Ana Sayfa Güzellik Selülit mi? Dert değil…

Selülit mi? Dert değil…

iStock 000023212708 Medium

Tam bir ayınız kaldı; plajda mayo veya bikiniyle dolaşmaya başlayacaksınız. Yıl boyunca beslenmenize, egzersizinize özen göstermiş olsanız da bacaklarınızdaki selülit oluşumu sizi rahatsız ediyor olabilir. Paniğe gerek yok, kısa zamanda selülit konusunda daha iyi hissetmenizi sağlayacak yöntemler ve önerileri uzmanından aldık.


S
elülit mi daha yaman siz mi? Artık bu portakal kabuğu görüntüsüne karşı gerçekten işe yarayacak bir şeyler yapmanın zamanı geldi. Dermatoloji Uzmanı Dr. Ömür Tekeli, selülit oluşumunu, genetik faktörleri, egzersiz ve beslenmenin önemini anlattı. Ayrıca bu görüntüyü azaltacak yöntemleri sıralamayı da ihmal etmedi. 

SELÜLİT NEDEN OLUŞUYOR?
Bağ dokusundaki kolajen liflerin yıllar içerisinde rafine karbonhidratlara maruz kalması sonucunda elastikiyetlerini kaybetmeleriyle oluşuyor. 

SELÜLİT OLUŞUMUNU ETKİLEYEN FAKTÖRLERİ SIRALAYABİLİR MİSİNİZ?
Kadınlardaki hormonal faktörler kolaylaştırıcı rol gösteriyor. Östrojen-progesteron dengesi ailesel olarak kalıtılan ve meyil oluşturan önemli bir belirleyici. Az su içmek, şeker alımı, düzensiz beslenme, kafeinli içecekler ve yüksek oranda şeker alındığını hissettirmeyen gazlı içeceklerin sık tüketilmesi diğer faktörler arasında sayılıyor.

KADINLARIN ERKEKLERDEN DAHA MI FAZLA SELÜLİTİ OLUYOR? PEKİBUNUN SEBEBİ NEDİR?
Kadınların deri altındaki yağ kompartımanları ve bunların duvarlarında bulunan kolajen lifler daha farklı bir mimari yapıya sahip. Bu liflerin deriye tutunduğu noktalar, kompartımanların içindeki yağ dokusu değişikliklerinde deri üzerindeki çekintilere sebep olabilecek bir kurguda. Bir de kolajen lifler esnekliğini kaybetmeye başladığında deri üzerindeki çekintiler çok daha kolay oluşur hale geliyor. Kadınların geçirdiği gebelikler, hızlı kilo alıp vermeleri, dönemsel olarak şekere ve una düşkünlükleri deri üzerindeki portakal kabuğu görüntüsünün ortaya çıkmasının en önemli sebebi.

SELÜLİT YAŞLA BİRLİKTE DAHA MI FAZLALAŞIYOR VEYA KÖTÜ GÖRÜNÜM ALIYOR? BUNUN SEBEBİ NEDİR?
Selülit görünümü yaşla birlikte artmaya meyilli. Bunun en önemli sebebi; kolajen liflerin kendini daha genç ve diri kalayım diye bir yenileme çabası içinde olmaması. Yıllar geçtikçe eskiyorlar ve bu görüntünün daha da kötüleşmesine sebep oluyorlar. 

SELÜLİT İÇİN MASAJ ÖNERİYOR MUSUNUZ? MASAJA DESTEK OLARAK HANGİ TÜR İÇERİKLER KULLANILIYOR?
Hastalarımın düzenli masaj alışkanlığı kazanmaları, her banyodan sonra aşağıdan yukarı (kalbe doğru) olacak şekilde kendilerine masaj yapmaları, bu masajları fosfatidil kolin, kafein, viniferol ve sodium deoksikolat gibi etken maddeleri içeren kremlerle yapmaları kişisel günlük disiplini artırma ve dolaşımı hızlandırma katkısı nedeniyle fayda sağlayabiliyor.

TAŞINABILIR SELÜLIT MASAJI ALETİ!
Bu değişik alet, içindeki hava çekildikten sonra masaj yapılacak bölgeye yerleştiriliyor (masaj yağı ya da sabunlu su sürüldükten sonra). Cellu-cup bırakıldığı anda cildi sıkıştırıyor. Ürün, mekanik hareketiyle vücuttaki yağ hücrelerinin parçalanmasına ve ciltteki yağı yerinden oynatmaya yardımcı oluyor. Tıpkı vakum aletleri gibi düşünebilirsiniz. Kırılmayan ve tek parça olarak taşınabilen özelliğiyle çok pratik bir ürün. 

GENLERİMİZİN SELÜLIT KONUSUNDA ETKİSİ NEDİR? 
Bağ dokusunun konfigürasyonu genlerimizle belirleniyor. Zaten bu nedenle annemizde selülit varsa bizde de olma ihtimali yüksek. 

SELÜLİT ÇOK ZAYIF KADINLARDA DA OLUR MU? 
Çok zayıf, karbonhidratlı gıdalarla beslenmesine rağmen bir türlü kilo almayan kadınlarda sıklıkla karşılaştığımız bir durum. 

SELÜLİTLERLE SAVAŞTA EGZERSİZİN YERİNİ ANLATABİLİR MISINIZ? HANGİ TIP EGZERSİZLER DAHA ETKİLİ? 
Egzersiz, ilk olumlu etkisini insülin direncini kırarak gösteriyor. Düzenli egzersiz yapan kişiler karbonhidrata maruz kalsalar da, bu maruziyete bağlı hasarları günlük olarak geriye döndürebilecek bir savunma mekanizmasını aktif tutmuş oluryor. Özellikle kardiyo tipi egzersizler, dans ve yüzme gibi tüm vücuttaki kasların kullanıldığı sporlar, karbonhidrat metabolizma artıkları ve yaygın hasarlarının daha etkili şekilde giderilmesini sağlıyor. 

SELÜLİTE DOLGU YAPILIYOR MU? 
Çekintilerin olduğu bölgelerde, dolgu uygulayarak derideki aynı seviyenin tekrar kazandırılması yüz güldürücü uygulamalarım arasında. Ancak yeni geliştirilen ve Türkiye’ye geldiğinde kesinlikle ilk uygulayıcılarından biri olacağım, gelecek vadeden birtakım yöntemler olduğunun müjdesini şimdiden vermek isterim. Gittiğim yurt dışı kongrelerde öğrenmeye doyamayan, meraklı hallerim sayesinde hastalarıma daha faydalı olabilmem mümkün olabiliyor. 

SELÜLİT GÖRÜNÜMÜNÜ AZALTMAK İÇİN UYGULANAN NON-INVAZIV İŞLEMLER NELER? 
Mezoterapi, vakumlu lenfdrenaj sistemleri (LPG), radyofrekans (Velashape ve Maximus), ses dalgaları (AWT) ve fokus ultrason teknolojileri etkinliğini kanıtlamış yöntemler arasında sayılabiliyor. 

LAZER SELÜLİTLERDE NASIL UYGULANIYOR? EN İYİ SONUÇ NE KADAR ZAMANDA ALINIYOR? 
Lazer, doku altında ısı etkisiyle eski kolajenin yıkımını sağlayıp yeni kolajen yapımını tetikleyerek etki gösteriyor. Piyasada gerek dermatologlar, gerek plastik cerrahlar tarafından uygulanan farklı kombinasyon lazer tedavileri mevcut. 

RADYOFREKANSIN KULLANILDIĞI UYGULAMALARDAN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ? ETKİLİYOR OLABİLMESİ İÇİN NE SIKLIKLA YAPILMALI? 
Gördüğüm en etkili radyofrekans uygulamaları Velashape ve Maximus olup, haftada bir olacak şekilde kişinin selülit derecesine bağlı olarak değişen seans sayılarında kişiye özel bir kombinasyon tedavisi ile etkili bir şekilde selüliti tedavi edebiliyor. 

SELÜLİT İÇİN LIPOSUCTION YAPILIYOR MI? 
Klasik anlayıştaki liposuction, selülit tedavisinde uygun bir yaklaşım olmaktan çıktı. İleri düzey selülit görüntüsünü düzeltebilmek adına, usta eller tarafından yapılabilen cerrahi düzeltmelere ihtiyaç duyulabiliyor. 

Formsante 2016 – Mayıs sayısı
Deran Çetinsaraç

 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here