Squat nasıl yapılır? 22 süper squat egzersiziyle yağ yakımını ateşleyin!

0

Squat nedir? Squat nasıl yapılır ve faydaları neler? Bu makalede squat konusunda yakınan bakıyoruz… Squat, genel fitness düzeyinizi artıracak, kalça ve bacaklarınızı etkili bir şekilde çalıştıracak harika bir hareket. Ancak hep aynı şekilde yapıyorsanız aynı kasları, aynı açıyla çalıştırıyorsunuz demektir. Şimdi çeşitlendirme zamanı. İşte tam 22 farklı squat egzersizi!

Yazı: Aytaç Özkardaş Gozzi
Fotoğraflar: Ozan Kutsal
Eğitmen: Kübra Ebru Alioğlu (11 Athletic Gym)
Kıyafetler: Lole Women (stilefit.com)

SQUAT’IN FAYDALARI NE?

O bir antrenman klasiği. Hemen her fitness programında mutlaka var. Onu bu kadar vazgeçilmez yapan son derece etkili bir çalışma sağlaması: Popo (gluteus), bacak önü (quadriceps), bacak arkası (hamstrings) ve baldırları (calf) çalıştırıyor, squat yani çömelme hareketi sırasında aynı zamanda core kasları da devreye giriyor. En büyük kas grubu olan bacaklar devrede olduğu için egzersiz sırasında salınan büyüme hormonu maksimum düzeyde. Bu da tüm vücutta kas dokusunun artmasını sağlıyor. Ne kadar çok kas çalışırsa yağ yakım hızı da artıyor. En büyük kasları devreye sokan etkili bir bacak çalışması sağlayan squat, yağ yakımını hızlandırmak için de birebir.

11 Athletic Gym fitness eğitmeni Kübra Alioğlu ile birlikte 22 farklı squat egzersizi hazırladık. Bu hareketlerden seçip antrenmanlarınıza ekleyerek fitness programınızı renklendirin, bacak ve kalça kaslarını farklı açılardan çalıştırın.

SQUAT NASIL YAPILIR?

Squat nasıl yapılır diyorsanız bu makalede 22 farklı squat hareketini bulabilirsiniz:

1- Temel squat
2- Derin squat
3- Hindu squat
4- Sumo squat
5- Squat ve omuz pres
6- Goblet squat
7- Barla squat
8- Bulgarian split squat
9- Direnç lastiği ile squat
10- Top sıkıştırarak squat
11- TÜm vücut direnç lastiği squat
12- Squat jump
13- Squat jack
14- Otururken zıplayarak squat
15- Ördek yürüyüşü
16- Dönerek squat jump
17- Eşit olmayan squat
18- Glider squat
19- Bacak bacak üstünde squat
20- Kartal squat
21- Bosu squat
22- Tek bacak squat

SQUAT YAPARKEN BU YANLIŞLARA DİKKAT

1- Dizleri öne doğru hareket ettirmek

Yapılan en önemli hata, çömelme esnasında dizleri öne doğru çıkarmak… Bu hata defalarca tekrarlandığında diz bağlarında yaralanmalar meydana gelebiliyor. Dizler her zaman ayak bilekleri ile aynı hizada olmalı, çömelme sırasında öne doğru hareket etmemeli. Aşağı doğru alçalırken her zaman bir sandalyeye oturduğunuzu hayal edin ve alçalmaya başlamadan önce kalçanızı dışa doğru çıkarın. Squat sırasında belinize stres binmemesi için göğsü açık tutun.

2- Dizlerini içe doğru düşürmek

Squat’a inerken asla dizlerinizin içe doğru dönmesine izin vermeyin. Bu da diz bağlarını yıpratan yanlışlardan biri. Dizleriniz her zaman ayak baş parmağı doğrultusunda olmalı.

3- Tam yapmak

Eğer çömeldiğinizde 90 derecelik açıyı bulmuyorsanız ve üst bacak yere paralel değilse hareketi tam yapmıyorsunuz demektir. Bu da egzersizden tam olarak faydalanamamanıza, kalçalarınızın ve bacak arkasındaki kasların yeterince çalışmamasına neden olur. Diz hizanıza gelen bir sandalye ya da kutuya arkanızı verip, squat pozisyonuna inerek kalçanızı sandalyeye değdirmeye çalışarak pratik yapabilirsiniz.

1- Temel squat

Ayaklar omuz hizasında aralı dik durun, ayak uçlarını çok hafif yanlara doğru açın, eller göğüs önünde birleşsin. Dizlerden 90 derece bükülerek ve kalçayı dışa doğru iterek çömelin. Topuklardan güç alarak doğrulup tekrarlayın.

2- Derin squat

Ayaklar kalça hizasında aralı dik durun, ayak uçlarını çok hafif yanlara doğru açın, eller göğüs önünde birleşsin. Dizlerden bükülerek 90 derecelik açıyı da geçecek şekilde derin bir şekilde çömelin. Kalça yere iyice yaklaşsın. Topuklardan güç alarak doğrulup tekrarlayın.

3- Hindu squat

Bu hareketi parmak uçlarında, topuklar yukarıdayken uyguluyoruz. Ayaklar kalça hizasında aralıyken parmak uçlarında kalkarak pozisyon alın. Parmak uçlarında squat’a alçalırken, kolları da ileri doğru uzatın. Topukları indirmeden doğrulun ve tekrarlayın.

4- Sumo squat

Bacakları genişçe aralayın, parmak uçlarını dışarı doğru çevirin. Bir dambılı dikey olarak iki elinizle vücudun önünde tutun, kollar uzun… Dizlerden 90 derece açıyla bükülerek çömelirken gövdeyi uzun tutun, dizleri dışa doğru itin. Aşağıda bir nefes kalıp doğrulun. Hareketi daha kolay uygulayabilmek için topuklarınızın altına birer plaka yerleştirebilirsiniz.

5- Squat ve omuz pres

Dambılları omuzlarda dirsekler bükülü bir şekilde tutarak ayakta pozisyon alın. Ayaklar omuz hizasında aralı. Dizleri yaklaşık 90 derecelik açıyla bükerek ve kalçayı geriye doğru iterek çömelin. Topukları iterek doğrulurken dambılları da omuz hizasında yukarı itin. Dambılları indirirken squat pozisyonuna inin.

6- Goblet squat

Bir adet dambılı dikey olarak dirsek başları aşağıyı gösterecek şekilde göğüs önünde tutun. Dizleri 90 derecelik açıyı biraz daha geçecek şekilde bükerek daha derin çömelin. Dirsekler dizlerin içinde kalsın. Topuklarla yeri iterek doğrulun.

7- Barla squat

Ayaklar omuz hizasında aralı dik durun, ayak uçlarını çok hafif yanlara doğru açın, barı iki elinizle tutup baş üstünde yukarı kaldırın. Dizlerden 90 derece bükülerek ve kalçayı dışa
doğru iterek çömelin. Hareket boyunca bar yukarıda kalsın. Topuklardan güç alarak doğrulup tekrarlayın.

8- Bulgarian split squat

Birer dambılı elinize alıp egzersiz sehpasının önünde genişçe bir adım uzakta durun. bank, kutu gibi herhangi başka bir sabit yükselti de kullanabilirsiniz. Sol ayağınızın üst kısmını geride sehpanın üzerine takın. Öndeki bacağı dizden 90 derecelik açıyla bükerek alçalın. Bu esnada sağ diz sağ bileğin üzerinde, omuzlar kalça ile hizalı olsun. Sağ topukla yeri iterek doğrulun. Her iki bacakla eşit sayıda tekrarlayın.

9- Direnç lastiği ile squat

Küçük boy direnç lastiğini bacaklardan geçirin ya da gergin olacak şekilde bağlayın. Lastik uyukların bitiminde olsun, dizlerin üzerinden geçirmeyin. Ayakları kalça hizasında aralayın. Dizlerden bükülerek squat pozisyonuna inerken bacaklarınızla da bandı itin. Burada bir sayın ve doğrularak tekrarlayın.

10- Top sıkıştırarak squat

Ayaklar kalça hizasında aralı, sağlık topu (medicine ball) bacakların arasında pozisyon alın. Kolları önde yere paralel uzatın. Kalçayı dışarı doğru iterek çömelirken topu da bacaklarınızın arasında sıkıştırın. Burada bir sayıp topuklarla yeri iterek doğrulun ve tekrarlayın.

11- TÜm vücut direnç lastiği squat

Uzun bir direnç lastiğini ayaklarınızın altından ve omuz başlarından geçirin. Kolları öne uzatırken squat pozisyonuna inin. Burada bir sayıp direnç lastiğini iterek doğrulun ve başlangıç pozisyonuna gelin.

12- Squat jump

Ayaklar omuz hizasında aralı dik durun, ayak uçlarını çok hafif yanlara doğru açın, eller önde birleşsin. Dizlerden 90 derece bükülerek ve kalçayı dışa doğru iterek çömelin. Topuklarla yeri iterek ve kollardan momentum alarak hafifçe yukarı doğru zıplayın. İnip tekrarlayın.

13- Squat jack

Squat pozisyonunda harekete başlayın. Jumping Jack hareketini yapar gibi zıplayarak bacakları yana doğru açın. Ancak bu esnada dizlerin açısını bozmayın. Şimdi zıplayarak bacakları kapatın. Her zıplayışta squat pozisyonunda kalarak bacakları yanlara doğru açıp kapatın.

14- Otururken zıplayarak squat

Dizler üzerinde oturarak harekete başlayın, kalça topuklarda… Core gücünüzü ve alt bedenin gücünü kullanarak patlayıcı bir şekilde sıçrayıp ayaklarınızla yere basın ve squat pozisyonuna alçalın.

15- Ördek yürüyüşü

Eller başın arkasında, dirsek başları yanları gösterecek şekilde durun, ayakları omuz genişliğinden biraz daha fazla açın, ayak uçları hafifçe yanlara baksın. Bu pozisyondayken dizlerden bükülerek ve kalçayı dışarı doğru iterek squat’a inin. Squat’ta kalarak öne doğru 10 adım atın. Geriye dönerek 10 adım daha atarak egzersizi uygulayın.

16- Dönerek squat jump

Bir sağlık topunu göğüs hizasında iki elinizle tutun. Squat’a inin, zıplayarak kalkarken 90 derece dönün ve solunuza inin, tekrar squat yapın. Bu şekilde seti tamamladıktan sonra bu kez zıplamalardan sonra sağınıza dönerek tekrarlayın.


17- Eşit olmayan squat

Alçak bir kutu ya da step tahtasının üzerine bir ayağınızı koyun. Diğer ayağı genişçe açıp yere yerleştirin. Elleri önde birleştirin. Squat için alçalın. Her iki dizinizin ayaklarla aynı yöne bakmasına dikkat edin. İki topukla yeri iterek doğrulun. Yön değiştirerek her iki bacakla eşit sayıda uygulayın.

18- Glider squat

Ayaklar kalça hizasında aralı dik durun, sağ ayağınızın altına glider disk yerleştirin. (Yerde kaymanızı sağlayan bir disk, parke üzerinde ayağınızı kaydırmak
için havlu da kullanabilirsiniz.) Elleri göğüs hizasında birleştirin. Sol dizi 90 derece açıyla bükerken, sağ ayağı sağa doğru kaydırarak bacağı düz bir şekilde yana açın. En son noktada bir sayın, sonra tekrar ayağı kaydırarak merkeze dönerek başlangıç pozisyonuna gelin. Her iki bacakla eşit sayıda uygulayın.

19- Bacak bacak üstünde squat

Sağ bacağı sol bacağın üzerine atın. Sağ bileğiniz sol baca üzerinde ve sağ diz dışa bakıyor. İki kolu önde yere paralel uzatın. Tek bacağın üzerinde squat için alçalırken kalçayı dışarı doğru itin, sağ dizi de aşağı doğru bastırın. Doğrulup başlangıç pozisyonuna gelin.

20- Kartal squat

Dik durun. Bir bacağınızı diğerinin üzerine atın. Eğer gelebiliyorsa ayak bilekleri de birbirine dolansın. Hangi bacak üstteyse o yöndeki kolunuz da altta olacak şekilde dirsekler iç içe koları da birbirine geçirin. Eğer dolanabiliyorsanız el bileklerini de birbirine dolayın ve avuç içleriniz birbirine temas etsin… Eğer dolanamıyorsa ellerin tersi birbirine dokunsun. Yere basan bacağı dizden bükerek ve kalçayı geriye doğru iterek squat pozisyonuna alçalın. Burada bir sayıp doğrulun. Hareketi her iki yöne eşit sayıda tekrarlayın.

21- Bosu squat

Bosuyu ters çevirerek üzerine çıkın, ayakları bosunun kenarlarına yerleştirin. Dizlerden bükülüp squat’a inerken kolları da dengeyi sağlamak için öne doğru uzatın. Karın kaslarını sıkı tutun. Doğrulun ve tekrarlayın.

22- Tek bacak squat

Egzersiz sehpasının önünde durun. Sağ ayağı yerden hafifçe kaldırın, bacak uzun… Kolları omuz hizasında öne uzatın. Sol dizden bükülüp kalçayı sehpaya doğru yaklaştırın. Sol topukla yeri iterek doğrulun. Her iki bacakla eşit sayıda tekrarlayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

2 HAFTA EVDE SIKI KARIN KASLARI (VİDEO) * *

KÜBRA AÇIL İLE 4X4 ANTRENMAN PROGRAMI

PİLATES TOPU İLE BÜTÜN VÜCUDU ÇALIŞTIRIN

5 DAKİKADA DAHA HIZLI YAĞ YAKIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here