Diğer
  Ana SayfaSağlıkSindirim sorunlarınızdan 4 kolay adımda kurtulun

  Sindirim sorunlarınızdan 4 kolay adımda kurtulun

  -

  Hazımsızlık ve kabızlık sorunlarınız varsadurun! Hemenelinizin altındaki ilaca sarılmak yerine önce doğal yollarla iyileşmeyi deneyin.

  1 – YEMEDEN ÖNCE İKİ KERE DÜŞÜNÜN
  İstediğiniz her şeyiyediktensonra hazımsızlık çekip ağzınıza birçiğnemetabletiatmayadahanekadardevamedeceksiniz? Kendi mutfağınızda, işyerininyemekhanesinde ya darestoranda açlığın gözünüzü karartmasına izinvermeyinve sonrasını dadüşünerekseçiminizi yapın. Liftenzenginsebzevemeyvelerileproteindenzenginetürünleritüketin. Aşırı karbonhidratlı ya da nişastalı gıdalardan uzakdurmaya çalışın. Meyvesebzeseçerkenlahanavetürevleriilebaklagillerin gazı artırdığını, portakalvegreyfurtunşişkinlikyaptığını unutmayın ve bunların tüketimini abartmayın.

  2 – UNUTMAYIN! SUYUN ÖNÜNDE HİÇBİR ŞEY DURAMAZ
  Bolsuiçmekvücudunuzdakitoksinlerin atılmasını veeğer kabızlık sorununuzvarsasisteminizinhareketegeçmesini sağlıyor. Eğerciddibir sağlık probleminiz yoksa bitkisel çayların desteğinden de faydalanın. Yemeklerden sonra içeceğiniz bir fincan yeşil çay, rezene, papatya ya da biberiye çayı hem içinizi ısıtıyor hem sindirimi kolaylaştırıyor. Ancak düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa bitkisel ürünler konusunda doktorunuza danışın. Bitkisel ürünlerin aşırı kullanımının faydadan çok zarar getireceğini unutmayın.

  3 – ATEŞ ALIR GİBİ YEMEK YEMEYİN
  Yemeklerden sonraşişkinlikvegazsorununuzvarsa bu ne yediğiniz kadar nasıl yediğinizle de ilgili… Yemeklerinizi yavaş yavaş yiyin, ağzınıza küçük lokmalar atın ve uzun uzun çiğneyip yutun. Hızlı hızlı ya da konuşarak yemek yerken en az lokmalarınız kadar hava yuttuğunuzu da unutmayın. Hafif yemek; ölçülü yemek anlamına geldiği için nekadar sağlıklı bir içerik olursa olsun porsiyonlarınızı abartmayın. Akşam yatma vaktinizden üç saat önce yemeklerle vedalaşın.

  - Advertisement -

  4 – SİZ HAREKET ETTİKÇE HER ŞEY DAHA GÜZEL OLACAK
  Sindirim problemlerini aşmakta egzersizin önemi de göz ardı edilemez ancak dolu bir mide ile koşu yapmaktan bahsetmiyoruz. Doğru zamanda ve size en çok zevk veren egzersizden en başarılı sonuçları alacaksınız. Egzersiz yapmadan birkaç saat önce hafif bir şeyler atıştırarak vücudunuza ihtiyacı olan enerjiyi sağlayın. Eğer egzersizi günlük hayatınızın bir parçası haline getirmeyi başarırsanız aynı zamanda beslenme alışkanlıklarınızın da düzelmeye başladığını fark edeceksiniz. Böylece hem hareket ederek sindirim sisteminizi hızlandıracak hem de daha sağlıklı beslenerek hazımsızlık yapan gıdalardan uzaklaşmış olacaksınız.

  Formsante Dergisi Aralık 2011 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz