gerekiyor. Doğru tanı konulduğu takdirde çocuklarda uyku bozukluğu sorununun üstesinden gelmek mümkün olmakla birlikte en sık uyurgezerlik, kabuslar, huzursuz bacak sendromu, uyku terörü, gece uyanmaları, tıkayıcı uyku apnesi ve narkolepsiye rastlanıyor” diyor.

  - Advertisement -

  Ambalajına değil, etiketine bakın
  Çeşitli etken maddelerin birleşiminden oluşan cilt bakım ürünleri bazen yanıklara varan ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Cilt tipine ve kalitesine göre kişiye özel seçilmesi gereken bu ürünler, bilinçsiz kullanım ya da güvenilir olmayan markaların tercih edilmesi sonucu sağlığı tehdit edebiliyor. Uzmanlar, kozmetik ürünler tercih edilirken güvenilir mağazalardan satın almanın önemine dikkat çekiyor. Ayrıca pahalı ve markalı ürünlerde dahi bilinçsiz kullanım sonrası reaksiyon meydana gelebildiğini unutmadan, bu tür ürünlerin de uzman kontrolünde uygulanması gerektiğini belirtiyorlar.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz