Diğer
  Ana SayfaBebekSünnet ne zaman yapılmalı? Sünnet hakkında merak edilen her şey!

  Sünnet ne zaman yapılmalı? Sünnet hakkında merak edilen her şey!

  -

  Sünneti ne zaman yaptırmalıyız? Sünnet için doğru zaman ne zaman? Yarıyıl tatili sünnet için uygun mu? Sünnet sonrası bakım nasıl olmalı? gibi sorular ebeveynlerin en çok merak ettiği konulardan birisidir. Biz de sünnet hakkında merak edilen her şeyi sizin için hazırladık… 

  İDRAR YOLU ENFEKSİYONU SÜNNETSİZ ERKEK ÇOCUKLARINDA 10 KAT FAZLA GÖRÜLÜR

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ali Yıldız, ”Sünnet; tıbben yapılması her zaman zorunlu olmasa da, başta idrar yolu enfeksiyonunu azaltmasıyla birlikte birçok faydası olan cerrahi bir işlemdir. Sünnetsiz erkek çocuklarında, sünnetli olanlara göre 10 kat daha fazla idrar yolu enfeksiyonu görülmektedir.” açıklamasında buludu.

  SÜNNET NE ZAMAN YAPILMALI?

  Sünnetin faydaları üzerine sayısız çalışma olmasına rağmen, zamanlaması için verilmiş kesin bir karar hala yoktur. Çocuk psikolojisi uzmanları 3-6 yaş arası yapılmasının sakıncalı olduğunu söyleseler de bu fikir hala bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Yenidoğan döneminden itibaren sünnet, alanında uzman kişilerce kapsamlı hastanelerde güvenle yapılabilmektedir.

  - Advertisement -

  EYVAH OĞLUM PİPİSİYLE OYNUYOR

  YARIYIL TATİLİ SÜNNET İÇİN UYGUN ZAMAN MIDIR?

  Sünnet sonrası ilk 24 saat çok önemlidir ve ilk hafta aşırı hareketlilikten kaçınılması gerekmektedir. Bu mevsimde, havalar soğuk olduğu için çocuklar için evde istirahat etmek daha kolay olmaktadır. Yazın dışarıda bisiklet binmek, parkta oynamak gibi yapılan aktiviteler bu dönemde yapılamadığı için sünnet sonrası dönem daha rahat geçmektedir. Aynı şekilde; çocukların okuldan ve derslerinden uzak kalmamaları açısından, yarıyıl tatili sünnet için daha uygun olmaktadır.

  SÜNNET KİM TARAFINDAN YAPILMALI?

  Sünnet basit bir işlem gibi görünse de ciddi komplikasyonları olabilen önemli bir cerrahi işlemdir. Bu sebeple üroloji veya çocuk cerrahi uzmanları tarafından ameliyathane şartlarında lokal veya genel anesteziyle yapılabilmektedir.

  SÜNNET ÖNCESİ MUAYENE GEREKLİ Mİ?

  Sünnet sırasında veya sonrasında yaşanabilecek sıkıntıları önlemek için, çocuğun işlem öncesi sünneti yapacak hekim tarafından muayene edilmesi çok önemlidir. Halk arasında peygamber sünneti olarak bilinen “hipospadias” varlığı durumunda, sünnet kesinlikle yapılmamalıdır. Ailede veya kendisinde kanama rahatsızlığı öyküsü bulunan çocuklara mutlaka, öncesinde kan testleri yapılmalıdır. Yine çocuğun ek rahatsızlıkları ile ilgili doktor mutlaka bilgilendirilmelidir.

  SÜNNET SONRASI BAKIM NASIL OLMALI?

  Sünnet sonrası ilk 24 saat, ağrı kesici kullanımı gerekebilmektedir. 3 gün boyunca doktor tarafından verilen krem, dikiş yerlerine sürülmelidir. Çocuklar sünnet sonrası birkaç gün içinde, duşa girebilirler. Cerrahi olarak iyileşme 3 gün içerisinde olsa da, görüntü olarak iyileşme 3 haftayı bulur.

  ÇOCUĞUM ÜSTÜN ZEKALI MI?

  ÇOCUKLARDA İŞTAH AÇMANIN YOLLARI  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz