Diğer
  Ana SayfaSağlıkSiz sorun uzmanlar yanıtlasın

  Siz sorun uzmanlar yanıtlasın

  -

  Sağlık konusunda aklınıza takılan ya da sormaya çekindiğiniz sorular mı var? Artık merak ettiğiniz cevaplara kolayca ulaşabileceksiniz…

  Koku alamıyorum
  (S) “Üç yıl önce septum deviasyonu ameliyatı geçirdim. O zamana kadar burun tıkanıklığı nefes alma sorunları ile sınırlıydı. Şimdi ise nefes almamda sorun yok ancak koku alamıyorum. Böyle bir şey mümkün mü?” Emel S.

  (C) İnsanların sosyal yaşantısını olumsuz etkileyen koku alma problemine, toplumumuzda çok sık rastlanıyor. Koku alma bozukluklarına sebep olabilecek onlarca neden bulunuyor. Geçirilmiş operasyonlara bağlı olarak da koku alma sorunları oluşabiliyor. Böyle bir ihtimal olsa da koku alma sorununu direkt bu operasyonun sonucuna bağlamak doğru olmaz. Geçirilmiş bir üst solunum yolu enfeksiyonu, mevsim değişikliğine bağlı alerjik sorunlar, sinüs enfeksiyonları gibi çok sık rastlanılan problemlerden sonra bile koku alma problemleri ortaya çıkabiliyor. Bu sorunu yaşayan kişilere yapılacak ayrıntılı muayene büyük önem taşıyor. Ayrıca bu rahatsızlığa yönelik olarak başlanan tedavilerde hastaların sabırlı olması gerekiyor. Sizin probleminiz de ayrıntılı muayenenin ardından uygulanacak ideal tedaviyle ortadan kalkabilir.
  Op. Dr. İbrahim Akın – Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı

  Süt dişler ne zaman düşer?
  (S) “Kızım altı yaşını tamamlamış olmasına rağmen henüz düşen dişi olmadı. Halbuki ondan ay olarak daha küçük arkadaşlarının dişleri düştü. Bu durum normal mi?” Sultan K.

  - Advertisement -

  (C) Çocuklarımızın ön süt dişleri genellikle yedi yaş civarında sallanıp düşüyor ve yerine daimi dişler çıkıyor. Diş değişim zamanı her çocuk için farklı olabiliyor. Kemik ve diş gelişim hızına göre erken düşen süt dişlere rastlanabiliyor. Yedi yaşından sonra halen sallanmayan ön süt dişleri olması halinde ise bir diş hekimine başvurmak önem taşıyor. Daimi ön dişler hiç oluşmamışsa veya farklı yöne doğru çıkıyorsa müdahale edip, süt dişi sallanmadan çekmek gerekebiliyor.
  Mahmut Genç – Diş Hekimi

  Sorularınız için e-posta gönderebilirsiniz.
  [email protected]  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz