Diğer
  Ana SayfaİlişkiSevişmenin insan sağlığı için 15 faydası

  Sevişmenin insan sağlığı için 15 faydası

  -

  Sevişmenin faydaları nelerdir mi diyorsunuz? Her gün sevişmenin insan sağlığına ruhsal ve bedensel olarak birçok faydası var… Formsanté arşivinden (2014) sevişme ile ilgili merak edilen bazı soruların yanıtlarını ve sevişmenin faydalarını derledik:

  Bir zamanlar partneri ile yatakta daha uzun ve daha keyifli vakit geçiren halinize uzaktan özlemle bakmak yerine hayatınıza bu keyfi tekrar katmak için önerilerimize göz atın.

  Genç bir kızken, hormonlarınız tavan yapmışken bir erkek ve kadının her gece aynı evde aynı yatakta yatıp günlerce sevişmeyebileceğini hayal bile edemezdiniz. Erkek arkadaşınızla cinselliği de paylaşmaya başladığınızda ve her gün adeta zorla kopartılarak kendi evlerinize doğru ayrıldığınızda, “Aynı evde yaşasak her gece sabaha kadar sevişirdik” diye hayaller kurardınız. Ve gün geldi, hayatınızın aşkı ile aynı evi paylaşmaya başladınız. İlk günler tıpkı hayallerinizdeki gibiydi ama zamanla hayat rutinleşti, sevişmelerin sıklığı ve tutkusu azaldı. Hele çocuk sahibi olduktan sonra… Peki şimdi ne olacak? Herkesin yaşadığı bu mu? Hayat böyle mi devam edecek? Kimin ne yaşadığını boş verin ve siz kendi hayatınızı renklendirmeye girişin. İşte size her gün sevişmeniz için ilham verecek bir yazı… 

  SEKS HAYATINIZI CANLANDIRACAK ÖNERİLER

  Bırakın size dokunsun

  Çocuk sahibi olmak birçok kadın için feminenliğini kaybetmek anlamına gelebiliyor. Bir başka canlının hayatının size bağlı olması, her ihtiyaç duyduğunda yanında olma zorunluluğu bize adeta cinsiyetsizmişiz hissi verebiliyor. Bebek bezi değiştirmek, emzirmek, çamaşır yıkamak, mama hazırlamak, günler ve geceler boyu defalarca bebek pışpışlamak, çocuk parkında saatler geçirmek ve daha birçok yeni deneyim bize seksi unutturuyor. Oysa biz bir anne, bir temizlikçi, bir aşçı ve bir hemşire olmanın yanı sıra bir de kadınız. Kısa zaman öncesine kadar harika öpüşen, yatakta zevkten inleyen, eve gidip sevişmek için dakikaları sayan biz değil miydik? Partnerinizin size “eski siz”i hatırlatmasına izin verin, bırakın size dokunsun, sizi öpsün, sizi ateşlesin. Kadınlığınızı tekrar hatırlamak, her gece birleşme olmasa bile partnerinizle birbirinize dokunmak ve öpüşmek anneliğinizin bile daha keyifli, rahat ve huzurlu olmasını sağlayacak. 

  - Advertisement -

  Tekrar kadın olun

  Karşınızdaki erkekten “erkek gibi” olmasını bekliyorsanız siz de “kadın gibi” olmalısınız. Hemen gözlerinizi devirmeyin. Biz kadınlar sevildiğimizi hissetmek için birçok bileşeni bir arada arıyoruz. Erkekler içinse konu daha basit. Onlar sadece beslenmek, takdir edilmek ve sevişmek istiyor. Gerçekten bu kadar basit… Düzenli yemek pişiren bir kadınsanız arada bir özel sofralar da kurun. Yemek pişirmekten hoşlanmayanlardansanız ona özlediği lezzetleri pişirmeye üşenmeyin. Eve geldiğinde onu bakımlı ve gülümseyerek karşılayın. Onun sizi çıplak görmesine izin verin. Kilo aldım, doğumdan sonra sarktım gibi takıntıları bırakın ve soyunun! Çıplaklık sizi de daha istekli hale getirecek. Ve sevişin! Verdiklerinizin karşılığını yatakta alacağınızdan şüpheniz olmasın. Birkaç haftalık bu gayretin sonunda neden seksten bu kadar uzak kaldığınıza siz de şaşıracaksınız ve daha sık sevişmeye fazlasıyla istekli olacaksınız. 

  Dürüst cevaplarla seks hayatınızı test etmeye ne dersiniz?

  Aşkı hatırlayın

  Kalbinizin yerinden çıkacak gibi atmasına, ellerinizin terlemesine neden olan o erkeği hatırlıyor musunuz? Hani gülüşü ile bile ıslanmanıza neden oluyordu ve sevişirken sizi yıldızlara çıkarıyordu. O adam hala burada… Sizinle aynı evde yaşıyor. Geçen yılların, ödenmesi gereken faturaların, hayata dair endişelerin altında ezilmiş olan o erkek sizi hala seviyor ve size ihtiyacı var. Akşam baş başa kaldığınızda o genç erkeği tekrar bulmak için harekete geçin. 

  21112014 cinsellik02Gevşeyin

  Seks strese karşı en iyi ilaçlardan biri… Çalışan bir kadın ya da bir anne olarak gün boyu yaşadığınız stresi atmak için çeşitli seçenekleriniz var elbet… Ama bunlardan en verimlisi sevdiğiniz erkekle yatakta (ya da evin istediğiniz köşesinde) yaramazlık yapmak… Evliliğinize, iş hayatınıza, anneliğinize ve diğer tüm ilişkilerinize iyi gelecek olan bu enerji boşalımından kendinizi mahrum bırakmayın. 

  Orgazmı hak ediyoruz

  Çünkü çok eğlenceli ve onu tatmayı hak ediyoruz… Hayatın en keyifli kısımlarını neden elimizin tersi ile itiyoruz ki? Çeşitli etkinliklere katılıyor, ekstrem sporlar yapıyor, harika kitaplar okuyor, işte başarılarımıza başarı katıyoruz. Ama konu her gece sevişmeye ve orgazm olmaya gelince… Hepimiz başımızı öne eğiyoruz… Neden? Bir ilişkinin en keyifli anlarını neden yok sayıyoruz? Sık sık sevişmeliyiz çünkü biz düzenli bir seks hayatını ve orgazmı hak ediyoruz. O zaman bugün çocuklar uyuduktan sonra bırakın bulaşıklar lavaboda, salon dağınık, yerler kirli kalsın. Onlar bekleyebilir ama siz beklemeyin. Bir zamanlar her gece sevişmeyi hayal ettiğiniz o erkeği kabuğundan çıkarın ve ona o çılgın kızın hala içinizde olduğunu hatırlatın. 

  SEVİŞMENİN FAYDALARI NELER?

  Sağğınız için sevişin

  Her gün sevişmenin ruhsal ve bedensel sağlığınıza da sayısız faydası var. İşte bazıları…

  – Günlük streslerden kurtarıyor.

  – Fiziksel akitivite yerine geçiyor.

  – Kan basıncını düşürüyor. 

  – Bağışıklığı güçlendiriyor.

  – Daha genç görünmenizi sağlıyor.

  – Kalp sağlığını koruyor.

  – Ağrılardan kurtarıyor.

  – İlişkideki güveni güçlendiriyor.

  – Kanser riskini azaltıyor.

  – Pelvis kaslarını güçlendiriyor.

  – Prostat sağlığını koruyor.

  – Uykuya geçişi kolaylaştırıyor.

  – Düzenli adet görmeyi sağlıyor.

  – Ereksiyon sorunlarını önlüyor. 

  – Daha uzun yaşamayı sağlıyor.

  BİR HAFTALIK SEKS REÇETENİZ

  Pazartesi

  Fantezi gecesi

  Bu gece uzun zamandır konuşmadığınız fantezileri konuşmanın tam zamanı… 

  Konu seks olunca tüm önyargılarınızı kapının dışında bırakmalısınız. Eğer partneriniz örneğin parmaklarının emilmesinden hoşlanıyorsa, “Bunun neresi zevkli?” demek yerine ona bu zevki tattırın. Kimse fiziksel ve ruhsal olarak zarar görmediği sürece fantezilerinizde önyargılı olmayın. Hem ona sorun hem kendi fantezilerinizi paylaşın. Eğer yargılamaya girişirseniz bir daha böyle bir gece geçirme şansınızın olmayacağını unutmayın.

  Salı

  Yatağın patronu olun

  İyi bir seks deneyimi sadece size nasıl yaklaşıldığı ile değil, sizin de verileni nasıl kabul ettiğinizle ilgilidir. Bu anlamda yatakta başarının anahtarlarından biri de kendine güven oluyor. Bir erkek için kendine güvenli bir kadın gibisi yok. Rahatlayın, utanmayın ve bu halinizin size nasıl yeni pencereler açacağını gözlemleyin. Kısacası bu gece sırt üstü yatıp beklemek yok, yatağın patronu olun.

  Çarşamba

  Oral seks günü

  “Ben yapamam” diyen utangaç kadınlardan olmadığınızı umuyoruz. Erkeklerin oral seks düşkünlüğünden haberiniz vardır. Bugün ona güzel bir sürpriz yapın. Eğer bu konuda deneyiminiz yoksa işte size birkaç ipucu: Oral seksi sadece ağızla sınırlı bir eylem olarak düşünmeyin. Bir yandan da ellerinizle çalışın, hassas noktalara dokunun ve arada bir onunla göz teması kurun.

  Perşembe

  İlk hareket sizden gelsin

  Kendine güvenin erkeği nasıl tahrik ettiğinden bahsetmiştik. İlk kıvılcımı onun yakmasını beklemeden harekete geçin. Önünde yavaş yavaş soyunmaya başladığınızda zaten işlem tamam demektir. Bugüne kadar ilişkiyi başlatan hep o olduysa bu girişiminiz onu dünyanın en mutlu erkeği yapacak, hiç şüpheniz olmasın.

  Cuma

  Beyninizi uyarın

  Seks için tek ihtiyacınız olan bedeniniz değil… Beyninizi de işin içine katmanız seksten daha fazla faydalanmanızı sağlıyor. Seks aslında psiko-fizyolojik bir eylem. Sekse yaklaşımınız doğru olursa onun bedeninize katkısı da o kadar mükemmel olacaktır. Vücudun en geniş erojen bölgesinin de beyniniz olduğunu biliyor muydunuz? Bunu iyi kullanmak için “beyin seksi”ne vakit ayırın. Yani birbirinize masaj yaptığınız kadar fanteziler kurmaya, sürprizler hazırlamaya da vakit ayırın. Hatta bugün sabahtan itibaren akşam için fantezilerinizi kurmaya başlayın ki akşama bir seks bombası olarak hazır olun.

  Cumartesi

  Deney yapın

  Yatak odanız ve yatağınız artık size eskisi kadar seksi gelmiyor olabilir ki bu çok normal… O zaman yatak odanızı bir seks laboratuvarına çevirin, yani deneyler yapın. Birbirinizi yatak başlığına bağlamak ile başlayabilirsiniz. Deneyin ve hoşunuza gidip gitmediğine bakın. Kalçaya atılan ufak tokatlar, bağlanmış gözler, seks oyuncakları… Seçenekleriniz sınırsız, yeter ki bir yerden başlayın.  

  Pazar

  Daha sık öpüşün

  Bir ilişkinin süresi uzadıkça bir zamanlar vazgeçilmez olan alışkanlıklar da unutuluyor. Sık sık telefonlaşmak, dakikada 20 defa mesajlaşmak ya da öpüşmek… Telefon ve mesajları azaltın ama öpüşmeye haksızlık etmeyin. Öpüşmeye hakkını veren, gün içinde küçük öpücüklerin yanı sıra bir kez bile olsa en az 30 saniyelik öpüşmeler yaşayan çiftlerin seks hayatlarının daha başarılı olduğu biliniyor. Sizi havalara uçuracak bir orgazm için daha sık öpüşmek… Daha ne olsun? Bugün yatak odası dışında da partnerinizi tekrar öpmeye başlayın ve sonuçlarını keyifle izleyin.

  Formsanté Dergisi Ekim 2014 sayısı

   

  Cinsellikten keyif alıyor musunuz?  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz