Diğer
  Ana SayfaSağlıkDiyabet Nedir? Diyabet Hakkında Her ŞeyŞeker (Diyabet) hastalarında gözlere dikkat!

  Şeker (Diyabet) hastalarında gözlere dikkat!

  -

  Halk arasında şeker hastalığı olarak da adlandırılan Diyabet hastalığı tüm vücudu etkileyebildiği gibi gözlerde de önemli hasarlara yol açmaktadır. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay konu hakkında bilgilendirdi.
   
  Uzun süreli kan glukozu yüksekliği göz hasarlarına yol açar. Diyabetten kaynaklanan  göz hasarlarına “Retinopati” denir. 
   
  Bir çok hastalıkta olduğu gibi diyabet hastalığında da bazen ilk tanı Göz Hastalıkları Uzmanları tarafından konulmaktadır. Rutin göz muayenesinde göz arkası veya göz dibi diye adlandırılan fundus taramasında tesadüfi olarak şeker hastalığının hasarlarına rastlamaktayız. 

  DİYABET GÖZDE HANGİ PROBLEMLERE YOL AÇIYOR?

  Diyabet, gözün arka bölümünde görme işleminde çok önemli bir yeri olan retina tabakasındaki (ağ tabaka) damarlara hasar verir. Retina tabakasının tutulmasına diabetik retinopati denir. Retina damarlarında oluşan hasar, makulada (görme merkezi) ödeme (su toplanması) yol açarak yavaş ve ilerleyici bir şekilde görmeyi azaltabilir. Bunun dışında, göz içerisine kanama yaparak ani görme kayıplarına yol açabilir. Ayrıca, retina tabakasına verdiği hasar dışında, erken yaşlarda katarakt oluşumuna ve görmenin azalmasına yol açabilir.
  Hastalıkta en önemli etken kan şekerindeki yükseklik seviyesi, kan şekeri seviyesindeki hızlı değişimler ve hastalığın süresidir. 

  ŞEKER HASTALARINDA GÖZ TEDAVİSİ

  Diyabetik retinopati başlangıcı genelde damarlardaki küçük balonlaşmalar şeklindedir. Bu seviyede tanı konulabilmiş hastada kan şekeri düzenlemesi ve diyet ile hastalığı geriletebilmekteyiz. Ancak ciddi kanamaların başladığı görme merkezinde ödemlerin geliştiği seviyede gelen hastada mutlaka ek tedaviler gerekmektedir. Burada yapılacak tedaviler ile hastalık tamamen düzeltilememekte yalnızca yavaşlatılabilmektedir.
  Hastanın ek hipertansiyon ve kolesterol yüksekliği sorunları da var ise diyabetik retinopati seyri daha hızlı ilerleyip göze daha çok zarar verebilmektedir. 
   
  Göz arkasında hasarların başladığı durumlarda yapılacak tedaviler olarak göze lazer tedaviler ve göz içine damar oluşumlarını azaltacak ve ödemi geriletmeye yardımcı ilaç enjeksiyonları yapılmaktadır. Hastalığın ileri evrelerinde göz içi sıvısında yoğun kanamalar ve göz ön yüzeyinde damar problemleri gelişebilir. Bu dönemlerde yapılacak tedaviler daha agresif cerrahi müdahalelerdir. 
  Diyabet hastalığı olan kişilerin hastalıklarının düzeyine bağlı olarak belli aralıklarda göz hastalıkları uzmanınca göz dibi taraması yaptırmaları gerekmektedir. Gereğinde göz fundus anjiografileri gibi pek çok testler hastalığın seyrinde yapılması gerekmektedir.


  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz