Diğer
  Ana SayfaFitnessSporda ''özel hoca'' dönemi

  Sporda ”özel hoca” dönemi

  -

  Avrupa ve Amerika’yı saran “kişisel eğitmenle spor yapma” trendi ülkemizde de büyük ilgi görüyor. Kısıtlı zamanını en doğru şekilde değerlendirip formda kalmak isteyenler için artık özel hocalarla çalışmak motivasyon kaynağı. Dilerseniz bu trend hakkında merak ettiğiniz her şeyi, kişisel eğitmenlerle çalışanların kendisinden dinleyelim.

   

   

   

  - Advertisement -

   

  “Onunla motivasyonumu kaybetmiyorum”

  Kampusistan dizisinin Zeynep’i, sanatçı Cihan Ünal’ın büyük kızı, oyuncu Irmak Ünal ile Nişantaşı Motus’tayız. Küçük yaşlardan beri sporla iç içe yaşayan Irmak, yıllarca step yapmış ve yüzmüş. Kişisel bir eğitmenle birlikte spor yapması da Ankara’daki üniversite yıllarına uzanıyor. Sonra oyunculuk ve yönetmenlik eğitimi için San Francisco’ya gidiyor ve yine spordan uzaklaşmıyor. Zaten San Francisco’yu “En çok fitness yapılan şehir” olarak tanımlıyor. Ancak okuldan sonra Türkiye ve Amerika arasında mekik dokurken, bir de bu yoğunluğa Amerika’daki evlilik hayatı ekleniyor ve spor bir süreliğine de olsa ikinci planda kalıveriyor. Yine de fit vücudu onu yarı yolda bırakmamış bu dönemde. Kasları tamamen gevşememiş. Ama eski formunu yeniden kazanmak için hazır İstanbul’dayken Motus Wellness Center’da almış soluğu.

  Burada bir süredir Kişisel Spor Eğitmeni Turgut Gezmişoğulları ile birlikte çalışıyor. Irmak Ünal da, kişisel bir spor eğitmeni ile çalışmanın en büyük faydasının hiçbir zaman motivasyonu kaybetmemek olduğunu söylüyor. Hepsi bu kadar da değil. Kişisel spor eğitmenleri, birlikte çalıştıkları kişinin ruh hali ile de oldukça yakından ilgililer…

  Irmak’ın, kendisi için hazırlanan programda en çok sevdiği bölüm ise stretching hareketleri… Cardio ve ağırlık çalışmalarına da önem veriyor. Göğüs ve omuz kasları için de Turgut hoca gözetiminde mekik çekiyor. Şu aralar aletli hareketleri ve yer hareketlerini dengeleyen bir program uyguluyorlar.

  Irmak Ünal, sporun kendisi için psikolojik rahatlama ve stresten kurtulma yöntemi olduğunu söylüyor. Tüm bunları bir yaşam biçimi olarak benimseyen Ünal’ın küçük yaşlardan beri sıkı bir Formsante okuru olduğunu da belirtelim.

  Motus Wellness Center: 0212 291 52 82

  “Monoton egzersizler yapmıyoruz”

  Selin Denizli ile Kuruçeşme’deki Planet Spor Kulübü’nde buluşuyoruz. Yanında Kişisel Spor Eğitmeni Yiğit Kuşbeygi de var. Onlar birbirlerine o kadar alışmışlar ki, uzun süredir birlikte spor yaparken iki sıkı dost olmuşlar. Selin Denizli, zaten spora hiç yabancı değil. Ünlü spor adamı Mustafa Denizli’nin kızı olmak dışında sekiz sene profesyonel voleybol oynamış. Step ve fitness dışında uzun süre emek verdiği futbolu da önemsiyor.

  Ancak sonra kötü bir tecrübe geçirmiş. Bel fıtığı ve dizlerinde menüsküs ile kıkırdak erimesi yüzünden, artık daha çok salon sporlarıyla uğraşıyor. Spor konusunda kaliteli bir merkezle ve konusunda uzman kişilerle çalışmayı tercih ettiği için Planet’e gelmiş ve Yiğit Hoca ile egzersiz yapıyor. Yıllardır Kişisel Eğitmenlik yapan Yiğit Hoca, bilinçsiz spor yapmak yüzünden meydana gelen sakatlanmaları önleme ve kişiyi gerektiğinde motive etme konusunda kişisel spor eğitmenlerine büyük görev düştüğünü söylüyor. Ona göre, birlikte egzersiz yapabilmek için öncelikle karşılıklı uyum ve frekansların tutması gerekiyor. Bu koşullar oluşmadan, yapılan çalışmadan yeterli verimi almak ise mümkün değil. Selin Denizli’nin son derece enerjik bir yapısı var ve bu yüzden monoton egzersiz programları hiç de ona göre değil. Yiğit Hoca bu yüzden, egzersiz programını sürekli yeniliyor, hatta bazen derslerde doğaçlama çalışmalar yapıyorlar. Selin Denizli’nin vücudu spora fazlasıyla yatkın olduğu için genel egzersiz programlarına göre daha zorlayıcı çalışmaları deneyebiliyorlar. Amaç ise yağ yakmak ve kas yapmak. Setli ve tekrarlı egzersizleri, aerobik dışındaki çalışmalarla birleştirerek Selin Denizli için bir “istasyon çalışması” hazırlayan Yiğit Hoca, cardio ve ağırlık egzersizlerine de önem veriyor.

  Planet Health Club: 0212 257 26 36  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz