Diğer
  Ana SayfaGüzellikŞimdi incelmenin tam zamanı!

  Şimdi incelmenin tam zamanı!

  -

  Vücut şekillendirme ve bölgesel incelme denilince aklınıza sadece popo ve basen mi geliyor? Oysa günümüzde iç bacaktan diz çevresine hatta kalın ayak bileklerine kadar pek çok bölgeye uygulanan işlemler var. Son 10 yıldır tüm dünyada cilt altı yağ dokusunun alınmasını hedefleyen lazer lipoliz yöntemi ise başı çekiyor.

  Hazırlayan: Deran Çetinsaraç

  Basen, popo, iç bacak, diz çevresi ve diz altı gibi bölgeler için estetik dünyasının çözüm arayışında en çok kullandığı yöntem olarak karşımıza lazer lipoliz çıkıyor. Bu yöntemin nasıl uygulandığını ve alınan sonuçları Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Ali Duman anlattı.

  Alt bölge söz konusu olduğunda kadınlar en çok ne estetiği yaptırıyor?
  Alt bölge anlamında çok şanslı bir ırk olmadığımızı kabul ederek söze başlamalıyım… Açıkçası ilerleyen yaşla birlikte hem kemik iskeletimiz hem de cilt altı yağ dokumuz düşünüldüğünde kalça ve altındaki bölgelerde kalınlaşma, genişleme eğilimimiz var. Basen, popo ve iç bacak, diz çevresi ile diz altı lazer lipoliz en fazla yaptığımız operasyonlar. Burada basen için bir parantez açmak istiyorum. Basenlerden kurtulamazsınız! Basenleriniz ya vardır ya yoktur… “Basenlerim vardı ama ben onları yok ettim” cümlesi pek de gerçekçi değil malesef…

  Estetik işlem için gelenlere test yapıyor musunuz?
  Eğer uygulanacak işlem lazer lipoliz ise öncesinde yağ ölçümü ve benzeri tetkikler yapmaya genelde gerek olmuyor. Hastayı görmek, cilt dokusunu anlamak, cilt altı yağ dokusunun kıvamı ve şeklini belirleyebilmek açısından yeterli olabiliyor. Ancak meme operasyonları veya karın, kol, bacak germe gibi işlemler için belirli ölçümler yapmamız şart.

  - Advertisement -

  Lazer lipoliz tedavisi nedir?
  Vücut şekillendirme ve bölgesel zayıflama amaçlı bir işlem olan lazer lipoliz, özellikle son 10 yıl içerisinde ABD’de en çok tercih edilen cilt altı yağ dokusunun alınması yöntemi. Vücut şekillendirme işlemi olarak tanımlayabileceğimiz bu işlem kesinlikle aşırı kilolardan kurtulmak için başvurulan bir yöntem olarak algılanmamalı. Aşırı kilo sorunu yaşamayan ancak kilosu normal vücut ağırlığından biraz çok olan, egzersiz yaptığı halde fazlalıklardan kurtulamayan, özellikle belli bölgelerinde dikkat çeken yağ birikmesi sorununa sahip insanlar için uygun olduğunu söyleyebilirim. En fazla uygulama yaptığımız bölgeler; karın, bel, sırt, meme yanları, kol, bacak, basen, popo, bacak ile diz içleri, diz çevreleri, ayak bileği, baldırlar ve gıdı. Diyelim ki karın bölgenizde, cilt altında yaklaşık 6 cm’lik bir yağ dokusu var. Orada 1 cm’lik yağ dokusu bırakılıp geri kalan yağın eritilmesi hedefleniyor. Eritilen bu yağ kanüllerle aynı anda dışarı çekiliyor. Yani dakikalar içerisinde 6 cm’lik kalınlığın 1 cm’ye dönüşmesi amaçlanıyor. Peki yağ dokusu azaldı ama üzerindeki cilt hala esnek, belki biraz gevşek ve sarkık. Cildin elastikiyeti sebebiyle zamanla gerilebileceğini düşünüyoruz ancak tabii kilo alıp vermeye, doğumlara bağlı olarak derinin kalitesinde bir azalma ve buna bağlı olarak da gerilme kapasitesinde düşme söz konusu olabiliyor. İşte lazer lipoliz enerjisinin derinin bu gerilme kapasitesine de etkisi bulunuyor. Gıdı, bacak içi, karın bölgesi ve kollar gibi cildin ince olduğu ve gerilmenin nispeten az olacağını düşündüğümüz yerlerde bu etki faydalı olabiliyor. Lazer lipoliz; lokal anestezi ve sedasyon altında gerçekleştiriliyor. Yani sizi yaklaşık 30-45 dakika kadar hafif uykulu ama konuşabilecek, espri yapabilecek, müzik dinleyebilecek kadar da bilinçli bir durumda tutuyoruz.

  Hangi yöntem kime uygun ve yaşın etkisi var mı?
  Yaş, cilt kalitesinin değerlendirilmesi açısından belirleyici bir faktör tabii ki. Yine doğumlar ve hormonal değişiklikler de öyle. Lazer lipolizden fayda göreceğini ya da görmeyeceğini düşündüğümüz hastaları bölgesel yağ dokusu ve üzerinde gerginleşecek, yaptığımız inceltmeyi gösterecek cilt olarak değerlendirmeye çalışıyoruz. Bu anlamda tabii ki yaşın önemi büyük; 55 yaşında iki doğum yapmış bir kadınla, 25 yaşında bir genç kızın poponun altındaki dilimlerde bulunan yağ dokusunu aynı derecede alamazsınız. Alırsanız 55 yaşındaki hastanızın poposu gevşeyip sarkacak, canı çok sıkılacak ve dolayısıyla sizin de canınızı sıkacaktır haklı olarak.

  Aynaya bakıp hangi yöntemin bizde işe yarayacağını anlayabilir miyiz?
  Aslında anlarsınız. Eğer çatlaklarınız yoksa, cildinizin diriliği hala iyiyse lazer lipolizden fayda göreceksiniz anlamına geliyor (Bunu anlamanın çok kolay bir yolu var; çekme bırakma testi. Çektiğinizde cilt hızlıca yerine dönüyorsa diri kabul edebilirsiniz ama gevşeklik kalıyor ve eski halini almakta yavaş kalıyorsa bu yöntem pek sizlik değil demektir).

  Yağlar diz çevresinde biriktiyse ne uygulanmalı?
  Diz içleri, çevresi ve ayak bilekleri klasik liposuction operasyonlarının yasak bölgeleri olarak kabul ediliyor. Paslanmaz çelik kanüllerin eğilip bükülmeden bu bölgelerde yapacağı inceltme hem çok ağrılı oluyor hem de kesinlikle düzensizlik ve dalgalanmalar ile sonuçlanıyor. Lazer lipoliz, bu bölgelerde cilt altı yağ dokularını azaltmaya; deri gerginleştirmeye ve sosyal yaşamlarına zaman kaybetmeden dönmeye yardımcı oluyor.

  Masaj veya başka uygulamalarla destekleyici hizmetler sunuyor musunuz?
  Hastalara özellikle 15 günün sonunda, korse çıktıktan sonra kendilerinin evde yapabileceği 5-10 dakikalık bir masaj öneriyorum. Bu tamamen yara iyileşme dokusu fibrozisin bir an önce uzaklaştırılması ve ödemin absorbsiyonu için tavsiye ettiğim bir uygulama. Yoksa masaj yapılması şart diye bir inanışım yok.

  Bu işlemden sonra beslenmemizde nelere dikkat etmeliyiz?
  Her operasyondan sonra bol sıvı alınması özellikle ödemin azalması açısından çok önemli. Bizim yaptığımız gibi büyük alanlarda ve yağ dokusu ile çalışılıyorsa bol sıvı alımı daha da önem kazanıyor. Sportif aktivitelere ikinci gün başlanabilmesi de zaten hem hastanın sosyal yaşama uyumu açısından hem de motivasyon anlamında çok faydalı oluyor.

  Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Ali Duman

  Lazer lipolizin dışında hangi yöntemler kullanılıyor?
  3Deep RF, Smart Lipo veya UltraShape gibi yöntemler genelde operasyon sonrası ödemin azalması ve yara iyileşmesinin hızlanması için uygulanan, birkaç seanslık işlemler. Özellikle alt bölgede yağ dokusunun azaltılması açısından çok başarılı oldukları söylenemez.

  Alt bölge estetiği için en doğru zaman nedir sizce?
  Her zaman yapılabilir. Sonuçta iki haftalık bir korse giyme süresi var. Onda da söz gelimi hastamız yemeğe gidecekse üç saat, havuza girecekse dört saat çıkarabilir. Ancak özellikle kış ayları veya ilkbahar, yaza hazır olmak açısından çok faydalı oluyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz