Diğer
  Ana Sayfaİlişkisormanız gereken 4 SORU

  sormanız gereken 4 SORU

  -

  Sabahları aşık olduğunuz adamın yüzüne bakarak uyanmak…Güzel bir hayal. Ancak üzerinde çok düşünülmeden alınan beraber yaşama kararı ilişkiye zarar verebiliyor. Peki, bu kararı ne zaman almalı? Önce bu 4 soruyu yanıtlamanız gerekiyor.

  Ülkemizde de, evlilik öncesinde beraber yaşama kararı alan çiftlerin sayısı her geçen gün artıyor. Ancak bu kararı almak pek kolay değil; ona deli gibi aşık olmanız, buluştuğunuz saatlerde çok eğlenmeniz ya da neredeyse hiç tartışmamanız aynı evin içinde çok mutlu olacağınızı garantilemiyor. Uzmanlar, beraber yaşamaya karar veren çiftlere, tüm ev arkadaşları gibi, partnerlerin de zaman zaman sıkıcı olabileceğini söylüyor ve bu önemli kararı alırken aşktan daha farklı kıstasları göz önüne almaları gerektiğini hatırlatıyorlar. Peki, bu kıstaslar hangileri? Biz bu soruyu Uzman Psikolog Tireysi Kazmirci’ye yönelttik. Tireysi Kazmirci, sevgilisiyle yaşamayı düşünen ancak bir türlü karar veremeyenler için kendi kendilerine sorup, yanıtlamaları gereken dört önemli soruyu sıraladı…

  1.İkiniz de gerçekten istiyor musunuz?
  Beraber yaşamaya karar vermek için uzmanlar tarafından belirlenmiş bir zaman dilimi yok elbette. Her çift için bu ‘uygun’ zaman, değişkenlik gösteriyor. Hatta zaman zaman iki taraf arasında bile ‘uygun’ zaman konusunda farklılık görülebiliyor. Önemli olan her iki tarafın da hazır olduğundan emin olması. Taraflardan biri bunu öbürü istediği için veya başka herhangi bir sebeple yapıyor olmamalı. Beraber yaşama kararının evlilikten tek farkının bir imza olduğu unutulmamalı, kişiler gerçekten her gece eve aynı kişiye dönmeye ve her sabah uyandıklarında aynı kişiyi görmeye istekli olduklarına, yaşamı onunla paylaşmaya hazır olduklarına kesin karar vermeliler. İşte o zaman bu karar alınabilir!

  Sormanız gereken diğer sorular 2007 Aralık sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz